Mano GargždaiKlaipėdos rajone didėja sergamumas gripu

Įvertinkite šį įrašą
(1 balsas)
Asociatyvi Pixabay nuotr. Asociatyvi Pixabay nuotr.

Atvėsus orams bei po vasaros atostogų vaikams ir jaunimui sugrįžus į mokslo ir ugdymo įstaigas, t. y. padidėjus kontaktų galimybėms, padaugėjo ir sergamumo gripu ir kitomis ūmiomis viršutinių kvėpavimo takų (ŪVKT) ligomis atvejų, registruojamų Klaipėdos rajono pirminės sveikatos priežiūros įstaigose.

 

Jei vasaros savaitėmis registruojamas sergamumas ŪVKT ligomis Klaipėdos rajone būdavo 10–12 atvejų 10-čiai tūkstančių gyventojų, tai paskutiniąsias penkias savaites siekė nuo 28 iki 74 atvejų/10 000 gyventojų.

Iš viso per pirmąsias penkias rudens savaites buvo užregistruota apie 1557 susirgimų ŪVKT ligomis. Didžiąją dalį sirgusiųjų sudarė vaikai ir jaunuoliai iki 17 m amžiaus. Buvo užregistruoti du susirgimų gripu atvejai. Toks sergamumas yra būdingas šiam sezonui. Praeitais metais tokiu pat laikotarpiu sergamumas ŪVKT ligomis buvo panašus: pirmąją spalio savaitę ir praeitais metais, ir šiemet siekė apie 55 atvejų/10 000 gyventojų.

Plintant gripui ir kitoms virusinėms kvėpavimo takų ligomis, ypatingą dėmesį reikėtų skirti rankų higienai. Rekomenduojama kuo dažniau kruopščiai plauti rankas su muilu ir vandeniu, nes daugiausia infekcijų, tarp jų ir gripo bei kitų ŪVKT ligų, sukėlėjų iš aplinkos į burną, nosį, akis mes atsinešame savomis rankomis.

Labai svarbi yra ir kosėjimo, čiaudėjimo kultūra. Reikia kosėti ar čiaudėti ne į delną, o į sulenktą alkūnę. Arba kosint ar čiaudint užsidengti nosį ir burną vienkartinėmis nosinaitėmis, kurias po kiekvieno panaudojimo – išmesti. Būtina dažnai vėdinti patalpas, drėgnu būdu valyti horizontalius paviršius, tinkamai apsirengti, vengti sąlyčio su sergančiais žmonėmis. Susirgus, kuo skubiau kreiptis į gydytoją ir neiti į darbą, kolektyvus bei nevesti vaikų į ugdymo įstaigą.

Efektyviausia profilaktikos nuo gripo priemonė yra skiepai. Prasidėjus gripo sezonui, kol dar nėra didelis sergamumas gripu ir ūminėmis viršutinių kvėpavimo takų infekcijomis, rekomenduojama pasiskiepyti sezoninio gripo vakcina. Gripo sezono pradžios negalima nuspėti, tačiau žvelgiant retrospektyviai, gripo sezono pradžia laikomas spalio mėnuo. Todėl šiuo metu jau patartina skiepytis, nes reikia maždaug dviejų savaičių, kad, pasiskiepijus, žmogaus organizme kovai su gripo virusu susidarytų antikūniai.

Asmenys, kurie nepriklauso rizikos grupėms, gali pasiskiepyti mokama gripo vakcina. Visiems, norintiems pasiskiepyti nuo gripo, reikia kreiptis į savo šeimos gydytoją.

Sezonine gripo vakcina jau yra apsirūpinusios visos rajono pirminės sveikatos priežiūros įstaigos. Nemokamai, t. y. už valstybės lėšas, gripo sezonine vakcina yra skiepijami asmenys, sergantys lėtinėmis širdies-kraujagyslių, kvėpavimo takų, inkstų ligomis, lėtinėmis ligomis, susijusiomis su imuniniais mechanizmais, piktybiniais navikais; asmenys, gyvenantys socialinės globos ir slaugos įstaigose; sveikatos priežiūros įstaigų darbuotojai; vyresni nei 65 amžiaus žmonės, nėščiosios. Klaipėdos rajono pirminės sveikatos priežiūros įstaigos yra gavusios 800 nemokamų gripo vakcinos dozių.

Ypatingai reikėtų atkreipti nėščiųjų ir planuojančių pastoti moterų dėmesį: Pasaulinė sveikatos organizacija (PSO) nėščiosioms rekomenduoja skiepytis nuo gripo bet kuriuo nėštumo laikotarpiu. Ši rekomendacija pagrįsta įrodymais, kad nėščiosios labiau rizikuoja sunkiai susirgti gripu. Skiepai nuo sezoninio gripo yra saugūs ir veiksmingi. Jaunesni nei 6 mėn. amžiaus kūdikiai apsaugomi nuo gripo skiepijant jų besilaukiančias motinas.

„Skiepai nuo gripo – svarbi moters sveikatos priežiūros iki pastojimo, nėštumo ir pogimdyminiu laikotarpiu dalis. Ypač svarbu, kad nėščiosios arba planuojančios pastoti moterys (ypatingai sergančios lėtinėmis ligomis) gripo sezono metu, kaip galima greičiau pasiskiepytų. Tai svarbu, nes nėščiosios, naujagimiai ir kūdikiai dažniau patiria su gripu susijusių komplikacijų ir yra dažniau hospitalizuojami“, – teigė praeitais metais Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centre apsilankęs PSO Europos regiono biuro Vakcinomis valdomų ligų ir imunizacijos programos atstovė K.Bach Habersaat.

Daugiau informacijos apie nėščiųjų specifinę gripo profilaktiką galite rasti Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro svetainėje.

Susiję įrašai (pagal žymę)

Palikite komentarą

Portalo draugai

 

 VEdid WWW   Radijogama  muziejus     logo-sc    logobanga150  gargzdu-sm

Reklamos

Dabar svetainėje 216 svečiai (-ių) ir narių nėra

Visos teisės saugomos 2018 m. VŠĮ "Mano Gargždai", Žemaitės g. 6, 96121 Gargždai, ĮK 302987419,