Mano GargždaiAgluonėnų sodą papuošė Lietuvos šimtmečiui skirta meninė kompozicija (fotogalerija)

Įvertinkite šį įrašą
(2 balsai)
Šventės akimirka. Airidos Žukienės nuotr. Šventės akimirka. Airidos Žukienės nuotr.

Vasario 15-ąją Agluonėnų sode surengta ypatinga šventė – minint Lietuvos valstybės atkūrimo šimtmetį, liepsnojant laisvės laužams, atidengta išskirtinė meninė kompozicija.

 

Pro vartus – į naują šimtmetį

„Ateikite, žmonės, aš Jus vadinu, palikite nors kartą vieškelį. Šviesi išaušo Jums diena. Vėl amžinybės gaudžia girdimai varpai. Balsų sparnais jie neša gyveniman ramybės grožį ir gaisrumą galių. Išgirdus juos, skambės didybė jūsų sielose. Ateikit, žmonės! Aš Jus vadinu“, – surengtos šventės metu praeiti kiekvieną pro simbolinius vartus į naują šimtmetį, skambinant varpu, Vydūno žodžiais kvietė Agluonėnų klojimo teatro aktoriai.

Šventei sodo ir pakelės medžiai buvo padabinti valstybės vėliavos spalvomis, sode įrengtas stendas su mažųjų agluonėniškių piešiniais ir nuotraukomis, tautinių juostų motyvais papuošta lauko scena.

Meninės kompozicijos atidengimo ceremonijos „Iš praeities į ateitį“metu sugiedotas Lietuvos himnas, sode suplevėsavo trispalvė. Sveikinimo žodį susirinkusiems tarė Seimo narys Petras Gražulis, seniūnė Laima Tučienė, Klaipėdos rajono savivaldybės Kultūros skyriaus vedėjas Gintautas Bareikis, Veiviržėnų Šv. apaštalo evangelisto Mato parapijos klebonas Vidmantas Gricius, kompozicijos autorius Darius Vilius.

Po ceremonijos šventė persikėlė į Priekulės kultūros centro Agluonėnų skyrių, kur muzikiniais kūriniais susirinkusiuosius džiugino atlikėjos Dailė Docienė ir Ramunė Bučniūtė.

Šventė surengta Lietuvos 100-mečio išvakarėse. A. Žukienės nuotr.

 

Idėjos žvalgytasi ilgai

Ruošiantis Lietuvos valstybės atkūrimo šimtmečiui, kiekviena Klaipėdos rajono seniūnija mąstė, kaip įamžinti šią svarbią datą. Agluonėnų seniūnijai paieškos užtruko. Bendruomenės narys Jonas Čepas siūlė Lietuvininkų ąžuolyne „laiko spiralės“ forma pasodinti šimtą ąžuoliukų. Prie šio projekto, pasak Agluonėnų seniūnijos seniūnės Laimos Tučienės, dirbta apie metus: „Deja, nuomonės su idėjos autoriumi išsiskyrė. J. Čepas asmeniškai kreipėsi į Savivaldybę dėl leidimo sodinti ąžuoliukus.“

Bendruomenė pradėjo ieškoti kitos galimybės įamžinti 100-metį. Mąstyta pasodinti gėlyną, pastatyti akmenį. Įvairiomis mintimis dalinosi bendruomenės nariai.

„Galiausiai paskambinome baltiškas tradicijas puoselėjančiam skulptoriui Dariui Viliui. Susitikome su juo kelis kartus, vaikščiojome po Agluonėnų sodą: jam kilo mintis įrengti meninę kompoziciją – vartus“, – idėjos gimimą prisiminė seniūnė.

„Mano pirmoji idėja buvo visai kitokia – daryti tam tikrą skulptūrinę kompoziciją. Bendruomenės nariai susitikimuose labai pabrėžė tą takelį, Agluonos upės vagą atkartojantį. Kaip suprantu, jie planuoja takelį tęsti, todėl idėja prie pagrindinio įėjimo į sodą, tarsi kaip į kitą šalį, pastatyti tokią kompoziciją – pritiko“, – pasakojo D. Vilius.

Klaipėdos rajono savivaldybė Valstybės atkūrimo šimtmečio programai Klaipėdos rajone kiekvienai seniūnijai skyrė po 3 tūkst. eurų. Šių pinigų, anot L. Tučienės, užteko tik autoriaus dėka: „Darbas kainavo daugiau, bet kaip jis pats sveikindamas sakė „yra šalies patriotas ir ne viską galima pinigais vertini“. Jis papildomai prisidėjo savo indėliu.“

Kompozicijos autorius atviravo, kad visada stengiasi palaikyti gražias inciatyvas, puoselėjančias savo kraštą.

„Mažai iš jų finansinės naudos, daug atsakomybių atsiranda, bet man yra labai malonu kažką įgyvendinti“, – teigė kalvis D. Vilius, kurio kūriniai puošia Lietuvos ir užsienio miestus.

Vienas didžiausių jo darbų – Lietuvos vardo paminėjimo tūkstantmečiui skirtas paminklas „Gervė“, besipuikuojantis ant Parakaunyčios kalnelio Švėkšnoje.

Meninė kompozicija Agluonėnuose. A. Žukienės nuotr.

 

Baltiška simbolika

Meninė kompozicija įrengta Agluonėnų sode, vingiuoto, Agluonos upę atkartojančio keliuko pradžioje. Ji simbolizuoja vartus, primena arką, tokia architektūra būdinga Mažajai Lietuvai.

Iš cinkuoto metalo gamintoje kompozicijoje, kuriai sukurti, pasak autoriaus, prireikė maždaug dviejų mėnesių, panaudoti tautinio paveldo raštai ir ženklai. Arkos viršuje į dangų stiebiasi lietuviška saulutė, žemiau – senosioms krašto sodyboms būdingi žirgeliai, apsaugantys nuo bėdų, ligų, kitų nelaimių, ginantys nuo pikto. Simboliškiausias vartų akcentas – centre esantis varpas. Varpas nuo seno skelbė svarbią žinią, kvietė į kovą. Kiekvienas, praeinantis pro vartus į sodą, gali juo pabelsti, taip apvalydamas save, nuskaidrindamas aplinką ir primindamas visiems apie didžiai vertinamą laisvę ir nepriklausomybę.

„Vartai simbolizuoja perėjimo iš vieno būvio į kitą ribą, jie skiria praeitį ir dabartį, atskiria erdvę ir ateinančiam skelbia žinią, kad už šios ribos yra savita kultūra, sava vertybių visuma, savi papročiai, tradicijos, kurias privalu gerbti. Vartai praeinantįjį „nuvalo“, įspėja, kad už jų lieki saugus, jei sugrįžti į savo pusę“, – simboliką aiškino L. Tučienė.

Ant vartų, vidinėje pusėje įrengta nedidelė informacinė lentelė su data, autoriaus inicialais ir užrašu, žyminčiu, kad meninė kompozicija skirta Lietuvos valstybės atkūrimo šimtmečiui.

„Tuo, kuo gyveni, iš ten ir semiesi idėjų. Kolegos dažnai sako: „čia mano mintis“, bet kaip tu gali sukurti mintį? Ji tiesiog ateina. Mano kūrybos pagrindas – etninė kultūra, lietuviškumas, pilietiškumas. Kurdamas kompoziciją Agluonėnuose, bandžiau parodyti lietuvišką, baltišką pasaulėjautą, įpinti etninių detalių“, – sakė autorius, paklaustas, kas jį skatina kurti.

 

Sodas sulaukia tiek vietinių, tiek turistų dėmesio. S. Ulvikienės nuotr.

 

Sodas – traukos objektas

Agluonėnų bendruomenei pagal LEADER programą įgyvendinus projektą „Agluonėnų sodas – poilsiui ir laisvalaikiui“ sodas tapo traukos centru tiek mažiems, tiek dideliems. Erdvėje įrengtos vaikų žaidimo, smėlio tinklinio, lauko žaidimų aikštelės, rampa riedlentininkams, pastatyta scena, prekyvietė, įrengti takeliai, suoliukai, šiukšliadėžės. Sode organizuojamos įvairios kultūrinės ir sporto šventės: Kaimynų diena, Užgavėnės, eglutės įžiebimas, Joninės, jaunimo muzikos festivaliai, kalėdiniu laikotarpiu obelys sužiba įvairiaspalvėmis lemputėmis.

„Vasara sode visada būna žmonių, čia puiki vieta pasivaikščiojimams. Žiemą, kai papuošiame sodą lemputėmis, sulaukiame didelio dėmesio tiek iš vietinių, tiek iš pravažiuojančių. Šiemet lemputės sode degė net iki sausio mėnesio pabaigos. Ir dabar, pastačius vartus, sode apsilanko nemažai žmonių – apžiūri, varpu paskambina“, – atgijusiu sodu džiaugėsi seniūnė.

Kaip pasakojo pašnekovė, vartai tarsi įsiliejo į sodą: „Kai pastatė, ne visi pastebėjo, jie susiliejo su gamta. Menininkas rado puikią vietą. Tiek bendruomenė, tiek Agluonėnų gyventojai džiaugiasi šia skulptūra, girdėjau gerų atsiliepimų.“

 

„Mano Gargždai“ įgyvendina SRT dalinai finansuojamą projektą. VšĮ „Mano Gargždai“ gavo dalinį 4 000 eurų Spaudos, radijo ir televizijos finansavimą, projekto „Šimtas istorinių žingsnių: Klaipėdos kraštas“ įgyvendinimui.

SRT finansuojama rubrika „Šimtmečio iniciatyvos“

 

Renginio akimirkos – Airidos Žukienės nuotraukose:

Susiję įrašai (pagal žymę)

Palikite komentarą

Portalo draugai

 

 VEdid WWW   Radijogama  muziejus     logo-sc    logobanga150  gargzdu-sm

Reklamos

Dabar svetainėje 262 svečiai (-ių) ir narių nėra

Visos teisės saugomos 2018 m. VŠĮ "Mano Gargždai", Žemaitės g. 6, 96121 Gargždai, ĮK 302987419,