Mano GargždaiPernai nustatyta daugiau kaip 400 superkamo pieno kokybės falsifikavimo atvejų

Įvertinkite šį įrašą
(0 balsai)
Asociatyvi Pixabay nuotr. Asociatyvi Pixabay nuotr.

2018 m. Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) kartu su viešąja įstaiga (VĮ) „Pieno tyrimai“ vykdoma superkamo pieno ir jo mėginių tapatumo kontrolės programa padėjo išaiškinti net 434 atvejus, kuomet buvo bandoma falsifikuoti superkamo pieno kokybę, t. y. dirbtinai pagerinti arba pabloginti iš ūkininkų superkamo žalio pieno kokybinius rodiklius.

 

Pagal šią programą kasmet Lietuvoje atliekama nuo 20 iki 50 tūkst. superkamo pieno kokybės tyrimų, nustatomi falsifikavimo atvejai sudaro apie 1 % visų tirtų mėginių.

Septintus metus, nuo 2012 m., Lietuvoje vykdoma pieno mėginių tapatumo programa yra viena iš kompleksinių priemonių, skirtų užtikrinti, kad iš ūkininkų superkamas pienas atitiktų kokybės rodiklius, o žalio pieno kokybė gerėtų. Kiekvienas įtariamas mėginių klastojimo atvejis nuodugniai analizuojamas, VMVT inspektoriai tikrina supirkėjų darbą, ypač mėginių ėmimą. Nustačius mėginių klastojimo faktus, taikomos griežtos priemonės – supirkėjų kvalifikacinių pažymėjimų galiojimas sustabdomas 6 mėnesiams ir taikomos administracinės baudos.

2017 metais nustatyti 364 pieno mėginių falsifikavimo atvejai, už nustatytus pažeidimus 28 supirkėjams buvo sustabdytas kvalifikacinių pažymėjimų galiojimas ir taikytos 98 administracinio poveikio priemonės. 2018 m. už nustatytus pažeidimus 25 supirkėjams sustabdyti kvalifikacinių pažymėjimų galiojimai, taikytos 139 administracinio poveikio priemonės.

„Pieno mėginiai vis dar bandomi falsifikuoti norint dirbtinai pagerinti jo kokybę – dirbtinai padidinti pieno riebumą ar baltymų kiekį. Jau daug metų laboratorijose diegiamos naujausios tyrimų metodikos ir naudojamos įvairios kontrolės priemonės leidžia labai tiksliai nustatyti bandymus suklastoti pieno mėginius. Šios priemonės leidžia efektyviau tikrinti ir taikyti sankcijas nesąžiningiems ūkininkams ar pieno supirkėjams. Dėl to kasmet išaiškinamų pieno mėginių klastojimo atvejų skaičius didėja, o tai veiksminga atgrasymo priemonė bandantiems sukčiauti“, – komentavo VMVT direktoriaus pavaduotojas Mantas Staškevičius.

Pasak specialisto, dar viena tapatumo programos nauda – kasmet gerėjanti žaliavinio pieno kokybė. Prie to prisideda ir galimybė atlikti daugiau ir įvairesnių pieno mėginių tyrimų. Pavyzdžiui, yra galimybė identifikuoti konkrečius patogeninius mastitų sukėlėjus, o tai leidžia pieno gamintojams efektyviai pasirinkti veterinarinius vaistus ir gydymą.

Palikite komentarą

Portalo draugai

 

    Radijogama  muziejus     logo-sc    logobanga150  

Dabar svetainėje 471 svečiai (-ių) ir narių nėra

Visos teisės saugomos 2020 m. VŠĮ "Mano Gargždai", Žemaitės g. 6, 96121 Gargždai, ĮK 302987419,