Mano GargždaiRajono pedagogai perspėja apie grįžtančias pamirštas ligas

Įvertinkite šį įrašą
(3 balsai)
Sveikatos apsaugos ministerija siūlo į darželius nepriimti neskiepytų vaikų. Redakcijos archyvo nuotr. Sveikatos apsaugos ministerija siūlo į darželius nepriimti neskiepytų vaikų. Redakcijos archyvo nuotr.

Sveikatos apsaugos ministras Vytenis Povilas Andriukaitis užsimojo uždrausti į darželius priimti neskiepytus vaikus. Toks siūlymas sukėlė tikrą diskusijų ir prieštaringų nuomonių audrą.

Portalas mano-gargzdai.lt pasidomėjo, kaip tokį siūlomą draudimą vertina Klaipėdos rajono ikimokyklinių įstaigų vadovai.

 

Grįžo pamirštos ligos

Ministras V. P. Andriukaitis argumentuoja, jog valstybė privalo rūpintis visuomenės sveikata. Anot ministro, Lietuvoje ryškėja keisti antivakcininiai judėjimai, o vaikų sveikata yra ir valstybės rūpestis. Sveikatos apsaugos ministerija jau pateikė svarstyti projektą, kad į darželius nebūtų priimami neskiepyti vaikai.

Klaipėdos rajono pedagogai tvirtina išgirdę dviprasmiškų nuomonių dėl šio siūlymo.

„Per susirinkimą aptarėme šį klausimą. Jame dalyvavo ir tėvų aktyvas. Vertinimai yra įvairūs. Vieni džiaugiasi, kad neskiepyti vaikai bus nepriimami. Nes vėl atsirado tokios ligos kaip skarlatina. Jau buvome ją pamiršę, o praėjusiais metais darželyje turėjome protrūkį. Kiti tvirtina, kad neskiepijo vaikų ir neskiepys. Mūsų auklėtojai mano, jog būtų geriau, kad vaikai būtų paskiepyti“, – kalbėjo Kretingalės vaikų lopšelio-darželio direktorė Regina Baranauskienė.

Kitose įstaigose taip pat yra buvę atvejų, kai seniai pamirštos ligos priminė apie save.

„Mes manome, kad ministro siūlymas yra teisingas – sutinkame, kad nereikėtų priimti neskiepytų vaikų. Nes ligos tikrai plinta. Buvo skarlatinos susirgimo atvejis. Nežinau, kiek metų jau nebuvome apie ją girdėję“, – teigė Vėžaičių lopšelio-darželio direktorė Gėnia Anužienė.

Gargždų lopšelio-darželio „Gintarėlis“ direktorė Stasė Drevinskienė neslėpė, kad Sveikatos apsaugos ministerijos inicijuotas projektas kelia nemažai abejonių.

„Turime tokių tėvelių, kurie vaikus augina savaip. Jaučiame tai. Aišku, jų nuomonė irgi yra labai svarbi. Nelabai įsivaizduoju, ar mums pavyks visus priversti skiepytis. Ar nebus pažeistos vaikų teisės? Teisę į ugdymo įstaigą turi kiekvienas vaikas“, – svarstė S. Drevinskienė.

 

Skiepai apipinti mitų?

Direktorė neslėpė, kad svarbiausias pedagogų siekis – kad vaikai į darželius ateitų sveiki.

„Mes, kaip vadovai, esame už sveiką vaiką.  Norime, kad jis toks ateitų į darželį.  Bet turime ir tėvų nuomonės paisyti. Vaikai yra vaikai. Ar jie skiepyti, ar neskiepyti ateina, privalome visus priimti“, – dėstė „Gintarėlio“ direktorė.

Ji tvirtino, kad pasigirdo nuomonių, jog tėvai, kurie yra pasiryžę neskiepyti vaikų, niekada to žingsnio ir nežengs.

„Kol kas iš tėvų neteko girdėti atsiliepimų apie šį siūlymą. Gal, kai pradės rimčiau jį priiminėti, kils sujudimas. Daug kas priklausys ir nuo medikų. Mes vadovaujamės jų pažymomis, kad vaikas yra sveikas ir gali lankyti įstaigą. Ir dabar matome pagal jas, kad kitas vaikas ir du mėnesius gali sirgti. Atneša pažymą ir vieta darželyje yra laikoma. Nuo seno tai tęsiasi“, – apie galimus medikų ir tėvų nesąžiningumo atvejus užsiminė S. Drevinskienė.

Klaipėdos visuomenės sveikatos centro Gargždų skyriaus vedėja, gydytoja epidemiologė Aušra Syminienė „Vakarų ekspresui“ teigė, kad skiepai iki šiol yra apipinti įvairių mitų, sklando įvairių nuomonių apie skiepų žalą, tačiau, pavyzdžiui, 2013 metais Klaipėdos visuomenės sveikatos centras negavo nė vieno pranešimo iš asmens sveikatos priežiūros įstaigų apie diagnozuotas nepageidaujamas reakcijas į skiepus.

„Juk per daugelį metų skiepai jau įrodė savo nenuginčijamą naudą – vakcinų dėka esame apsaugoti nuo sunkių infekcinių ligų, neįgalumo, mirčių“, – „Vakarų ekspresui“ sakė A. Syminienė.

Patys tėvai, kaip ir daugeliu vaikų auginimo ir auklėjimo klausimų, pasiskirstė į dvi barikadų puses. Vieni aršiai tvirtina, kad skiepai žaloja vaikus. Kiti piktinasi, kad dėl neskiepijamų vaikų jų atžaloms kyla įvairių ligų grėsmė.

 

 

Lietuvos Respublikos vaikų profilaktinių skiepijimų kalendorius:

Capture

 

 

1. Sutrumpinimai: BCG – tuberkuliozės vakcina; HB – hepatito B vakcina, DTaP – kokliušo (neląstelinio), difterijos, stabligės vakcina, Hib – B tipo Haemophilus influenzae infekcijos vakcina, Td – difterijos, stabligės (suaugusiųjų) vakcina, IPV – inaktyvuota poliomielito vakcina, MMR – tymų, epideminio parotito, raudonukės vakcina.

2. HB* pirma dozė turi būti įskiepijama naujagimiui per 24 val po gimimo.

3. 12 metų amžiaus vaikai HB vakcina skiepijami 3 dozėmis pagal schemą: HB1; po 1 mėnesio – HB2; po 6 mėnesių – HB3. 12 metų vaikams HB** vakcina skiriama, jei jie neskiepyti kūdikystėje. MMR vakcina skiriama su pirmąja HB vakcinos doze.

4. 12 metų vaikams MMR*** skiriama, jei jie neskiepyti 6–7 metų amžiuje.

5. Skiepijimai atliekami pagal vaisto charakteristikos santrauką.

6. Prieš kiekvieną vaiko skiepijimą tėvus ar teisėtus globėjus būtina informuoti apie vakcinų skyrimo tvarką, galimas nepageidaujamas reakcijas į skiepą. Dėl informacijos gavimo bei sutikimo skiepyti jie turi pasirašyti vaiko sveikatos raidos kortelėje (Forma Nr. 025-112/a).

 

Palikite komentarą

Portalo draugai

 

    Radijogama  muziejus     logo-sc    logobanga150  

Dabar svetainėje 133 svečiai (-ių) ir narių nėra

Visos teisės saugomos 2020 m. VŠĮ "Mano Gargždai", Žemaitės g. 6, 96121 Gargždai, ĮK 302987419,