Mano Gargždai4 milijonai kalio jodido tablečių – jau Lietuvoje

Įvertinkite šį įrašą
(0 balsai)
SAM nuotr. SAM nuotr.

Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) informuoja, kad užsakyti 4 milijonai kalio jodido tablečių, galinčių užtikrinti šalies žmonių apsaugą nuo radioaktyviojo jodo žalingo poveikio skydliaukei branduolinės avarijos atveju, jau atvežtos į Lietuvą ir perduotos Ekstremalių sveikatai situacijų centrui (ESSC).

 

Sveikatos apsaugos ministro Aurelijaus Verygos teigimu, kaip ir buvo žadėta, Lietuva įsigijo kalio jodido tablečių, vadovaudamasi Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) rekomendacijomis.

„Lietuva yra tarptautinės bendruomenės dalis, tad turime būti pasirengę galimoms grėsmėms. Jos, kaip jau ne kartą įsitikinome, nesirenka nei laiko, nei kitų aplinkybių, o ir sienos – ne kliūtis. Tad visada turime išlikti budrūs ir būti pasirengę reaguoti, o svarbiausia – pasirengę apsaugoti Lietuvos žmones. Džiaugiuosi, kad kalio jodido tablečių užsakymas saugiai atgabentas ir galėsime jas išdalinti žmonėms“, – sako ministras A. Veryga.

Sveikatos apsaugos viceministro Algirdo Šešelgio teigimu, kalio jodido tablečių kaip vienos iš prevencinių priemonių dalinimas gyventojams planuojamas dar prieš Baltarusijos atominės elektrinės veiklos pradžią.

„Pirmiausia, kalio jodido tabletės bus išdalintos 30 kilometrų spinduliu nuo Astravo atominės elektrinės gyvenantiems Lietuvos piliečiams. Kartu bus duodami tikslūs nurodymai, kada ir kaip vartoti šį preparatą nelaimės atveju“, – sako viceministras A. Šešelgis.

Anot jo, gyventojai tabletėmis bus aprūpinami bendradarbiaujant su savivaldybių administracijomis.

Šios kalio jodido tabletės įsigytos pagal gruodžio 5 d. sudarytą sutartį su ekonomiškai naudingiausią pasiūlymą pateikusiu konkurso dalyviu. Bendra sutarties vertė – daugiau nei 1 mln. eurų su PVM. Pirkimą organizavo ir sudarytą sutartį administruoja ESSC.

 

Kodėl reikalingas kalio jodidas ir kokių papildomų priemonių imtis atsitikus branduoliniam įvykiui:

Anot sveikatos specialistų, branduolinės avarijos atveju radioaktyvusis jodas galėtų pasklisti ore ir įkvėpus juo užterštą orą arba nurijus užterštą maistą (pieną, geriamąjį vandenį, lauke augančias daržoves, uogas ir kt.) radioaktyvusis jodas kauptųsi skydliaukėje ir ją žalotų, o po kelerių metų galėtų atsirasti skydliaukės vėžinių susirgimų.

Todėl skydliaukės apsaugai nuo žalingo radioaktyviojo jodo poveikio naudojamos kalio jodido tabletės. Šiose tabletėse esantis stabilusis jodas kaupiasi skydliaukėje ir ją apsaugo nuo radioaktyviojo jodo patekimo. Kalio jodido tabletės vartojamos tik rekomendavus SAM.

Taip pat svarbu žinoti, kad kalio jodido tabletės apsaugo tik nuo radioaktyviojo jodo, tačiau ne nuo kitų radioaktyviųjų medžiagų, kurios pasklinda aplinkoje branduolinės avarijos atveju. Dėl to nelaimės atveju būtina imtis ir kitų apsaugos priemonių – visų pirma nebūti lauke, slėptis viduje, užverti langus, duris, sekti informaciją, ruoštis galimai evakuacijai arba vykdyti kitus gaunamus nurodymus.

Profilaktiškai, kai aplinkoje nėra pasklidęs radioaktyvusis jodas, vartoti kalio jodido tablečių negalima.

SAM pastebi, kad žmones pasiekia klaidinanti informacija, kad saugotis nuo radiacijos poveikio neva tinka jodo lašai ar maisto papildai su jodu, tačiau branduolinio incidento atveju vartojamas tik stabilusis jodas – kalio jodido tabletės.

Dažnoje gyventojų vaistinėlėje esantis spiritinis jodo tirpalas naudojamas tik žaizdoms dezinfekuoti ir negali būti vartojamas skydliaukės įsotinimui stabiliuoju jodu. Spiritinis jodo tirpalas yra skirtas tik išoriniam vartojimui – tepti ant odos. Jo veiklioji medžiaga yra ne kalio jodidas, o tiesiog jodas, kuris yra stipriai oksiduojančiai ir toksiškai veikianti medžiaga, galinti sukelti cheminius audinių nudegimus ir apsinuodijimą.

Rinkoje taip pat yra maisto papildų, turinčių sudėtyje jodo, tačiau jie nėra vartojami ligoms gydyti ar jų profilaktikai. Nėra aišku, kokių junginių pavidalu jų sudėtyje esantis jodas yra, tad nėra aiškios ir negali būti ištirtos įsisavinimo bei kitos farmakologinės savybės. Dėl šios priežasties negali būti teikiamos jokios rekomendacijos dėl šių papildų vartojimo siekiant blokuoti skydliaukę. Jau nekalbant apie tai, kad jų sudėtyje esančio jodo, jei jo yra tiek, kiek nurodyta etiketėje, yra gerokai per mažai, kad būtų galima tikėtis įsotinti skydliaukę stabiliuoju jodu.

Palikite komentarą

Portalo draugai

 

    Radijogama  muziejus     logo-sc    logobanga150  

Reklamos

Dabar svetainėje 215 svečiai (-ių) ir narių nėra

Visos teisės saugomos 2020 m. VŠĮ "Mano Gargždai", Žemaitės g. 6, 96121 Gargždai, ĮK 302987419,