Mano GargždaiPrieš akciją „Žaliuojantys miestai ir miesteliai“ – medelių sodinimo vadovas

Įvertinkite šį įrašą
(1 balsas)
Asociatyvi Corbis nuotr. Asociatyvi Corbis nuotr.

Artėjant Aplinkos ministerijos inicijuotai medelių sodinimo akcijai „Žaliuojantys miestai ir miesteliai“, kuri vyks balandžio 22–27 d., primename, kaip taisyklingai sodinti medelius. Tam, kad darbas želdinant miestus ir miestelius nenueitų perniek, Aplinkos ministerija siūlo vadovautis Jurbarko miškų urėdijos medelyno viršininkės Dalios Mačiežienės parengtu medelių sodinimo vadovu.

 

Sodinama balandį, apniukusią dieną

Balandis – medžių sodinimo metas. Šiam darbui tinkamiausias oras – nelabai šilta ir nesaulėta diena, geriausia – apniukusi, lietinga. Sodinant durpingame dirvožemyje ir esant šalnų tikimybei, sodinimo darbus reikia atidėti vėlesniam laikui, nes bus iškilnoti sodmenys ir darbą reiks kartoti.

 

Daug dėmesio – šaknims

Sodinukas, nesvarbu, didelis ar mažas, turi būti sveikas, nenulūžinėjusiomis šakomis ir gerai išvystytomis šaknimis, o pušų ir eglių spygliai – jiems būdingos spalvos.

Pernelyg ilgas sodmenų šaknis reikia patrumpinti, bet ne daugiau kaip trečdaliu visų šaknų ilgio. Kiekvienam augalui labai svarbu saugoti ir nepadžiovinti smulkių jo šaknelių.

Sodinant medelius labai svarbu neužlenkti augalo šaknų, nes dėl to augalas gali žūti. Augalo šaknys į bet kuriuo sodinimo įrankiu padarytą duobę įkišamos truputį giliau numatyto sodinimo gylio. Prieš baigiant žemėmis užpilti šaknis, augalą reikia atsargiai patraukti į viršų. Tai padeda išvengti augalo šaknų užlenkimo.

 

Sodinukui reikia drėgmės

Medelynuose iškasamų medelių šaknys būna pamirkomos drėgmę saugančiame skystyje arba molio – karvių mėšlo ( mišinio santykis 10:1) tyrėje. Šios priemonės apsaugo nuo džiūvimo tik neilgą laiką teisingo transportavimo, laikymo metu.

Mažesnius sodmenis galima supakuoti į specialius maišus, o didesnius reikia vežti apdengtose automašinose, kėbulo grindis išklojus drėgnomis pjuvenomis, durpėmis ar kiminais. Nuvežus į sodinimo vietas, sodinukus geriausia laikinai prikasti pavėsyje ar iš anksto paruoštoje „ledo duobėje“, uždengti eglių šakomis ar padėti rūsyje, šaltoje patalpoje. Taip sodinukai gali truputį palaukti sodinimo. Prikasimo vietoje neturėtų trūkti drėgmės.

 

Sodinimo gylis

Stambiems sodinukams (pvz. ąžuolo, eglės) naudojamas paprastas arba cilindrinis kastuvas, grąžtas, o smulkesniems (pvz. pušies) sėjinukams – pleištinis sodiklis. Sodmenys turi būti pasodinami tinkamame gylyje. Spygliuočių sėjinukų sodinimo gylis – iki pirmųjų spyglių, o lapuočių ir spygliuočių sodinukų – iki šaknies kaklelio. Puriose ir sausose dirvose gali būti sodinama 2–3 cm giliau.

 

Jauniems medeliams būtina priežiūra

Apie pasodintus medelius žemė gerai užspaudžiama, kad prie šaknų neliktų dirvožemiu neužpildytų oro tarpų. Atsižvelgiant į žemės drėgnumą ir oro sąlygas, sodmenų kiekį, pasodintus medelius galima palaistyti. Tai padės panaikinti likusius oro tarpus. Palaisčius medelius gali prireikti užberti žemės ar mulčio aplink sodinukus.

Sodinukais reikia rūpintis dar bent kelerius metus: patikrinti, ar prigijo, ar nestelbia žolės, o gal reikia apsaugoti nuo pelių, zuikių ar elninių žvėrių.

Kviečiame prisidėti prie akcijos „Žaliuojantys miestai ir miesteliai“

Didysis medelių sodinimas planuojamas balandžio 22–27 d. Prie šios akcijos jau prisijungė 24 Lietuvos savivaldybės. Jų kontaktus rasite šioje nuorodoje (prisegtuke).

Prie akcijos norinčios prisijungti įmonės ir gyventojai raginami susisiekti su savo savivaldybių atstovais. Jie paskirs medelių sodinimo vietas ir laiką, patars, kokių medelių įsigyti, kad miesto želdinių formavimas nevyktų chaotiškai.

Įmonės taip pat raginamos puoselėti ir savo artimiausią aplinką: sutvarkyti kiemą, veją, surinkti šiukšles.

Daugiausia medelių pasodinusios savivaldybės bus pagerbtos ir apdovanotos.

Susiję įrašai (pagal žymę)

Palikite komentarą

Portalo draugai

 

    Radijogama  muziejus     logo-sc    logobanga150  

Dabar svetainėje 378 svečiai (-ių) ir narių nėra

Visos teisės saugomos 2020 m. VŠĮ "Mano Gargždai", Žemaitės g. 6, 96121 Gargždai, ĮK 302987419,