Mano GargždaiSpecialistė ramina gyventojus dėl koronaviruso atvejų rajone: situacija kontroliuojama

Įvertinkite šį įrašą
(1 balsas)
Asociatyvi redakcijos archyvo nuotr. Asociatyvi redakcijos archyvo nuotr.

Klaipėdos rajonas ne vieną kartą buvo atsidūręs tarp didžiausią sergamumą Lietuvoje registravusių savivaldybių, tačiau situacija neatrodė tokia kelianti susirūpinimą, kokia yra pastarosiomis dienomis. 4 nauji koronaviruso atvejai yra siejami su židiniu viename odontologijos kabinetų Gargžduose. Vienas iš šių asmenų lanko lopšelį-darželį „Gintarėlis“, todėl izoliacijoje atsidūrė visa grupė – 20 vaikų ir 4 personalo darbuotojai. Sergančiųjų COVID-19 Klaipėdos rajono savivaldybėje – 15-a, t. y. 24,9 atvejo 100 tūkst. gyventojų, izoliacijoje – 149 asmenys. Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) Klaipėdos departamento Gargždų skyriaus vedėja Aušra Syminienė atviravo, kad dienos – itin užimtos, tenka raminti, konsultuoti gyventojus, o kur dar epidemiologinių tyrimų vykdymas.

 

Situacija odontologijos klinikoje kontroliuojama

„Intensyviai dirbame nuo pat kovo mėnesio, pandemijos fone jau nuo tada fiksuojame atvejus – Klaipėdos rajone iš viso buvo 79 atvejai, šiandien sergančiųjų – 15 rajono gyventojų. Visi serga pakankamai lengva forma, tik vienas yra hospitalizuotas“, – statistiką apie Klaipėdos rajoną pateikė specialistė, pridurdama, kad dauguma sergančiųjų – jauno amžiaus.

Ji minėjo, kad dabar Klaipėdos rajone yra du labiausiai nerimą keliantys taškai – tai odontologijos klinika, kur susirgo 3 darbuotojai bei lopšelis-darželis „Gintarėlis“, kurį lankė taip pat virusu užsikrėtęs klinikos darbuotojos vaikas.

Specialistė teigė, jog yra nustatyta, kad klinikos darbuotoja preliminariai užsikrėtė nuo kito, besimtome viruso forma sirgusio asmens. Įmonėje iš 6 dirbančiųjų – 3 serga, dviems, atlikusiems testą, atsakymas buvo neigiamas ir vienas darbuotojas dar tebelaukia tyrimo rezultato. Izoliacijoje – dar 9 asmenys, turėję kontaktą, 5 iš jų – pacientai.

A. Syminienė pasakojo, kad NVSC specialistai įvertino, kokiu laikotarpiu buvo rizika užsikrėsti, gauti pacientų kontaktai, visi jie yra informuoti. Iš viso šiuo metu susisiekta su 5 klinikos pacientais, kuriems privaloma izoliuotis.

„Reikia kantrybės, jeigu pasakyta izoliuotis – izoliuokitės”, – prašė specialistė, akcentuodama, kad tai – geriausias būdas suvaldyti viruso plitimą.

 

Ramina darželio bendruomenę

Pasiteiravus, ar visiems darželio vaikams iš grupės, kurioje nustatytas susirgimo atvejis, yra būtina atlikti koronaviruso tyrimus, A. Syminienė sakė, kad šiuo atveju dabar svarbiausia yra izoliacija.

„Tyrimai bus atliekami tik tuo atveju, jeigu per 14 dienų pasireikš, kokie nors simptomai“, – nurodė NVSC Gargždų skyriaus vedėja.

Taip pat specialistė paminėjo, kad izoliacija privaloma tik vaikams, tačiau kadangi mažamečiai vieni būti negali, su jais turi izoliuotis vienas iš tėvų: „Kiti šeimos nariai gali eiti į darbus, ugdymo įstaigas. Žinoma, stengdamiesi apriboti nebūtinų kontaktų skaičių ir laikydamiesi kitų prevencijos rekomendacijų.“

A. Symininė akcentavo, kad sulaukia daugybės skambučių dėl atvejo darželyje, tačiau skuba raminti tėvus: „Kas buvo reikalinga, buvo atlikta, kiti turi gyventi įprastą gyvenimą, vesti vaikus į darželį. Šiandien grėsmės ten nėra. Jeigu bus pasikeitimų, vėl bus imamasi veiksmų.“

Pašnekovė taip pat atkreipė dėmesį, kad visuomenei yra suteikiama tiek informacijos, kiek yra svarbu žinoti.

„Nereikia žinoti kiekvieno atvejo, aptarinėti kaimyno, jokiu būdu liga nėra gėda. Kas svarbu epidemiologiškai, tai yra informuojama“, – nurodė skyriaus vedėja, pridurdama, kad gyventojai be pagrindo nori žinoti konkrečias vietas, gyvenvietes ir t. t.

 

Ragino įjungti sąmoningumą

Klaipėdos rajono teritorijoje būta ir nemažai įvežtinių atvejų, tačiau specialistė ragina žmones būti sąmoningiems, laikytis rekomendacijų dėl dezinfekcijos, kaukių dėvėjimo, atstumo išlaikymo, o grįžusiems iš užsienio – sąžiningai izoliuotis.

„Kartais žmonės sako, kad išvažiavau vakar, o tik šiandien šalis yra paveiktų sarąše. Reikėtų truputį protą įjungti, pasisaugoti, porą savaičių neiti į kinus, koncertus, nesusitikti su kitais žmonėmis“, – tvarką priminė A. Syminienė.

Ji atviravo, kad šio viruso plitimą iš tiesų valdyti yra sunku, nes inkubacinis laikotarpis – ilgas, be to, labai daug nustatoma besimptomių atvejų.

„Buvo vienas ir labai sudėtingas atvejis, kai sergantis asmuo lankėsi ir baruose, renginiuose, šermenyse. Vienas COVID-19 atvejis diagnozuotas Klaipėdo rajono gyventojui, kuris buvo krepšinio varžybose Klaipėdoje, izoliacijoje – visa komanda“, – pasakojo pašnekovė.

Klaipėdos rajone koronaviruso atvejai nustatyti trijose šeimose, kuriose – po kelis sergančiuosius.

Pasiteiravus, ar būta tokių pavyzdžių, kai suserga ne visi šeimos nariai, A. Syminienė atskleidė, kad jos praktikoje buvo viena šeima, kai koronavirusu serganti mama neužkrėtė nei vyro, nei vaiko, nors drauge miegojo vienoje palapinėje.

„Tai priklauso nuo labai daug dalykų: kokie yra sveikinimosi įpročiai, higiena, imunitetas...“, – komentavo specialistė, pridurdama, kad su virusu susidurti galime kiekvienas, todėl reikia elgtis taip, kaip rekomenduoja specialistai.

 

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) Klaipėdos departamento Gargždų skyriaus vedėja Aušra Syminienė. Klaipėdos r. sav. nuotr.

 

Dirba 3 darbuotojos

NVSC Gargždų skyriuje dirba dvi darbuotojos ir vedėja, kurios ne tik vykdo epidemiologinius tyrimus, bet dirba ir kitus įprastus darbus, susijusius su kitomis užkrečiamosiomis ligomis.

„Įsivaizduojate, ką reiškia, su visais bendrauti, aptarti situacijas, suvesti duomenis. Be to, mes dar turime per savaitę patikrinti po 20 proc. sąlytį su sergančiaisiais turėjusių asmenų, nustatyti, kaip laikosi izoliacijos. Specialistų labai trūksta, norint viską padaryti, kaip norėtųsi. Koronavirusas užklupo kaip cunamis, reikėjo viską perorientuoti, bet specialistų taip greitai niekas neparuošia“, – apie milžinišką darbo krūvį kalbėjo skyriaus vedėja.

Ji pridūrė, kad izoliacijoje esančių asmenų kontrolę vykdyti padeda ir policijos pareigūnai, Visuomenės sveikatos biuro specialistai. Pastarųjų vaidmuo buvo itin svarbus, sutinkant iš užsienio grįžusius keleivius jūrų ir oro uostuose, vykdant jų registraciją, kontrolę.

Pasak specialistės, Visuomenės sveikatos biuro darbuotojams didžiulis krūvis atsirado atidarius švietimo įstaigas, mat jie turi užtikrinti rekomendacijų laikymąsi, padėti, konsultuoti.

„Situacija – besikeičianti kiekvieną dieną ir sprendimai priimami kiekvieną dieną“, – apibendrino A. Syminienė.

Palikite komentarą

Portalo draugai

 

 VEdid WWW   Radijogama  muziejus     logo-sc    logobanga150  

Reklamos

Dabar svetainėje 356 svečiai (-ių) ir narių nėra

Visos teisės saugomos 2020 m. VŠĮ "Mano Gargždai", Žemaitės g. 6, 96121 Gargždai, ĮK 302987419,