Mano GargždaiNVSC: kaip saugiai ruošti šv. Velykų stalą

Įvertinkite šį įrašą
(0 balsai)
Asociatyvi Pixabay nuotr. Asociatyvi Pixabay nuotr.

Lietuviai šv. Velykų stalo neįsivaizduoja be tradicinių margučių ir įvairių patiekalų, todėl Nacionalinio visuomenės sveikatos centro prie Sveikatos apsaugos ministerijos (NVSC) specialistai primena, kad ruošiant šventinį stalą svarbu kruopščiai laikytis asmens higienos ir maisto saugos reikalavimų.

 

Daugumą žarnyno infekcinių ligų sukelia mikroorganizmai, kurie į žmogaus organizmą patenka su maistu. Viena iš dažniausiai pasitaikančių maistinės kilmės infekcijų Lietuvoje yra salmoneliozė, kurią sukelia Salmonella bakterijos, dar vadinamos salmonelėmis.

„Salmoneliozė yra pavojinga tuo, kad ja dažniausiai užsikrečia ne pavieniai asmenys, o kyla protrūkiai, t. y. suserga grupė žmonių, vartojusių tą patį maistą. Dažniausiai šios ligos protrūkiai siejami su maisto tvarkymo įmonių veikla, tačiau, suprantama, pasitaiko ir namų aplinkoje“, – atkreipia dėmesį NVSC Užkrečiamųjų ligų valdymo skyriaus vyriausioji specialistė Brigita Rašimaitė.

Salmoneliozės simptomai

Ši liga pasireiškia pykinimu, vėmimu, viduriavimu, karščiavimu, pilvo ir galvos skausmais. Dažniausiai minėti ligos simptomai prasideda po 12–72 val. nuo užsikrėtimo. Ligos inkubacinis periodas priklauso nuo salmonelių kiekio, esančio maisto produkte.

Liga paprastai trunka 4–7 dienas ir daugelis pasveiksta be specifinio gydymo. Kai kuriems ligoniams bakterijos iš žarnyno gali patekti į kraują ir tokiu atveju infekcija gali komplikuotis bet kurio organo pažeidimu.

„Šios bakterijos dažniausiai į žmogaus organizmą patenka vartojant nesaugius (bakterijomis užterštus bei tinkamai neapdorotus) gyvūninės kilmės maisto produktus – kiaušinius, vištieną, pieną“, – primena epidemiologė.

 

Ką svarbu žinoti perkant ir vartojant kiaušinius?

Kiaušinius pirkite tik iš oficialių prekybos vietų ar ūkininkų. Atkreipkite dėmesį į kiaušinių galiojimo datą – kiaušinius tinka vartoti 28 dienas po jų padėjimo.

Pirkdami kiaušinius atkreipkite dėmesį, ar jie švarūs, ar lukštai neįskilę, be deformacijų, ant jų neturi būti pašalinių medžiagų, neturi jaustis jokio kvapo.

Nupirktus kiaušinius laikykite šaldytuve taip, kad jie nesiliestų su kitais maisto produktais.

Kiaušinius švariai nuplaukite prieš maisto ruošimą (nusipirktų kiaušinių geriau iš anksto neplauti, taip išsaugoma natūrali kiaušinio lukšto plėvelė, apsauganti kiaušinį nuo mikroorganizmų patekimo).

Kiaušinius gerai išvirkite ar iškepkite (trynys turi būti kietas).

Kruopščiai nuplaukite visus indus ir įrankius, taip pat rankas po kontakto su žaliais kiaušiniais.

Termiškai apdorotus kiaušinius, taip pat konditerinius gaminius su kreminiu įdaru, kurių sudėtyje yra termiškai neapdorotų trynių ir (arba) baltymų, laikykite šaldytuve.

 

Specialistė atkreipia dėmesį, kad infekcijos šaltiniu gali tapti bet koks maistas, jei jį ruošiant nesilaikoma higienos reikalavimų, todėl itin svarbu kruopščiai plauti rankas ir virtuvėje naudojamas priemones. Visada plaukite rankas prieš maisto gaminimą, valgį, taip pat po žalios mėsos tvarkymo ar sąlyčio su žaliais kiaušiniais. Kuo dažniau plaukite (karštu vandeniu su indų plovikliais), valykite virtuvės baldų, pjaustymo lentelių paviršius bei įrankius. Nenaudokite tų pačių įrankių, kurie buvo naudoti žalios mėsos pjaustymui, kitiems maisto produktams.

Venkite kryžminio maisto užteršimo. Jau perkant maistą būtina atkreipti dėmesį į tai, kad pirkinių krepšelyje žalias maistas, kurį būtina termiškai apdoroti, nesiliestų su maistu, kuris bus vartojamas be papildomo apdorojimo šiluma. Gerai išvirkite ar iškepkite mėsą, kiaušinius, žuvį. Iš gerai paruoštos mėsos ar paukštienos besiskiriantis skystis turi būti skaidrus, bet ne rausvas.

Palikite komentarą

Portalo draugai

 

    Radijogama  muziejus     logo-sc    logobanga150  

Reklamos

Dabar svetainėje 140 svečiai (-ių) ir narių nėra

Visos teisės saugomos 2020 m. VŠĮ "Mano Gargždai", Žemaitės g. 6, 96121 Gargždai, ĮK 302987419,