Mano GargždaiMerui ir Administracijos direktoriui – politinis kirtis: buvę koalicijos partneriai nepritarė veiklos ataskaitoms

Įvertinkite šį įrašą
(0 balsai)
Nors ataskaitose publikuojami besišypsantys politikų veidai, jų pristatymas politikams šypsenų nekėlė. Politikų nuotr. Nors ataskaitose publikuojami besišypsantys politikų veidai, jų pristatymas politikams šypsenų nekėlė. Politikų nuotr.

Šiandien Klaipėdos rajono savivaldybės taryba pirmą kartą po paskelbimo apie naują koalicijos sutartį dalyvavo posėdyje. Naujoji valdančioji dauguma, apie kurią garsiai buvo paskelbta ir posėdžio pabaigoje, balsavo vieningai – nepritarta 2020 metų mero Broniaus Markausko ir Administracijos direktoriaus Artūro Bogdanovo veiklos ataskaitoms. Tiesa, nuosaikesnis balsavimas buvo vertinant mero darbą – iš 26 dalyvavusių 18 Tarybos narių (liberalų, konservatorių, socialdemokratų ir socialdemokratų darbo partijų bei frakcijos „Kuriam kartu“ atstovai) susilaikė, 8 balsavo „už“. Administracijos vadovo ataskaitai nepritarė 15 Tarybos narių (liberalų, konservatorių, socialdemokratų ir socialdemokratų darbo partijų atstovai), „už“ balsavo 8, susilaikė 3.

 

Iššūkių netrūko dėl pandemijos

„Praėję metai buvo išskirtiniai dėl COVID-19, tokių metų nei mes, nei mūsų tėvai neprisimename. Tai tapo iššūkiu ir mums. Noriu pasidžiaugti, padėkoti visiems, pradedant Tarybos nariais, administracija, pavaldžiomis įstaigomis, ypač sveikatos apsaugos. Ganėtinai sklandžiai susitvarkėme, buvome tarp geriausiai dirbančių šiuos darbus savivaldybių“, – pristatymą pradėjo meras, pasidžiaugdamas, kad sėkmingai buvo išmokta dirbti nuotoliniu būdu, sklandžiai vyko ir komitetų, ir tarybos posėdžiai.

B. Markauskas minėjo, kad daug buvo dirbama prie kultūros, turizmo, bendros rajono strategijų, buvo įtrauktas labai platus ratas žmonių: gyventojai, politikai, administracijos darbuotojai.

„Rangovai pažymėjo, kad mūsų įsitraukimas buvo išskirtinis, labai rimtai žiūrėjome, jų rengimas užtruko, bet norėjome turėti kokybiškas strategijas, nusimatyti rodiklius“, – dėstė darbus rajono vadovas.

Meras atkreipė dėmesį, kad gerai sekėsi efektyvinti viešąjį sektorių, įvestas projektinis valdymas, pagerinta motyvavimo sistema. Anot B. Markausko, džiugino ir LEAN metodikos taikymas, siekiant palengvinti naštą gyventojams, verslui.

B. Markauskas atkreipė dėmesį, kad rajonas išsiskiria augančiu gyventojų skaičiumi – augimas net didesnis nei 2019 metais, savo gyvenamąją vietą deklaravo 3 tūkst. gyventojų daugiau. Daugiausiai gyventojų gausėjo Sendvario, Dauparų-Kvietinių, Priekulės, Gargždų seniūnijose.

„Augimas tvarus – reikia ir toliau daryti viską, kad kuo daugiau gyventojų, kurie nedeklaravę, deklaruotų ją rajone“, – kalbėjo Klaipėdos rajono meras.

Jis išskyrė, kad rajonas gali pasigirti ir palankia aplinka verslui, tą esą demonstruoja mažų ir vidutinių įmonių skaičius – šis skaičius, tenkantis 1 tūkst. gyventojų, yra vienas geriausių šalyje.

„Daug diskutavome, koks rajono identitetas, visi esame sutarę, kad turi būti patrauklus gyventi, žiūrime atsakingai į įmonių plėtrą, dėl taršos ir t.t., kad gyventojai turėtų kuo geresnes gyvenimo sąlygas“, – minėjo meras.

 

Iš mero veiklos ataskaitos

 

Dėmesys – infrastruktūrai, švietimui

Jis džiaugėsi, kad pernai buvo patvirtintas rekordinis biudžetas – 73,1 mln., kurį pavyko subalansuoti. Meras, apžvelgdamas 2020-uosius, išskyrė didelį dėmesį infrastruktūrai: „Vien Gargždams ir Sendvariui skirta po 1,4 mln. eurų.“

Pristatyme meras pastebėjo, kad vienas didžiausių iššūkių tarybai ir administracijai – darželių ir mokyklų trūkumas. Anot rajono vadovo, Klaipėdos rajonas stengiasi šią problemą spręsti – yra vienas iš nedaugelio statančių naują mokyklą. Jakuose objektas vykdomas sėkmingai, statybos vyksta sparčiai ir jau beveik įpusėta.

„Turime projektus statyti darželius Dercekliuose, Slengiuose, Gargžduose. Manau, teisingas sprendimas dėl dotacijų tėvams, vedančių vaikus į privačius darželius. Pernai 264 naujos vietos privačiuose darželiuose atsirado, manau, šį rugsėjį turėsime dar daugiau. Slengių daugiafunkcis turėtų padėti išspręsti šią problemą, privačios partnerystės būdu vykdome šį projektą, tikiu, kad 2026-aisiais turėsime naują daugiafunkcį centrą Sendvaryje“, – situaciją švietimo srityje apžvelgė B. Markauskas.

Pristatinėdamas jis informavo, kad Gargždų kultūros centro renovacijos projektas taip pat juda į priekį ir šiemet tikimasi nupirkti rangą bei pradėti darbus, taip pat baigiamas Gargždų daugiafunkcio sporto centro projektavimas: „Projektas pateiktas ekspertizei, atsakyta į pirmąsias pastabas, šiemet tikimasi nupirkti rangos darbus.“

Meras kaip gerų darbų pavyzdžius minėjo sporto bazės prie Gargždų karjerų projektą, gražėjantį Gargždų parką, Vėžaičių viešųjų erdvių sutvarkymą.

Kaip vieną sėkmingiausių jis pažymėjo dalyvaujamojo biudžeto projektą, kuris parodė, kad procesas buvo gerai organizuotas, sulaukta daug gyventojų susidomėjimo.

„Taryba dirbo sklandžiai. Iš 24 tūkst. eurų mero fondo panaudota apie 4 tūkst. Pakankamai taupiai jis buvo naudojamas. Dėkoju Tarybos nariams, be jūsų tie darbai nebūtų padaryti, visi klausimai priimti tariantis, konsensusu“, – kalbą baigė rajono šeimininkas.

Visą mero ataskaitą galite peržiūrėti ČIA.

 

Gargždų kultūros centras. Projekto rengėjų vizualizacija

 

Pritrūko vienijimo, siūlė nekeršyti

Klausimų merui, susijusių su ataskaita, Tarybos nariai nepažėrė, tačiau pasisakymų netrūko.

Liberalų sąjūdžio pirmininkas Nerijus Galvanauskas teigė, kad jų frakcija prisiima visą atsakomybę už priimtus sprendimus ir dėkoja merui už darbą, tačiau, anot jo, paskutinė situacija, kai meras vicemerei A.  Balnionienei sumažino kuruojamas sritis atrodo „kaip pasityčiojimas iš vicemero pareigybės ir asmens.“ Tai esą pagrindinė priežastis, dėl ko šiai ataskaitai pritarti negalės.

„Kuriam kartu“ frakcijos seniūnas, opozicijoje dirbantis Sigitas Karbauskas pastebėjo, kad ataskaita yra pateikiama už 2020 metus. Jo nuomone, A. Balnionienei perskirstyti kuruojamas sritis, paliekant atsakomybę už civilinę saugą, buvo teisingas žingsnis.

„A. Balnionienė, mano žiniomis, labiausiai neišlaikė egzamino valdžia“, – dėstė S. Karbauskas, pridurdamas, kad būtent jis buvo daugiausiai kritikos valdančiajai daugumai pažėręs Tarybos narys, todėl visa frakcija, balsuojant dėl mero ataskaitos, susilaikys.

 

N. Galvanauskas mero veiksmus vadino pasityčiojimu. Klaipėdos r. sav. nuotr.

 

„Meras – tarybos narius jungianti dalis, visus metus turime ir skaldymą, ir valdymą. Meras turi didžiulę komandą, kaip nė vienas meras Respublikoje, turi vicemerus, direktorių, tris patarėjus. Galėjo dirbti be jokių kivirčų, bet lakstė po laukus kaip donkichotas, ieškojo vėjo malūnų. Skaitau, kad elgėsi neteisingai“, – motyvą, kodėl siūlo balsuoti prieš išdėstė konservatorius Alfredas Šiaulys.

„Bendra“ frakcijos narys Vaclovas Macijauskas atkreipė dėmesį, kad dabartinė situacija atrodo kaip įsivėlimas į kerštą: „2020 m. dirbome, o 2021-aisiais kažkas kažkam nepatiko ir pasakė „mes netvirtinsime“, nors dirbome kartu. Ar vienkartinė emocija ar rajono reikalų supratimas? Jeigu sukūrėte naują koaliciją, Duok dieve, sveikatos ir kantrybės, dirbkite, bet nekerštaukite.“

Jis pridūrė, kad džiaugiasi, kad A. Šiaulys paliko koaliciją, kurioje pasižymėjo destruktyviu darbu.

Tarybos narys Raimondas Simonavičius apgailestavo, kad svarstomas yra visų tarybos narių darbas, įvykdytas per 2020 metus, tačiau girdimas emocijų pliūpsnis.

„Konservatoriai lakstote laukais kažkodėl, nelabai suprantu. Liberalai kaip mažos mergaitės įsižeidė dėl sričių vicemerei ne tokių. Viską sumetė į 2020 metus, ir, anot Macijausko, dabar keršija. Ar to atėjome į tarybą – kaip vaikų darželyje apsimėtyti sniego gniūžtėmis, vieni kitiems priekaištauti? Vertinkime darbus pagal pasiektus tikslus“, – kalbėjo R. Simonavičius, siūlydamas pritarti mero ataskaitai.

Prie naujos valdančiosios daugumos prisijungęs socialdemokratų darbo partijos atstovas Česlovas Banevičius sakė, kad nesiruošia merui reikšti priekaištų, ir, jo manymu, paneigti padarytų darbų negali.

„Įvykus tokiai situacijai, meras atsakingas ir už vicemerus, direktorių, pavaduotojus. Pernai jau buvo direktoriaus pareiškimas, kad išeina iš darbo, negali dirbti koalicijoje, reikėjo jau tada kažką daryti“, – minėjo Č. Banevičius, motyvuodamas, kodėl balsuodamas už ataskaitą susilaikys.

Iš 26 dalyvavusių – 18 Tarybos narių susilaikė (visi naujos valdančiosios daugumos ir frakcijos „Kuriam kartu“ nariai), 8 balsavo „už“.

Po balsavimo V. Macijauskas replikavo, kad nors sakoma, kad susilaikymas yra dorybė, šiuo atveju jokios dorybės nemato, o daugumos narių akys po balsavimo nuleistos.

R. Simonavičius pastebėjo, kad tokie balsavimo rezultatai parodo, kad visi 2020-ieji nuėjo veltui, nes dauguma tarybos narių nėra patenkinti savo sprendimais. S. Karbauskas ir V. Kura merui vaizdžiais posakiais linkėjo ateityje atidžiau rinktis žmones, su kuriais pasirašomos koalicijos sutarys.

„Linkiu ateityje pasirinkti žmones, kurie peilio į nugarą neįsmeigs“ – sakė S. Karbauskas.

 

A. Šiaulys merą prilygino donkichotui, lakstančiam po laukus. Klaipėdos r. sav. nuotr.

 

Nuveiktais darbais džiaugėsi ir Administracijos direktorius

A. Bogdanovas Tarybos nariams taip pat pristatė 2020 metų veiklos ataskaitą. Jis prisipažino, kad nors metų pradžioje buvo nerimo dėl pandemijos ir karantino iššūkių, metų gale buvo galima džiaugtis, kad pagrindiniai rodikliai ir gairės buvo įgyvendinti.

Administracijos vadovas pažymėjo, kad buvo dirbama kryptingai, siekiant efektyvesnio valdymo, greitesnių procesų, greitesnio aptarnavimo. Jo teigimu, pernai sklandžiai pavyko įgyvendinti administracijos struktūrinę pertvarką, po kurio laiko bus galima matuoti ir įsitikinti jos nauda. Jis kaip ir meras minėjo LEAN metodikos taikymą: „Ji orientuota į geresnę paslaugų kokybę gyventojams, turėsime 15 sertifikuotų ekspertų.“

A. Bogdanovas išskyrė, kad Savivaldybės administracija tampa patraukli kaip darbdavys, tą esą liudija konkursai, kuriuose dalyvauja ir 20 kandidatų, tad galima rinktis iš savo srities profesionalų, žinovų.

Kaip ir meras, A. Bogdanovas išskyrė didžiulį dėmesį infrastruktūrai, geriau įgyvendinamas KPPP lėšas.

Visgi, apgailestavo, kad jų nepavyko įsisavinti 100 proc., tam esą sutrukdė papildomos kovidinės KPPP lėšos, kurios atsirado vasaros viduryje, rangovas nespėjo įgyvendinti darbų.

„Yra dalykų, kurie yra tobulintini. Per ateinančius metus kėliau tikslą gerinti rangovų paieškos procesą, sudaromų sutarčių kokybę, įgyvendinimą. Čia jau daromi parengiamieji darbai, jau matomi rezultatai Jakų mokykloje“, – apie esamas problemas ir jų sprendimą užsiminė Administracijos direktorius.

Pristatyme jis išskyrė nemažas investicijas į įvairias sritis, pažymėjo, kad dėmesys susisiekimo ir inžinerinei infrastruktūrai buvo trigubas.

„Trigubai daugiau investavome nei ankstesniais metais, darbuotojų skaičius tai sričiai nebuvo padidintas. Tai mano komandos pergalė“, – kalbėjo A. Bogdanovas.

Jis taip pat pridūrė, kad siekė mažinti savivaldybės administracines išlaidas ir tai esą pavyko, taip pat gyrėsi, kad ne tik Gargždų ir Sendvario seniūnijos galėjo džiaugtis investicijomis į infrastruktūrą, ir kitose seniūnijose buvo įgyvendinta bent po vieną objektą.

Visą Administracijos direktoriaus ataskaitą galite peržiūrėti ČIA.

 

Nesutarė, ar ataskaita, ir visos administracijos darbo įvertinimas

Tarybos narys V. Macijauskas teiravosi, ar direktorius jautė Tarybos narių paramą.

„Jeigu vertintume Tarybos posėdžių metu priimamų sprendimų statistiką, 95 proc. buvo priiminėjami vienbalsiai <...> Visos pagrindinės valdančiosios frakcijos parėmė visus siūlomus darbus, buvo įvairiausių diskusijų, kai kurie sprendimai ne iš karto priimami, ar siūlomi atidėti. Dėkoju, už darbą kartu“, – atsakinėjo A. Bogdanovas.

Į V. Kuros klausimą, su kuria frakcija daugumoje buvo sunkiausia dirbti, Administracijos vadovas atsakė: „Gal linksmiausia buvo dirbti su jūsų frakcija („Kuriam kartu“ – aut. past.), turėjome išskirtinį dėmesį, puikiai mane pažįstate, neturiu jokių priekaištų, gerbiu visus tarybos narius, stengsiuosi iki galo išlikti etiškas, su visais vyko sklandus darbas.“

N. Galvanauskas pažėrė priekaištų: „Vertinu Administracijos direktoriaus darbą, ne administracijos. Direktoriaus pagrindinis tikslas – vienyti kolektyvą, komandą.“

Jo teigimu, kai 2020 metų pradžioje buvo vykdoma reforma ir buvo atleidžiama nemažai darbuotojų, Administracijos direktorius išvažiavo atostogauti, palikęs atleidimo lapelių įteikimą ir visus pokalbius su darbuotojais savo pavaduotojui Justui Ruškiui.

„Ar toks geras vadovo pavyzdys? Čia tik vienas epizodas. Administracija, jeigu slaptai balsuotų dėl pasitikėjimo direktoriumi, daugumos balsų direktorius negautų“, – poziciją išsakė dvejus metus vienoje koalicijoje dirbęs liberalas.

L. Piaulokaitė-Motuzienė teigė, kad tokios išsakytos kolegos mintys dėl administracijos darbuotojų vertinimo yra tik prielaidos. Ji teigė, kad direktoriaus ataskaita – tai visos administracijos darbo įvertinimas, todėl siūlė nepolitikuoti, nežeminti darbuotojų ir ataskaitai pritarti.

 

L. Piaulokaitė-Motuzienė išsakė poziciją, kad Administracijos direktoriaus ataskaita - visų administracijos darbuotojų vertinimas. Klaipėdos r. sav. nuotr.

 

Su tokiu požiūriu nesutiko konservatorius A. Šiaulys, teigdamas, kad administracijos vadovas turi vienyti, o jis savo pareiškime viešai buvo paskelbęs, kad su dabartine dauguma dirbti negali.

„Viešas pareiškimas, ateina žiema, prisninga, direktorius pasidarbavęs su kastuvėliu, nusprendžia, kad gali dirbti su dauguma. Kur lieka pasitikėjimas? Darbuotojai direktoriumi nepasitiki, tarybos nariai nepasitiki, tai davė impulsą nepasitikėti žmogumi, kuris nesilaiko žodžio“, – dėstė posėdyje A. Šiaulys.

„Valstietis“ Vytautas Butkus išreiškė nuomonę, kad balsuodami už direktoriaus ataskaitą Tarybos nariai vertina visų administracijos darbuotojų darbą.

„Tai visiems darbuotojams būtų spjūvis į veidą – tiek vedėjams, patarėjams, specialistams, vyr. specialistams, dėl politinių motyvų nurašyti jų metų darbą“, – poziciją pateikė V. Butkus, tvirtindamas, kad jaučia administracijos darbuotojų nuotaikas, jie esą direktorių palaiko.

Galiausiai Administracijos vadovo ataskaitai nepritarta – „prieš“ balsavo 15 Tarybos narių (liberalų, konservatorių, socialdemokratų ir socialdemokratų darbo partijų atstovai), „už“ balsavo 8, susilaikė 3.

Po balsavimo socialdemokratė Ligita Liutikienė teigė, kad nepaisant balsavimo rezultatų, nori padėkoti administracijos darbuotojams už kompetetingai atliekamą darbą.

V. Macijauskas atšovė, kad L.Liutikienė geba gražiai pateikti intrigas: „Nors pridėjote kažkam į kišenę, bet vis tiek dar paglostote.“ Politikė atsakė, kad intrigomis pastarojo neaplenkia.

 

Primename, kad rytoj vyks neeilinis Tarybos posėdis, kuriame vyks slaptas balsavimas dėl keturių aukščiausiuose Klaipėdos rajono savivaldybės administracijos postuose dirbančių asmenų atleidimo. Vyks balsavimas dėl Administracijos direktoriaus A. Bogdanovo, vicemerės V. Riaukienės. Jiems nepasitikėjimą išreiškė naujosios valdančiosios daugumos atstovai. Pagal paviešintą koalicijos sutartį aišku, kad šias „atsilaisvinusias“ pozicijas turi užimti Justas Ruškys ir Ligita Liutikienė. Administracijos direktoriaus pavaduotojo postas numatytas Česlovui Banevičiui.

Meras nepasitikėjimą taip pat pareiškė liberalams vicemerei Audronei Balnionienei bei Administracijos direktoriaus pavaduotojui Justui Ruškiui, tad slaptas balsavimas vyks ir dėl jų atleidimo.

Palikite komentarą

Portalo draugai

 

    Radijogama  muziejus     logo-sc    logobanga150  

Reklamos

Dabar svetainėje 109 svečiai (-ių) ir narių nėra

Visos teisės saugomos 2020 m. VŠĮ "Mano Gargždai", Žemaitės g. 6, 96121 Gargždai, ĮK 302987419,