Mano GargždaiSAM aiškina naujausius pokyčius: kam galima dirbti ir sergant, kaip keičiasi izoliacija

Įvertinkite šį įrašą
(1 balsas)
Asociatyvi Pexels.com nuotr. Asociatyvi Pexels.com nuotr.

Nuo šiandien leidžiama dirbti gyvybiškai svarbių sričių atstovams, sergantiems besimptome COVID-19 forma ar po buvusio kontakto su sergančiaisiais, bei izoliacija tampa privaloma tik po kontakto su sergančiuoju koronavirusu šeimoje, nebereikės izoliuotis turėjusiesiems didžiausios rizikos sąlytį darbe.

 

Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) pirmadienį surengtoje nuotolinėje spaudos konferencijoje paaiškino naujausius pokyčius.

 

Galės dirbti ir sergantys

Vyriausybės kanclerė Giedrė Balčytytė teigė, jog omikron atmaina šiuo metu Lietuvoje kasdien apsikrečia apie 5 tūkstančius žmonių. Ši atmaina pati plėtriausia iš buvusių koronaviruso atmainų. Todėl nuspręsta apsaugoti gyvybiškai svarbių sričių darbuotojus.

„Plintant atmainai ir stebint kitų valstybių patirtis, mes turime pasiruošti tokiai situacijai, kad kritinės funkcijos nenutrūktų, kai viruso plitimas labai didelis“, – sakė G. Balčytytė.

Ji priminė, jog šiems darbuotojams, kurie negali atlikti darbų nuotoliu, galės dirbti ir sergantys, bet simptomų neturintys.

„Gali susiklostyti tokios aplinkybės, kad visi kontaktiniu būdu dirbantys darbuotajai bus apsikrėtę, tada darbdavys galės prašyti apsikrėtusių, bet simptomų neturinčių darbuotojų grįžti į darbą. Ši tvarka bus taikoma tik labiausiai kritiniais atvejais, mūsų žiniomis tokia tvarka niekur dar nėra taikoma“, – teigė Vyriausybės kanclerė.

SAM atstovė Jurgita Pakalniškienė pristatė saviizoliacijos pokyčius.

„Kalbant apie tvarką, kuri galioja, svarbus momentas yra tas, kad turėjus kontaktą privaloma izoliuotis tik šeimos nariams, kartu gyvenantiems asmenims, jei jie nėra kritinių tarnybų darbuotojai. Jeigu turimas kontaktas darbe, socialinėje aplinkoje, izoliacija nebėra privaloma. Tačiau užsikrėtimo ir infekcijos platinimo rizika lieka, todėl nustatytos papildomos rekomendacijos – riboti žmonių su kuriais bendraujama skaičių, esant galimybei dirbti nuotoliu. Jei tokios galimybės nėra – bendraujant su kitais asmenimis dėvėti apsauginę kaukę arba respiratorių. Ir testuotis savikontrolės greitaisiais antigenų testais tris kartus“, – sakė J. Pakalniškienė.

Bet jei sąlytį turėjo žmogus, kuris įrašytas į gyvybiškai svarbių darbuotojų sąrašą ir negali dirbti nuotoliu, taikoma kita izoliavimo tvarka.

„Kritinių tarnybų darbuotojai privalo izoliuotis, jeigu turėjo kontaktą su užkrėtusiu šeimos nariu, arba išskirtiniais atvejais, jei turėjo itin didelės rizikos kontaktą darbe, kai kontaktuojama su užsikrėtusiu asmeniu vieno metro atstumu 4 valandas uždaroje patalpoje. Bet atėjus tai situacijai, kai trūksta darbuotojų, šie kritinių tarnybų darbuotojai gali nesiizoliuoti, jei yra organizuojamas sąlytį šeimoje arba itin didelį sąlytį asmenų darbe testavimas savikontrolės testais 3 kartus“, – teigė SAM atstovė.

Ji kalbėjo, jog pirmąjį savikontrolės testą rekomenduojama atlikti iš karto sužinojus apie turėtą kontaktą, antrąjį – po 48–72 valandų. Ir trečią testą praėjus dar 48 valandoms po antrojo testo.

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) atstovė Greta Gargasienė priminė, kad asmeniui susirgus koronavirusu jis pirmiausia turi kreiptis į savo šeimos gydytoją.

„Su šeimos gydytoju turi suderinti visus nedarbingumo klausimus, izoliacijos trukmę. Tuomet turėtų pildyti atvejo anketą ir nurodyti kartu gyvenančius asmenis. Jei kontaktas buvo turėtas darbovietėje, pagal galiojančius teisės aktų reikalavimus, tik darbdavys praneš apie darbuotojus, kurie kontaktavo, nesitestuoja ir turėtų izoliuotis. Visais kitais atvejais, susirgęs asmuo praneša NVSC apie tuos kontaktus, su kuriais kartu gyvena – ne tik šeimos narius, bet ir kartu gyvenančius asmenis“, – kalbėjo NVSC atstovė G. Gargasienė.

Ji pabrėžė, jog jei asmuo turi galimybę dirbti nuotoliu – nedarbingumo prašyti jis neturėtų.

„Jeigu asmuo dirba, jam nedarbingumo pažymėjimas negali būti išduodamas. Reikėtų apsispręsti ir suderinti su darbdaviu“, – sakė NVSC atstovė.

G. Gargasienė taip pat aptarė ir mokinių užsikrėtimą koronavirusu.

„Jeigu vaikai suserga mokyklose, tėvai turi kreiptis dėl susirgusio vaiko į šeimos gydytoją ir tokiu atveju, tėvams du pasirinkimai – arba jie gali kreiptis į šeimos gydytoją dėl vaiko slaugymo jo ligos metu, arba, jeigu vaiko slaugyti nereikia, jis nėra pradinukas, vyresnis nei penktokas, tuomet tėvai nedarbingumo prašo NVSC, kaip asmeniui, kuris turėjo sąlytį su savo vaiku“, – teigė NVSC atstovė.

Pilnas sąrašas gyvybiškai svarbių funkcijų darbuotojų pasiekiamas čia.

Vyriausybės kanclerė G. Balčytytė dar kartą pabrėžė, jog šios priemonės atitinka koronaviruso atmainos ypatumus. Tam pritarė SAM viceministrė Aušra Bilotienė–Motiejūnienė.

„Situaciją mes turime kiek kitokią nei prie alfa ar delta atmainos. Turime atmainą, kuri labai greitai plinta. Turime pavyzdžius iš Europos, kad jie susiduria ne tik su sveikatos priežiūros specialistų, bet taip pat ir su kitų kritinių tarnybų darbuotojų sergamumu. Taigi, turime užtikrinti ir dėl to, kad jau yra pakankamai duomenų, kad inkubacinis periodas nuo 3 iki 5 dienų“, – kalbėjo ji.

 

Pokyčiai kino teatrams

Nuo pirmadienio kino teatrų salėse, kuriose yra valgoma ir geriama, tarp žiūrovų turės būti palikta bent viena laisva kėdė. Tai numatyta sveikatos apsaugos ministro Arūno Dulkio sprendime. Kino teatruose žiūrovams nuo šešerių metų būtina dėvėti respiratorius, tačiau juos galima nusiimti kino salėje vartojant maistą ir gėrimus.

 

Palikite komentarą

Portalo draugai

 

    Radijogama  muziejus     logo-sc    logobanga150  

Reklamos

Dabar svetainėje 315 svečiai (-ių) ir narių nėra

Visos teisės saugomos 2020 m. VŠĮ "Mano Gargždai", Žemaitės g. 6, 96121 Gargždai, ĮK 302987419,