Mano GargždaiTOP 7 ką veikti Kretingalėje ir jos apylinkėse

Įvertinkite šį įrašą
(1 balsas)
Klaipėdos rajono turizmo informacijos centro nuotr. Klaipėdos rajono turizmo informacijos centro nuotr.

Kretingalė – tai miestelis Klaipėdos rajono pakraštyje, pro kurį teka upė Danė. Miestelis minimas jau nuo 1253 metų. Manoma, kad 17 a. čia įkurta evangelikų liuteronų parapija. 1741 m. pastatyta bažnyčia, kuri sovietinės okupacijos metais buvo nuniokota ir tik atgavus nepriklausomybę atstatyta. Mažosios Lietuvos spaudos veikėjas kunigas J. F. Kelkis Kretingalėje įsteigė parengiamuosius kursus į mokytojų seminariją. Čia 19 a. pabaigoje buvo prekiaujama lietuviškomis knygomis. Sovietinės okupacijos metais Kretingalė buvo apylinkės centras bei tarybinio ūkio centrinė gyvenvietė. Šiandien Kretingalė yra vis gražėjantis miestelis, kuriame yra ką nuveikti. Pateikiame 7 pasiūlymus:

 

1. Apsilankyti Kretingalės evangelikų liuteronų bažnyčioje

Kretingalės evangelikų liuteronų bendruomenės įkūrimo data iki šiol nėra visiškai aiški. Istorikų J. Yčo ir B. Kviklio teigimu, tai įvyko apie 1550 m., o vokiečių istorikai mini XVII a. vidurį, kuomet nuo Klaipėdos parapijos atskyrus 72 kaimus sukurta nauja Kretingalės.

Pirmoji medinė koplyčia Kretingalėje pastatyta 1652 m. Apie 1699 m. prie koplyčios pristatytas bokštas, į kurį įkelti varpai. Po daugiau nei 40 metų koplyčia nugriauta, vietoj jos iš lauko akmenų ir plytų išmūryta nauja 23,5 m ilgio ir 11,5 m pločio bažnyčia su mediniu bokštu. Dabartinis bažnyčios bokštas pastatytas jau 1875 m.

Septynmečio karo metu bažnyčią nusiaubė rusų kariuomenė, buvo pavogtas vienas iš dviejų varpų, kuris vėliau surastas ir 1788 m. vėl grąžintas bažnyčiai.

19 a. Kretingalėje gyveno Mažosios Lietuvos spaudos veikėjas, daugelio religinių knygų iš vokiečių į lietuvių kalbą vertėjas, giesmynų ir pamokslų rinkinių sudarytojas, žurnalistikos pradininkas, kunigas Johanas Ferdinandas Kelkis. Jis 1854 m. Kretingalėje įsteigė parengiamuosius kursus į mokytojų seminariją. Prieš tai, jau nuo XVIII a. I pusės, Kretingalėje veikė liuteronų parapijos mokykla. Kretingalės parapija visais laikais buvo lietuviška. 1848 m. iš 4027 bendruomenės narių lietuvininkų buvo daugiau nei 94%.

Sovietiniu laikotarpiu sovietų kareiviai bažnyčioje buvo įsirengę arklidę. Jiems išsikrausčius, bažnyčia sutvarkyta ir pradėtos laikyti pamaldos, tačiau netrukus vietos valdžia bažnyčią pavertė tarybinio ūkio sandėliu. Akmeninė bažnyčią juosusi tvora nugriauta, buldozeriais sunaikintos bažnyčios šventoriuje buvusios Kretingalės miestelio kapinės. Antkapiai suversti į duobę ir užversti žemėmis, vietoje šventoriaus įrengtas žvyrkelis.
Nedidelė, vos 40 parapijiečių vienijanti Kretingalės evangelikų liuteronų parapija atgimė 1988 m., o bažnyčia restauruota ir pašventinta 1996 m. rugpjūčio 10 d. Ta proga iš Vokietijos atvežti ir sumontuoti stacionarūs mechaniniai vargonai.

Šiuo metu Kretingalės evangelikų liuteronų bendruomenei priklauso apie 70 žmonių, pamaldos vyksta kas antrą sekmadienį, nes pastatu dalijamasi su katalikų parapija.
2012 m. Kretingalės liuteronų bažnyčioje pradėti rengti klasikinės muzikos festivaliai.

 

2. Paskanauti kavinėje „Kukudra“

Kavinė „Kukudra“ šiemet švęs jau 24-ąjį gimtadienį! Čia ne tik galite bet kada atvykti skaniai pavalgyti, bet ir užsisakyti dienos pietus, rengiami pobūviai, furšetai, banketai ar net vestuvės. Artėjančio gimtadienio proga kavinė kviečia dalyvauti akcijoje ir pasimėgauti HAPPY HOUR pasiūlymų – nuo pirmadienio iki ketvirtadienio 16.00–18.00 valandomis, perkant tris porcijas cepelinų, ketvirtą gausite dovanų! Kavinės darbo laikas – I–IV 11:00–22:00, V–VI 11:00–23:00, VII 11:00–22:00. Daugiau informacijos rasite ČIA.

 

3. Kitaip praleisti laisvalaikį autentiškame Šiaurės Ametikos indėnų kaime „Vinetu kaimas“

„Vinetu kaimas“ – tai gyvosios indėnų istorijos muziejus po atviru dangumi, kuris puoselėja Šiaurės Amerikos indėnų tradicijas vaizdingame Dangės-Akmenos upės slėnyje. Čia dunda indėnų būgnai, į dangų stiebiasi mistiniai toteminiai stulpai, akmenų labirintai veda link atsakymų į svarbiausius gyvenimo klausimus.

Čia galima likti ir nakvynei! Kaimo svečiai gyvena autentiškose indėnų palapinėse tipi, ar mediniuose nameliuose. Indėniškoje stovyklavietėje – poilsiavietėje, galima apsilankyti ir stovyklauti, tiek pavieniai asmenys, tiek šeimos, grupės ar kolektyvai.

Pažinti turtingą, legendomis apipintą Amerikos indėnų kultūrą, istoriją, papročius ir gyvenimo išmintį padeda čia siūlomos pramogos: jodinėjimas žirgais, plaukimas baidarėmis, lankų mūšiai, senovinių ginklų turnyrai, tomahaukų mėtymas, šaudymas iš lanko į taikinius ir kt. Čia įkurtas ir indėnų muziejus, kuriame pristatoma per dešimtmetį surinkta muziejaus ekspozicija: rankdarbiai, meno ir juvelyriniai dirbiniai, archainiai ginklai, trofėjai, toteminiai stulpai, muzikos instrumentai, aprangos ir puošybos detalės, senovinės nuotraukos, paveikslai ir kt. Neatsiejama kultūros dalis yra maistas. Indėnų užkandinėje patiekiami tradiciniai indėnų virtuvės patiekalai ir gėrimai, pagaminti čia esančioje virtuvėlėje.

Vinetu kaime taip pat galima švęsti gimtadienius ir kitas šventes, dalyvauti edukacinėse programose, renginiuose, tad kviečiame sekti Facebook paskyrą Vinetu kaimas ir sužinoti visą naujausią informaciją.

 

4. Išbandyti jėgas „National Golf Resort“

Golfas yra žaidimas puikiai tinkantis poilsiui ir verslui vienu metu. „National Golf Resort“ siekia plėsti golfo kultūrą Lietuvoje bei skatinti golfo turizmą. Šis aikštynas yra pirmasis golfo kurortas Vakarų Lietuvoje. Įsikūręs itin geografiškai palankioje vietoje – vos 4 km nuo Klaipėdos ir apie 20 minučių kelio nuo Palangos oro uosto.

Vaizdingame Danės upės slėnyje yra įrengtas pasaulinius standartus atitinkantis klasikinis 18 duobučių 72 par golfo aikštynas su treniruočių aikštele ir 3 duobučių trumpojo žaidimo lauku. Golfo žaidėjai liks sužavėti kraštovaizdžio įvairove – aikštyną skiria Danės upė, tarp žaidimo takų gausu ežerėlių, smiltingų, pajūrio žemumoms būdingų vietovių, o taip pat vešliai žaliuojančių žolynų. 18-ojo žaidimo tako ridenimo aikštelė suformuota Lietuvos žemėlapio formos sala, kuri tapo „National Golf Resort“ skiriamuoju ženklu. Be to, ypatingą įspūdį sukuria nuo klubo namo skardžio besileidžiantis krioklys, puikiai matomas iš 9 ir 18 žaidimo takų. Dėl 30 metrų ribose svyruojančio reljefinio lauko išsidėstymo kiekviena žaidimo aikštelė pateiks vis naujų iššūkių ir suteiks neišdildomų įspūdžių!

Tolstant nuo upės per golfo laukų slėnį, ant kalvos šlaito stovi klubo namas, kuriame yra įrengta golfo prekių parduotuvė, restoranas su terasa, atsiveriančia į aikštyną, narių kambarys, konferencijų salė. Netoliese klubo namo svečių viešnagėms įrengta jauki vila, kuri vilioja savo kerinčiais golfo aikštyno vaizdais atsiveriančiais iš terasos.

Daugiau informacijos apie čia teikiamas paslaugas rasite „National Golf Resort“ Facebook paskyroje.

 

5. Užkopti ant Eketės piliakalnio

Didžiausias Klaipėdos rajone Eketės piliakalnis geriausiai pasiekiamas nuo Klaipėdos–Palangos greitkelio, pavažiavus ar paėjus gruntiniais Danės kairiojo kranto keliais. Piliakalnis datuojamas I tūkst. – XIII a. Jis įrengtas aukštame dešiniajame Eketės krante, netoli Dangės santakos su Akmena. Piliakalnį sudaro netaisyklingo kvadrato formos aikštė bei ją iš šiaurinės pusės juosiantis puslankio formos supiltas pylimas. Pylimo išorinėje papėdėje matyti antro nedidelio pylimo liekanos, už kurio, kaip rodo 1972 m. tyrinėjimų duomenys, buvo supilti dar 3 nedideli pylimai o tarp jų iškasti grioviai. Nuo Eketės upelio aikštelę saugojo statūs šlaitai bei jos krašte supiltas nedidelis pylimas. Piliakalnyje stovėjo 1253 m. minima kuršių pilis Eketė.

Apie piliakalnį žinoma net 13 įvairiausių padavimų! Vieni pasakoja, kad piliakalnį supylę švedai, kiti, kad lietuvininkai, treti teigia, kad ant kalno stovėjo pilis, kuri prasmego, o vienoj vietoj dar ilgai buvo matyti mažas bokštukas ar trijų kaminų skylės ir dvejos durys. Taip pat girdėta, kad Eketės piliakalnyje buvusi svarbiausia prūsų šventykla. Žmonės pasakoja, kad ant pylimo galima pamatyti jodinėjantį generolą be galvos ar iš užkeiktų rūmų ateinančias ir verpiančias tris baltai apsirengusias moteris.

 

6. Išbandyti ekstremalias pramogas pramogų bazėje Viskaslaisvalaikiui.lt

Viskaslaisvalaikiui.lt – tai aktyvių pramogų bazė įsikūrusi Kretingalėje, visai šalia Danės upės. Čia siūloma atitrūkti nuo kasdienybės ir išbandyti daugybę įvairiausių pramogų. Šioje pramogų erdvėje galima pasimėgauti pirties teikiamais malonumais, gauti gerą adrenalino dozę dažasvydžio aikštelėje, ekstremaliai pasivažinėti bagiu, išmėginti savo taiklumą šaudant sportiniais skriemuliniais lankais, išmėginti jėgas strateginiame kontaktiniame žaidime „Archery Attack“ (atakos su lankais), pasiplaukioti baidarėmis. Vienas iš populiariausių viskaslaisvalaikiui.lt pramogų – pasivažinėjimas keturračiais. Ši pramoga skirta tiems, kas mėgsta greitį, adrenaliną ir nori patirti laisvės pojūtį. Daugiau apie Viskaslaisvalaikiui.lt teikiamas paslaugas rasite ČIA.

 

7. Pasivaikščioti Kretingalės rekreacinėje poilsiavietėje

Visai šalia Kretingalės evangelikų liuteronų bažnyčios, Šaltinio gatvėje, prasideda rekreacinės rausvų plytų poilsiavietės kompleksas. Sutvarkyta erdvė, jauni medžiai, keliukas grįstas akmenimis – puiki vieta ramiems pasivaikščiojimams.

Vaikščiojant takeliu atsiveria nuostabi panorama į Danės upės slėnį. Per upę dar 1880 m. pastatytas akmeninis tiltas, o dešiniame krante išlikę pilkapio likučiai.

Čia pastatytos iš geležies sukurtos skulptūros, įrengtos ir apžvalgos aikštelės su suoliukais, įkurtos jaukios pavėsinės, prie kurių yra ir piknikui skirtos laužavietės.

 

Kviečiame užsukti ir jaukiai praleisti saulėtas rudens dienas!

Palikite komentarą

Portalo draugai

 

    Radijogama  muziejus     logo-sc    logobanga150  

Reklamos

Dabar svetainėje 198 svečiai (-ių) ir narių nėra

Visos teisės saugomos 2020 m. VŠĮ "Mano Gargždai", Žemaitės g. 6, 96121 Gargždai, ĮK 302987419,