Mano GargždaiPrasidėjo festivalis „Nepatogus kinas“

Įvertinkite šį įrašą
(1 balsas)
Katažynos Polubinskos nuotr. Katažynos Polubinskos nuotr.

„Kam išvis reikalingos žmogaus teisės?“ – klausia dokumentinių filmų festivalio „Nepatogus kinas“ atidarymo filmo veikėjai. Jie jau kelerius metus įstrigę didžiausioje Europos pabėgėlių stovykloje Lesbo saloje, Graikijoje, o režisierė Lina Lužytė jų gyvenimą seka filme „Piknikas Morijoje“.

 

Šeštadienio vakarą šiuo filmu buvo atidarytas jau 16–asis „Nepatogus kinas“, pirmą kartą vyksiantis net tris savaites visoje Lietuvoje. Atidarymas kvepėjo ir skambėjo Afganistano motyvais – į renginį gausiai susibūrusi Lietuvoje gyvenanti afganistaniečių bendruomenė svečius vaišino šafrano arbata ir pasitiko su Abdul Wali Tanha ir Abdullah Qiam muzika.

Būtent afganistanietį kino režisierių Shah filme seka L. Lužytės kamera. Jam, kaip ir daugeliui talibus kritikavusių jo tautiečių, su žmona ir trimis mažametėmis dukromis teko bėgti iš šalies. Nors šeimai pavyko sėkmingai įveikti kelią iki Europos, atsidūrę Graikijoje, jie ilgam užstrigo didžiausioje Europos pabėgėlių stovykloje Morijoje. Beblėstant paskutinei vilčiai ištrūkti iš Minotauro labirintu virtusios salos, vyras nusprendžia kurti filmą apie savo sunkiai suvokiamą realybę ir miglotą ateitį.

„Filme patiriame Lesbo saloje įstrigusių migrantų realybę belaukiant mėlyno arba raudono antspaudo ant dokumento – leidimo pasilikti arba deportacijos. Tai nebėra taip tolima, kaip atrodė anksčiau, kai iš Lietuvos pasienio kasdien girdime žinias apie nuo sienos „apgręžiamus“ migrantus. Šiandien įvairių grėsmių fone labai lengva pasiduoti pagundai ir savo santykį su kitais kurti perskaičius rėksmingas antraštes ar pasisakymus „Facebook“. Nesigilinant, nesikalbant. Kinas mums padeda to išvengti, padeda pasimatuoti kito žmogaus batus, sukuria prielaidas priartėjimui. Būtent todėl L. Lužytė filme savo kamerą nukreipė į konkrečią šeimą ir todėl į festivalio atidarymą pakvietėme visą Lietuvos afganistaniečių bendruomenę – susipažinkime!“ – kviečia festivalio „Nepatogus kinas“ vadovas Gediminas Andriukaitis.

Visus festivalio filmus jau galima žiūrėti festivalio svetainėje www.nepatoguskinas.lt, kur taip pat paskelbta ir plati gyvų renginių programa. „Nepatogus kinas“ spalio 8–30 d. vyks Vilniaus, Kauno, Klaipėdos, Šiaulių, Alytaus kino teatruose, virtualioje kino salėje namų ekranuose ir 210 Lietuvos bibliotekų. Kaip ir kasmet, žiūrovai galės išsirinkti jiems palankiausią bilieto kainą: įsigyti festivalio pasą į visus filmus, pirkti virtualų vienkartinį ar išankstinį kino teatro bilietą. Tradiciškai, kino teatrų kasose įsigyti festivalio bilietus prieš pat seansą žiūrovai galės ir laisvos kainos bilieto principu – patys nuspręsdami, kiek gali prisidėti prie festivalio.

 

Apie „Nepatogų kiną“

„Nepatogus kinas“ – nuo 2007 m. kasmet vykstantis tarptautinis žmogaus teisių dokumentinių filmų festivalis. Tai yra nekomercinis renginys, siekiantis kurti erdvę žmogaus teisių, politikos, socialinės atsakomybės, tvarumo temomis, supažindinti visuomenę su pasaulinėmis aktualijomis, skatinti būti sąmoningiems ir kritiškiems. Festivalio metu pristatoma turtinga dokumentinių filmų programa, rengiami susitikimai su kino kūrėjais, organizuojamos diskusijos su filmų herojais, žmogaus teisių aktyvistais ir ekspertais. Vienas pagrindinių festivalio rėmėjų – Lietuvos kino centras.

 

Palikite komentarą

Portalo draugai

 

    Radijogama  muziejus     logo-sc    logobanga150  

Reklamos

Dabar svetainėje 274 svečiai (-ių) ir narių nėra

Visos teisės saugomos 2020 m. VŠĮ "Mano Gargždai", Žemaitės g. 6, 96121 Gargždai, ĮK 302987419,