Mano GargždaiViena įspūdingiausių slaptų operacijų Lietuvos istorijoje – netrukus kino ekranuose

Įvertinkite šį įrašą
(1 balsas)
Organizatorių nuotr. Organizatorių nuotr.

Jau lapkričio 18 d. šalies kino teatrus pasieks Edmundo Jakilaičio prodiusuotas atkuriamosios dokumentikos filmas „Pūga prie Mėmelio. Klaipėdos atvadavimo saga“.

 

Filmas taps puikia įžanga į 2023-iuosius, kurie, minint prisijungimo prie Lietuvos 100-metį, LR Seimo nutarimu yra paskelbti Klaipėdos krašto metais.

„Atkuriamoji dokumentika, matyt, pati įtaigiausia dokumentikos forma, leidžianti matyti, tarsi dalyvauti įvykiuose, vykusiuose prieš daugybę metų. Istorikų ir profesionalų komentarai padės geriau suvokti ne tik juos, bet ir kontekstą, kas ypač svarbu ne tik besidomintiems mūsų praeitimi. Šis filmas gali tapti įdomiausia istorijos pamoka mokytojams bei jų mokiniams“, – sako Edmundas Jakilaitis.

„Filmui pasiskolinome mūsų konsultanto prof. Alfonso Eidinto romano „Pūga prie Mėmelio“ pavadinimą. Šis grožinis kūrinys, įvertintas ir Ievos Simonaitytės premija, padėjo mums geriau suprasti atmosferinius dalykus. Kokia nuotaika vyravo traukinyje, vežančiame sukilėlius į Klaipėdos kraštą ar kas vyko tuomečio Ministro Pirmininko Ernesto Galvanausko bute sprogus teroristų padėtam užtaisui“, – pasakoja E. Jakilaitis.

1923 metų sausio įvykiai Klaipėdos krašte – vienas įspūdingiausių, mistiniais pasakojimais apipintų Lietuvos istorijos epizodų. Prieš šimtmetį Klaipėdos krašte šeimininkavusi Prancūzija ruošėsi skelbti jį savarankiška valstybe. Ją 15 metų kontroliuotų svetimi – Tautų Sąjunga. Tai būtų pražūtis Lietuvai, likusiai be Vilniaus ir jo krašto. 

Ant kortos – Lietuvos ateitis ir būtinybė turėti atvirą langą į pasaulį – Klaipėdos jūrų uostą. Tuometis Ministras Pirmininkas Ernestas Galvanauskas inicijavo įspūdingiausią slaptą karinę operaciją Lietuvos istorijoje – civiliai perrengti Ypatingos paskirties rinktinės vyrai inscenizavo vietos gyventojų sukilimą ir perversmą.

„Pažvelgus detaliau atsiskleidžia konkretūs žmonės, stovintys už šių įvykių. Tai – viena įspūdingiausių, genialiausių ir geriausiai suplanuotų operacijų Lietuvos istorijoje. Lietuva Klaipėdos kraštą prisijungė su minimaliomis aukomis ir nesusipykusi su tarptautine bendruomene“, – teigia E. Jakilaitis.

„Pūga prie Mėmelio. Klaipėdos atvadavimo saga“ Lietuvos kino teatruose – jau nuo lapkričio 18 d.

Palikite komentarą

Portalo draugai

 

    Radijogama  muziejus     logo-sc    logobanga150  

Reklamos

Dabar svetainėje 105 svečiai (-ių) ir narių nėra

Visos teisės saugomos 2020 m. VŠĮ "Mano Gargždai", Žemaitės g. 6, 96121 Gargždai, ĮK 302987419,