Mano GargždaiŠimtai šalies ugdymo įstaigų sulaukė grasinimų: pareigūnai ragina išlikti ramiems

Įvertinkite šį įrašą
(1 balsas)
Asociatyvi policijos nuotr. Asociatyvi policijos nuotr.

Šimtai mokyklų ir darželių visoje Lietuvoje gauna elektroninius laiškus rusų kalba su grasinimais apie ugdymo įstaigose neva padėtus sprogmenis. Policija ragina nepanikuoti ir tvirtina, kad šiuo metu nėra absoliučiai jokių duomenų apie realią grėsmę. Šią savaitę identiškos informacinės atakos surengtos ir Latvijoje bei Estijoje, šiose šalyse pranešimai nepasitvirtino.

 

Policija ragina išlikti ramiems

Policijos departamento atstovas Ramūnas Matonis patvirtino, kad šimtai mokyklų yra gavę tokius pranešimus, bet reikalo panikuoti nėra.

„Reikia pranešti apie grasinimus policijai, elgtis ramiai, nes tų žmonių, kurie tai sugalvojo, tikslas ir yra: sukelti paniką, sutrikdyti spec. tarnybų veiklą. Raginame elgtis ramiai sulaukti pareigūnų, klausyti jų nurodymų. Kol kas jokių grėsmių nematome, vienas pranešimas nepasitvirtino, tikėtina, tai melagingi pranešimai“, – kalbėjo jis.

Policijos atstovas sakė nenorintis spekuliuoti, kas visa tai organizuoja, tačiau akivaizdu, kad tai – centralizuota ataka.

Pasak jo, sprendimą, ar ugdymo įstaigą evakuoti, priima vietoje dirbantis pareigūnas, tačiau tai daroma išimtiniais atvejais.

Klaipėdos apskrities vyriausiojo policijos komisariato Komunikacijos poskyrio vedėja Andromeda Grauslienė praneša: Klaipėdos apskr. VPK Operatyvaus valdymo skyriaus duomenimis 2023 m. spalio 13 d. bendruoju pagalbos telefonu gauta ir informacija Klaipėdos apskr. VPK pareigūnams perduota apie maždaug 20 Klaipėdos miesto, Klaipėdos rajono ir Palangos miesto švietimo įstaigų galimai padėtus sprogmenis.

Policijos pareigūnai vyksta į visas minėtas švietimo įstaigas, tikrina teritorijas, bendrauja su atsakingais asmenimis. Planas „Skydas“ nė vienoje švietimo įstaigoje įvestas nebuvo. Aplinkybės tikslinamos. turimais duomenimis, panašaus pobūdžio el. laiškus švietimo įstaigos gauna visoje Lietuvoje.

 

Meras prašo rimties ir pasitikėjimo pareigūnais

Klaipėdos rajono meras Bronius Markauskas savo feisbuko paskyroje rašo: „Mūsų rajono mokyklas taip pat pasiekė grasinantys laiškai apie užminuotas ugdymo įstaigas. Noriu visus nuraminti. Policijos pareigūnai dirba savo darbą ir rimtai žiūri į pareigą užtikrinti visuomenės saugumą.

Yra tikrinamas kiekvienas pranešimas. Jokių sprogmenų jau patikrintose mūsų mokyklose nerasta.

Savo darbą dirba ir mokyklų bendruomenės. Tokie laiškai vertinami atsakingai ir iš karto imamasi priemonių bet kokioms grėsmėms išvengti.

Suprantu tėvų nerimą, išgąstį, ypač, kai tai liečia mūsų brangiausią turtą, mylimiausius žmones – vaikus. Tačiau, kaip sako pareigūnai, greičiausiai, tai centralizuotai surengta ataka, siekiant sutrikdyti specialiųjų tarnybų darbą.

Todėl prašau visus rimties, nereikia panikuoti. Situacija atidžiai stebima. Pasitikėkime pareigūnų darbu.“

 

Atakos – visose Baltijos šalyse

Analogiškų atakų šią savaitę sulaukė ir Latvija bei Estija. Spalio 10 d., pirmadienį, lsm.lv skelbė, kad 300 ugdymo įstaigų visoje Latvijoje gavo elektroninius laiškus rusų kalba apie padėtus sprogmenis.

Spalio 12 d. tokia pat informacinė ataka surengta Estijoje, dalis mokyklų taip pat evakuota, bet grasinimai nepasitvirtino. Aplinkybės – kone identiškos kaip ir Lietuvoje.

„Laiškas rusų kalba atsiųstas į mokyklą, perspėjant, kad 10 val. 40 min. sprogs bomba ir visi žus“, – „postimees.ee“ sakė Petersono mokyklos direktorė Merike Kaste.

 

VSD: tikslinga ir koordinuota ataka

Valstybės saugumo departamento vertinimu, Lietuvoje, taip pat Latvijoje ir Estijoje, platinami grasinantys pranešimai ugdymo įstaigoms, tikėtina, yra tikslinga ir koordinuota ataka, vykdoma priešiškų valstybių iniciatyva.

„Melagingais pranešimais ir panašaus pobūdžio veiksmais siekiama kelti įtampą ir paniką visuomenėje, trikdyti ir destabilizuoti institucijų darbą, didinti nepasitikėjimą. Išaugus geopolitinei įtampai, Lietuva ir kitos Baltijos šalys yra nuolatiniai priešiškų valstybių informacinių-kibernetinių atakų taikiniai.

Lietuvoje terorizmo grėsmės lygis išlieka žemas. Raginame piliečius išlikti ramiais ir nepasiduoti provokacijoms“, – rašoma VSD komentare.

VSD ir kitos institucijos bendradarbiauja tiriant šią ataką.

 

Stiprinamas policijos darbas

Delfi jau vakar rašė, kad karą Izraelyje pradėjusi teroristinė organizacija „Hamas“ visus pasaulio musulmonus ragina ateinantį penktadienį surengti visuotinio džihado (šventojo karo – red.) dieną, rengti masinius protestus bei pulti žydus.

Lietuvos policijos atstovas Ramūnas Matonis sakė žinantis apie šį grasinimą, todėl rytoj bus sustiprintas Izraelio ambasados bei žydų bendruomenės objektų saugumas.

Vilniuje veikiančios Šolomo Aleichemo ORT gimnazijos direktorė Ruth Reches sakė policijos pagalbos nesulaukianti, gimnazijos teritoriją saugos mokinių tėvai, o penktadienį pamokos vyks nuotoliniu būdu.

 

NKVC stebi situaciją

Nacionalinis krizių valdymo centras atidžiai stebi situaciją, susijusią su platinamais grasinančias pranešimais ugdymo įstaigoms ir kartu su Policijos departamentu bei Valstybės saugumo departamentu teikia turimą informaciją apie situaciją.

Valstybės saugumo departamento vertinimu, Lietuvoje, taip pat Latvijoje ir Estijoje, platinami grasinantys pranešimai ugdymo įstaigoms, tikėtina, yra tikslinga ir koordinuota ataka, vykdoma priešiškų valstybių iniciatyva.

Melagingais pranešimais ir panašaus pobūdžio veiksmais siekiama kelti įtampą ir paniką visuomenėje, trikdyti ir destabilizuoti institucijų darbą, didinti nepasitikėjimą. Išaugus geopolitinei įtampai, Lietuva ir kitos Baltijos šalys yra nuolatiniai priešiškų valstybių informacinių-kibernetinių atakų taikiniai.

Lietuvoje terorizmo grėsmės lygis išlieka žemas. Raginame piliečius išlikti ramiais ir nepasiduoti provokacijoms.

Ugdymo įstaigoms, gavusioms tokio pobūdžio grasinimus rekomenduojame:

1. Išlikti budriais ir ramiais, nuraminti aplinkinius, nepasiduoti provokacijoms;

2. Informuoti Policiją bendruoju pagalbos numeriu 112;

3. Esant galimybei apžiūrėti patalpas, vaizdo kamerų įrašus ir, neradus įtartinų objektų, tęsti ugdymo procesą;

4. Laukti atvykstančių pareigūnų kurie apžiūrės patalpas.

Visos institucijos bendradarbiauja valdant situaciją, ugdymo ir kitas įstaigas raginame išlikti ramiems bei stebėti oficialių institucijų skelbiamą informaciją.

 

Parengta pagal Klaipėdos AVPK, NKVC, Delfi ir feisbuke platinamą informaciją.

Palikite komentarą

Portalo draugai

 

    Radijogama  muziejus     logo-sc    logobanga150  

Reklamos

Dabar svetainėje 517 svečiai (-ių) ir narių nėra

Visos teisės saugomos 2020 m. VŠĮ "Mano Gargždai", Žemaitės g. 6, 96121 Gargždai, ĮK 302987419,