Mano GargždaiAtpažinti ir rūpintis: naujas žingsnis pogimdyminės depresijos prevencijoje Lietuvoje

Įvertinkite šį įrašą
(0 balsai)
Asociatyvi Freepic.com nuotr. Asociatyvi Freepic.com nuotr.

Sveikatos apsaugos ministro įsakymu atnaujinta tvarka padės anksčiau atpažinti pogimdyminės depresijos požymius ir laiku suteikti pagalbą su emociniais sunkumais susidūrusios nėščiosioms bei neseniai pagimdžiusioms moterims. Profilaktinio apsilankymo metu gydytojas turės įvertinti pacientės emocinę būklę ir informuoti ją apie pagalbos galimybes.

 

Sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys teigia, kad nėštumas yra jautrus periodas, kurio metu reikalinga visapusiška pagalba – nuo šiol ir gydymo specialistai kreips didesnį dėmesį ne tik į fizinius, bet ir psichikos sveikatos pokyčius šiuo periodu.

„Emocinius sutrikimus išgyvenantis žmogus ne visada juos pats pastebi, todėl sukuriamas veiksmingas mechanizmas, kad prireikus psichologinė, o tam tikrais atvejais ir medikamentinė pagalba būtų suteikta kuo anksčiau. Tikiuosi, tai prisidės prie geresnės gimdyvių jausenos ir savalaikio pagalbos suteikimo“, – sako ministras.

Nėščiosios ar neseniai pagimdžiusios moters profilaktinio apsilankymo metu gydytojas turės pasiteirauti apie jos emocinę sveikatą, užduodamas klausimus apie nuotaikos pokyčius. Tais atvejais, kai pacientės emocinė būsena bloga, pacientės bus prašoma užpildyti Edinburgo pogimdyminės depresijos klausimyną. Jei gautų rezultatų suma sieks 12 ir daugiau balų, sveikatos priežiūros specialistas turės nėščiajai ar neseniai pagimdžiusiai moteriai rekomenduoti skubiai kreiptis pagalbos į psichikos sveikatos specialistus, paaiškinti, kur suteikiama reikalinga pagalba, bei įteikti informacinį lankstinuką, kuriame yra visa reikiama informacija apie depresijos po gimdymo atpažinimą ir pagalbos galimybes.

Atnaujinta tvarka įsigalios nuo kitų metų liepos 1 d. Sveikatos apsaugos ministro įsakymus rasite ČIA ir ČIA.

Depresija yra dažniausiai pasireiškiantis psichikos sveikatos sutrikimas nėštumo metu ar laikotarpiu po gimdymo. Šis sutrikimas pasaulyje paveikia apie 10–15 proc. besilaukiančių ar pagimdžiusių moterų. Lietuvoje atlikta apklausa „Mano gimdymas“ parodė, kad per pastaruosius trejus metus kasmet reikšmingus pogimdyminės depresijos simptomus patiria apie 22-24 proc. pagimdžiusių  moterų.

Pogimdyminė depresija gali išryškėti praėjus keturioms savaitėms arba per pirmuosius metus po gimdymo. Pogimdyminės melancholijos simptomai yra labai panašūs į pogimdyminės depresijos. Tačiau pogimdyminė depresija gali būti diagnozuojama, kai pasireiškia visi arba bent keletas simptomų, kurie tęsiasi ilgiau nei dvi savaites:

Daugiau informacijos apie pogimdyminę depresiją ir pagalbos galimybes galima rasti nacionaliniame psichikos sveikatos portale Pagalbasau.lt.

PAGALBOS GALIMYBĖS

Palikite komentarą

Portalo draugai

 

    Radijogama  muziejus     logo-sc    logobanga150  

Reklamos

Dabar svetainėje 189 svečiai (-ių) ir narių nėra

Visos teisės saugomos 2020 m. VŠĮ "Mano Gargždai", Žemaitės g. 6, 96121 Gargždai, ĮK 302987419,