Mano GargždaiKlaipėdos rajono gyventojai palaiko atsinaujinančios energetikos plėtrą Lietuvoje

Įvertinkite šį įrašą
(0 balsai)
Asociatyvi Freepic.com nuotr. Asociatyvi Freepic.com nuotr.

Klimato kaita yra grėsmė, su kuria kovoti padeda tradicinės energijos šaltinių pakeitimas atsinaujinančių išteklių gamyba. Taip mano vis daugiau Lietuvos gyventojų, įskaitant ir Klaipėdos rajono Vėžaičių bei Endriejavo seniūnijų gyventojus. 

 

Šiose seniūnijose, 85 proc. gyventojų sutinka, kad pasaulyje vyksta klimato kaita, o 65 proc. mano, kad ją stabdant yra svarbi energijos iš atsinaujinančių šaltinių gamyba.

Dauguma Vėžaičių ir Endriejavo seniūnijų gyventojų pritaria tam, kad vėjo ir saulės elektrinių parkai būtų vystomi jų kaimynystėje.

Tarptautinės žaliosios energetikos bendrovės „Ignitis renewables“ iniciatyva KOG rinkodaros ir komunikacijos mokslų institutas atliko reprezentatyvią Vėžaičių ir Endriejavo seniūnijų gyventojų apklausą.

2023 metų spalio-lapkričio mėnesiais gyvų susitikimų metu buvo apklausta 250 vyresnių nei 16 metų amžiaus gyventojai.

Šios apklausos duomenys taip pat atskleidžia, kad 81 proc. šių seniūnijų Klaipėdos rajono gyventojų palankiai vertina atsinaujinančios energetikos plėtrą Lietuvoje.

Be to, 85 proc. respondentų mano, kad Lietuvai yra strategiškai svarbu užsitikrinti energetinę nepriklausomybę ir visą reikalingą elektros energiją pasigaminti pačiai.

Du trečdaliai (65 proc.) apklausos dalyvių yra įsitikinę, kad energijos iš vėjo, saulės ir kitų atsinaujinančių šaltinių gamyba gali reikšmingai prisidėti prie Lietuvos ekonomikos augimo. 61 proc. mano, kad tai gali pasitarnauti vietos bendruomenės poreikiams, o 58 proc. – regiono ekonomikai.

„Apklausos duomenys atspindi pasaulines tendencijas, rodančias, kad gyventojai vis geriau supranta atsinaujinančios energetikos projektų svarbą ir juos palaiko.

Tai rodo augantį gyventojų aplinkosauginį sąmoningumą ir norą būti klimato kaitą stabdyti leidžiančių pokyčių dalimi. Atsinaujinančių išteklių energetikos plėtra yra pasaulyje vykstančios energetinės transformacijos pagrindas, todėl gyventojų palaikymas vėjo ir saulės elektrinių projektams yra labai svarbus.

Apklausa atskleidė, kad tokio palaikymo tarp Klaipėdos rajono Vėžaičių ir Endriejavo seniūnijų gyventojų netrūksta“, – sako bendrovės „Ignitis renewables“ aplinkosaugos ir leidimų vadovė Lina Žibienė.

 

Klimato kaitos savam kieme nėra

Aplinkos ministerijos Klimato politikos grupės patarėja dr. Judita Liukaitytė-Kukienė komentuoja plačiau klimato kaitos žalą. „Daugelyje apklausų matome, kad klimato kaita atrodo toli, kol nepasiekia mūsų namų.

Tačiau pajūrio regiono gyventojai jau šią žiemą susidūrė su ne viena ekstremalia situacija dėl potvynių.

Taip pat praėjusios vasaros audros pridarė daug nuostolių įvairiose Lietuvos savivaldybėse. Klimatas tampa vis ekstremalesnis ir matome, kad ir Lietuvai daroma žala yra didelė. Europos aplinkos agentūros duomenimis vien 2021 m. ji siekė 93 mln. eurų“, – teigia aplinkosaugos ekspertė.

70 proc. Vėžaičių ir Endriejavo seniūnijų gyventojų mano, kad klimato kaita kelia grėsmę Lietuvai ir visam Baltijos regionui, tačiau tik 30 proc. respondentų galvoja, kad grėsmė kyla jų gyvenamajai teritorijai. Kitaip tariant, nemato kaip globalios problemas gali juos paveikti asmeniškai.

„Gyvų susitikimų su gyventojais metu atliktos reprezentatyvios apklausos duomenys rodo, kad Klaipėdos rajono Vėžaičių ir Endriejavo seniūnijų gyventojai supranta klimato kaitos keliamą grėsmę ir nėra abejingi globalioms ekologinėms problemoms.

Didžioji dauguma (84 proc.) taip pat supranta, kad kiekvienas žmogus ir verslas savo veiksmais gali prisidėti prie jų sprendimo“, – sako L. Žibienė.

Vėžaičių ir Endriejavo seniūnijų gyventojų požiūris yra panašus į kitų europiečių. Pernai metų pabaigoje Europos mastu tyrimų bendrovės „Norstat“ atlikta 26 Europos valstybių gyventojų apklausa parodė, kad du trečdaliai europiečių teigiamai vertina saulės ir vėjo elektrinių parkų vystymą.

 

Energetikos projektai – vertė bendruomenėms

„Glaudus santykių su bendruomenėmis, kurių artimoje aplinkoje veikiame, ir nevyriausybinėmis organizacijomis palaikymas – vienas pagrindinių darnios ir atsakingos mūsų veiklos principų.

Siekiame, kad mūsų statomi ir valdomi atsinaujinančios energijos projektai kurtų vertę visam regionui, vietos bendruomenėms ir verslui.

Mums svarbi abipusiu pasitikėjimu grįsta partnerystė, todėl stengiamės įsiklausyti į gyventojų poreikius ir atrasti tvaraus bendradarbiavimo galimybes“, – sako „Ignitis renewables“ specialistė.

Anot L. Žibienės, atsinaujinančių išteklių energetikos plėtra ne tik yra gyvybiškai svarbi siekiant klimato tikslų bei energetinės Lietuvos nepriklausomybės, bet taip pat skatina ekonomiką, leidžia pritraukti investicijas, kurti darbo vietas, gerinti vietos infrastruktūrą ir prisideda prie regionų vystymosi.

Lietuvoje kryptingai vystomi žaliosios energetikos projektai, o žalioji energija vis dažniau pasiekia elektros energijos vartotojų namus.

Bendrovė „Ignitis renewables“ Vėžaičių ir Endriejavo seniūnijose šiuo metu atlieka poveikio aplinkai vertinimo procedūras, kurių metu vertinamos 40 galimų vėjo elektrinių lokacijų.

Jų bendra galia galėtų siekti iki 250 megavatų (MW). Šioje Klaipėdos rajono dalyje bendrovė taip pat svarsto saulės elektrinių parko ir elektros kaupimo įrenginių įrengimą.

Palikite komentarą

Portalo draugai

 

    Radijogama  muziejus     logo-sc    logobanga150  

Reklamos

Dabar svetainėje 172 svečiai (-ių) ir narių nėra

Visos teisės saugomos 2020 m. VŠĮ "Mano Gargždai", Žemaitės g. 6, 96121 Gargždai, ĮK 302987419,