Mano GargždaiPatvirtinti vaiko perkėlimo į saugią aplinką algoritmai

Įvertinkite šį įrašą
(0 balsai)
Asociatyvi Freepic.com nuotr. Asociatyvi Freepic.com nuotr.

Vaiko teisių gynėjai ir policijos pareigūnai pasirašė susitarimą dėl bendrų veikimo algoritmų sudėtingais vaiko perkėlimo į saugią aplinką atvejais. Tai leis užtikrinti, kad vaiko perkėlimas vyktų kaip įmanoma draugiškiau ir sukeliant mažiau streso vaikui, labiau koordinuotai ir efektyviai. Šie algoritmai bus taikomi tik tais atvejais, kai perkelti vaiką į saugią aplinką yra būtina ir nėra kitų būdų jį apsaugoti, tačiau su šeimos nariais ar kitais vietoje esančiais žmonėmis nepavyksta susitarti, jie būna nusiteikę agresyviai, apsvaigę, naudoja jėgą.

 

Pasak Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos direktorės Ilmos Skuodienės, algoritmų tikslas yra kuo tiksliau apibrėžti vaiko teisių specialistų bei policijos pareigūnų veiksmus, siekiant, kad procesas būtų kiek įmanoma draugiškesnis vaikui.

„Atvejai, kai vaikas iš sau pažįstamos aplinkos turi būti perkeliamas į kitą saugią aplinką yra emociškai sudėtingi tiek pačiam vaikui, tiek tai atliekantiems vaiko teisių gynėjams. Tad Valstybė deda visas pastangas, kad vaikai augtų savo šeimose – joms teikiamos visos reikiamos paslaugos, suteikiama pagalba. Deja, pasitaiko situacijų, kai vaikui likti namuose yra tiesiog nesaugu, nes ten gali kilti realus pavojus jo gerovei, sveikatai ar net gyvybei. Tad sutarėme su policijos pareigūnais kaip tokiais atvejais vyks vaiko perkėlimas į saugią aplinką, koks bus visas procesas, kas koordinuos veiksmus ir kaip tame procese reikėtų apsaugoti vaiką“, – sako I. Skuodienė.

Nors iki šiol įstatymais jau buvo numatyta pareiga institucijoms užtikrinti vaikams saugią aplinką, kai tai yra būtina, tačiau trūko institucijų veiksmų koordinavimo. Nuo šiol, patvirtinus šiuos algoritmus bus labai aiškiai apibrėžtas visas procesas. Tai padės vaiko teisių gynėjams ir policijos pareigūnams savo pareigas atlikti sukeliant kaip įmanoma mažiau streso vaikui, efektyviau ir greičiau.

„Policijos pareigūnai ir iki šiol talkindavo vaiko teisių gynėjams šiuose procesuose, tačiau kartais iškildavo klausimų, kas ir už ką yra atsakingas ir kaip reikėtų veikti kartu. Šiais procesais įsipareigojame, padėti vaiko teisių gynėjams ir pašalinti visas kliūtis, trukdančias perkelti vaiką į saugią aplinką. Kitaip tariant, jie rūpinsis vaiku ir jo gerove, o mes užtikrinsime, kad jie galėtų saugiai ir netrukdomi atlikti savo pareigas“, – teigia Policijos generalinis komisaras Renatas Požėla.

Algoritme numatyta, kad sprendimą dėl būtinybės vaikui užtikrinti saugią aplinką visuomet priims vaiko teisių gynėjai, jie tinkamu būdu išklausys vaiko nuomonę ir suteisk informaciją, paaiškins, kas vyksta, suteiks visą informaciją tėvams. Tais atvejais, kai yra būtina ir nepavyksta susitarti tėvais ar kitais trečiaisiais asmenimis, policijos pareigūnai talkins vaiko teisių gynėjams ir padės apsaugoti vaiką.

Parengti algoritmai bus taikomi dviem atvejais – kai vaiko teisių gynėjams atvykus į įvykio vietą paaiškėja, kad vaikui yra nesaugu, pavyzdžiui, tėvai yra apsvaigę nuo alkoholio ar narkotinių medžiagų, vaikas yra sumuštas, patyręs prievartą ir pan. arba tais atvejais, kai vaiko teisių gynėjai atlikę vaiko situacijos vertinimą nustato, kad toliau likti šeimoje vaikui yra nesaugu, nes ten kyla pavojus jo raidai, sveikatai ar net gyvybei.

Jau artimiausiu metu prasidės bendri vaiko teisių gynėjų ir policijos pareigūnų mokymai, kaip kuo jautriau ir saugiau užtikrinti vaiko perkėlimą į saugią aplinką. Mokymų metu bus kalbama, kaip nuraminti, išklausyti nuomonę ir užtikrinti geriausius vaiko interesus bei kaip suprantamai paaiškinti aplinkybes tėvams ir valdyti konfliktinę situaciją.

2023 m. vaiko teisių gynėjai užfiksavo 7641 atvejį, kai vaikams reikėjo užtikrinti saugią aplinką:  5052 atvejais šeimos nariai buvo apsvaigę nuo alkoholio ar narkotinių medžiagų ir negalėjo pasirūpinti vaiku, 1504 atvejais kilo realus pavojus vaiko saugumui, sveikatai ar gyvybei, pavyzdžiui, vaikai patyrė smurtą ar prievartą. 452 atvejais vaikas buvo paliktas be priežiūros arba su žmonėmis, kurie negeba juo pasirūpinti, pavyzdžiui, mažo amžiaus vaikas buvo paliktas vienas namuose kelioms paroms, tėvai neatvyksta vaiko pasiimti iš darželio. 872 atvejais tėvai negalėjo pasirūpinti vaiku dėl ligos, suėmimo ar buvimo bausmės atlikimo vietose, 76 atvejais tėvų buvimo vieta buvo nežinoma arba jie buvo dingę, pavyzdžiui, tėvai paliko vaikus ir išvyko į užsienį.

Kilus klausimams, kviečiame žmones pasikonsultuoti su vaiko teisių gynėjais skambinant nemokamu tel. 8 800 10 800, taip pat galima rašyti žinutę interneto svetainėje vaikoteises.lrv.lt esančiame pokalbių laukelyje. Pranešti apie vaiko teisių pažeidimą galima artimiausiame vaiko teisių apsaugos skyriuje, užpildant formą Tarnybos interneto svetainėje arba skambinant Skubiosios pagalbos tarnybų ryšio numeriu 112.

Palikite komentarą

Portalo draugai

 

    Radijogama  muziejus     logo-sc    logobanga150  

Reklamos

Dabar svetainėje 185 svečiai (-ių) ir narių nėra

Visos teisės saugomos 2020 m. VŠĮ "Mano Gargždai", Žemaitės g. 6, 96121 Gargždai, ĮK 302987419,