Mano GargždaiDangės upe vėl plauks istoriniai laivai

Įvertinkite šį įrašą
(0 balsai)
Lietuvos jūrų muziejaus archyvo nuotr. Lietuvos jūrų muziejaus archyvo nuotr.

     Lietuvos jūrų muziejus jau ketvirtą kartą Jūros šventės metu rengia tarptautinį istorinių ir tradicinių laivų paradą „Dangės flotilė". Šeštadienį, liepos 25 d., jau ketvirtą kartą analogų Lietuvoje neturinčiame renginyje bus pristatyta 16 tradicinių laivų ir senesnių nei 50 metų jachtų iš Lietuvos, Rusijos, Baltarusijos ir Lenkijos. 13 val. atidarius šį renginį, bus galima susipažinti prie Biržos tilto nuo 13 iki 18 val. stovinčiais laivais, apsilankyti ant kranto veikiančiose kūrybinėse dirbtuvėse, o 18 val. – grožėtis flotile, plaukiančia tarp Biržos ir Pilies tiltų. Čia pamatysime ir tradicinius Kuršių marių laivus – kurėnus, venterines valtis, reisinę ir susipažinsime su egzotišku čiukčiu kajaku ar drakaru „Jotvingis" – garsiausio norvegų Gokstado karo laivo kopija.


     Gausiausia flotilėje – Kuršių marių tradicinių burvalčių – net septynios: keturi kurėnai, dvi venterinės valtys ir viena reisinė. Istorinių laivų paradą ves jaus Kuršių marių simboliu tapęs Lietuvos jūrų muziejaus plaukiojantis eksponatas – kurėnas „SüD 1". Iš viso parade dalyvauja 4 šio tipo burvaltės: „Sturm 1", „Kuršis", „Rusnа (Rusija).

     Kuršių marių regionui iki XX a. vidurio buvo būdingos plokščiadugnės mažos grimzlės burvaltės minimos jau net XIV–XV a. kronikose ir Vokiečių ordino valstybės dokumentuose. Kurėnai, kiudelvaltės, bradinės ir venterinės valtys – pavadinimus gavo nuo tinklų, kuriais žvejojo, tipo. Vienintelis originalus kurėnas, praeitą šimtmetį dar plaukiojęs Kuršių mariose, yra eksponuojamas Lietuvos jūrų muziejaus senųjų laivų aikštelėje.

     Parade pamatysime ir seniausias žmonijos naudojamą susisiekimui priemonę – luotą. Lietuvos upėse ir ežeruose luotais naudotasi nuo žilos senovės iki XX a. pradžios, vėliau juos pakeitė valtys. 2006 m. vasarą pagal senųjų luotų pavyzdžius, naudodamiesi senoviniais įrankiais, medžio meistrai Žemaitijos nacionaliniame parke išskobė keletą luotų. Vienas jų ir plauks parade.

     Svečiai iš Rusijos – Pasaulinio vandenyno muziejaus Kaliningrade – be kurėno pristato ir archaišką, itin egzotišką čiukčių kajaką – Aliaskos, Grenlandijos, Čiukotkos pusiasalio gyventojų valtį. Šis laivas pastatytas pagal istorinius piešinius, gautus iš vieno JAV muziejaus. Korpusas pagamintas iš pušies, aptrauktas oda, palikus ertmę medžiotojui. Irimuisi naudojamas dvigubas irklas. Kajakas dar vadinamas baidare. Baidarėmis Šiaurės aborigenai vadino bet kokius mažus laivelius.

     Baltarusiai parade pateis staigmeną – jie pasirodo su vikingų karo laivo drakaro kopija „Jotvingis". Ji pastatyta pagal Gokstado laivo pavyzdį (vikingų laivas, rastas 1880 m. pilkapyje Norvegijoje ir šiuo metu eksponuojamas muziejuje Osle). Gokstado laivas, pastatytas apie 850 metus laikomas gražiausiu iš išlikusių vikingų laivų.

     Taip pat parade pamatysite burinę valtį „ Fiord" iš Lenkijos, Ukmergės skautų valtį „Laumė", irklinę- burinę valtį „Kapitonas Gikas" ir motorinę jachtą „Lillian". Komentuos paradą etnomuzikologė Zita Kelmickaitė, padedant Klaipėdos krašto kapelai „Martvežiai".

Susiję įrašai (pagal žymę)

Palikite komentarą

Portalo draugai

 

    Radijogama  muziejus     logo-sc    logobanga150  

Dabar svetainėje 199 svečiai (-ių) ir narių nėra

Visos teisės saugomos 2020 m. VŠĮ "Mano Gargždai", Žemaitės g. 6, 96121 Gargždai, ĮK 302987419,