Mano GargždaiKarščiai gali užsitęsti

Įvertinkite šį įrašą
(5 balsai)

Šiandien prasidėję karščiai, meteorologų teigimu, gali nenuslūgti keltą dienų. Aukščiausiai oro temperatūra perkopus 30 °C ribą, kyla pavojus žmogaus sveikatai. Jei karštis didesnis nei 30 °C būna tris dienas ir ilgiau, tai jau stichinis meteorologinis reiškinys.

Sinoptikai ir sveikatos specialistai perspėja, kad karštomis dienomis svarbu laikytis visų rekomendacijų, kaip elgtis esant kaitrai. Prognozuojama, kad artėjantis ilgasis savaitgalis bus ypač karštas.

 

Karščiausia gegužė per 52 metus

Šiemet meteorologinė vasara, kai vidutinė paros oro temperatūra pasiekia  15 °C, prasidėjo daugiau nei mėnesiu anksčiau – gegužės pirmąjį dešimtadienį.

Pagal stebėjimų duomenis ši gegužė buvo pati šilčiausia nuo 1961 metų. Gegužės 8–10 d. ir 17–18 d. kai kuriose meteorologijos stotyse pasiekti ar viršyti tų dienų aukščiausios temperatūros rekordai (vietomis užregistruota 29–31 °C temperatūra).

Didelė šiluma, šiek tiek atsitraukusi praėjusią savaitę, vėl sugrįžo į Baltijos šalis. Karščiu alsuoja Vakarų ir Vidurio Europos šalys, ketvirtadienį atogrąžų oro banga pasiekė ir Lietuvą.

Prognozuojama, kad penktadienį kaitra apims visą šalį, temperatūra kils iki 30–34 °C.

Vakare yra tikimybė pietvakariniame šalies pakraštyje sulaukti vasarinių liūčių, perkūnijų, staigaus trumpo vėjo sustiprėjimo – škvalo.

 Šeštadienio naktį lietaus ir perkūnijų debesys slinks per vakarinius rajonus, o dieną pasieks ir Aukštaitiją. Iš kaitros ištrūks pajūris (bus apie 20 °C) bei vakariniai šalies rajonai (22–25 °C), tačiau rytinė šalies pusė dar alsuos karščiu.

Šio ilgojo savaitgalio naktys irgi labai šiltos – numatoma 15–20 laipsnių.

Sekmadienio dieną, Joninių išvakarėse, vietomis Pietų ir Rytų Lietuvoje trumpai palis, nugriaudės perkūnija. Karštis atlėgs, įdienojus temperatūra numatoma 25–28 °C, Žemaitijoje apie 23 °C, prie Baltijos 19–21 °C, nes papūs vėjas nuo jūros.

Pirmadienį oro temperatūra išliks panaši, tik vakare prie šalies pietvakarinių rajonų priartės virš Lenkijos esančio ciklono lietaus debesys.

 

Pataria saugoti sveikatą

Sveikatos ministerijos Ekstremalių sveikatai situacijų centro specialistai per karščius pataria likti namuose, vengti  tiesioginių saulės spindulių.

Jeigu nesinori būti namuose, siūloma susiplanuoti  karštą dieną praleisti vėsiose patalpose: bibliotekoje, kino teatre, prekybos centre ir pan.

Patalpose patariama naudoti ventiliatorius ar oro kondicionierius, langus vertėtų uždengti užuolaidomis, roletais ar medžiaga su aliuminio paviršiumi, kuri atspindėtų saulės spindulius.

Patariama gerti dažniau nei ima troškinti – skysčius gerti nuolat, po truputį, visą dieną, nelaukiant, kol ištrokšite. Geriausiai tam tinka mineralinis, mineralizuotas, geriamasis arba pasūdytas vanduo.

Geriau vengti skysčių su kofeinu, alkoholiu ir gėrimų su cukrumi ar saldikliais – jie skatina didesnį skysčių išsiskyrimą.

Nepatartina valgyti riebaus ir sunkiai virškinamo maisto. Dėvėti vertėtų šviesius lengvus medvilninius drabužius, vengti drabužių iš sintetinių audinių, rinktis odinę avalynę, nepamiršti galvos apdangalų.

Paplūdimyje būtina naudoti  apsauginį kremą nuo saulės, kurio sudėtyje yra saulės apsauginio faktoriaus.

Specialistai taip pat pataria riboti fizinį aktyvumą, ypač vidurdienį – nuo 10 iki 16 valandos, o sodo, daržo bei kitus ūkio darbus geriau atlikti anksti ryte arba vakare.

Plačiau apie karščio poveikį sveikatai skaitykite čia.

 

Palikite komentarą

Portalo draugai

 

    Radijogama  muziejus     logo-sc    logobanga150  

Reklamos

Dabar svetainėje 564 svečiai (-ių) ir narių nėra

Visos teisės saugomos 2020 m. VŠĮ "Mano Gargždai", Žemaitės g. 6, 96121 Gargždai, ĮK 302987419,