Mano GargždaiAr saugu gerti šulinio vandenį?

Įvertinkite šį įrašą
(1 balsas)
Asociatyvi Pexels.com nuotr. Asociatyvi Pexels.com nuotr.

Nacionalinis visuomenės sveikatos centras prie Sveikatos apsaugos ministerijos (toliau – NVSC) primena, kad nėščiosios ir kūdikius iki 6 mėn. amžiaus auginantys asmenys, kurie maistui vartoja šachtinių šulinių vandenį, turi galimybę nemokamai atlikti cheminius vandens tyrimus azoto grupės junginių – nitritų ir nitratų – kiekiui nustatyti.

 

Svarbu kreiptis į asmens sveikatos priežiūros įstaigą ir informuoti savo šeimos gydytoją apie maistui vartojamą šachtinio šulinio vandenį. NVSC, gavęs pranešimą, kad kūdikis iki 6 mėn. amžiaus ar nėščia moteris vartoja šachtinio šulinio vandenį, nurodytų asmenų nuolatinėje gyvenamojoje vietoje organizuos šachtinio šulinio vandens cheminį tyrimą nitritų ir nitratų kiekiui nustatyti.

 

Šuliniuose – per didelis nitrato kiekis

2019 metais Klaipėdos rajone buvo ištirti 47 šachtinių šulinių vandens mėginiai: iš jų 43 vandens mėginiai atitiko reikalavimus, 4 mėginiuose nustatytas per didelis nitrato kiekis.

Šachtinių šulinių vandens mėginiai, kurių vandenį maistui vartoja nėščiosios ir kūdikiai iki 6 mėn. amžiaus, buvo ištirti: Priekulės seniūnijoje – 10; Dauparų-Kvietinių seniūnijoje – 8; Dovilų ir Vėžaičių seniūnijose – po 7; Agluonėnų ir Veiviržėnų seniūnijose – po 4; Judrėnų seniūnijoje – 3; Gargždų seniūnijoje – 2; Sendvario ir Kretingalės seniūnijose – po 1.

Šachtinių šulinių vandens mėginių, kuriuose nustatytas per didelis nitrato kiekis, buvo Dauparų-Kvietinių, Kretingalės, Agluonėnų ir Priekulės seniūnijose po 1.

 

Pavojinga kūdikiams

NVSC specialistai atkreipia dėmesį, kad azoto grupės junginiai ypač pavojingi kūdikiams, nes trukdo organizme pernešti deguonį, dėl to audiniai gali patirti deguonies badą. Kūdikiams gali sutrikti sąmonė, juos gali ištikti koma ar net mirtis.

Svarbu žinoti, kad nitratais ar nitritais užterštas vanduo neturi specifinio skonio, kvapo ar spalvos. Šios cheminės medžiagos nepašalinamos nei virinant, nei filtruojant buitiniais vandens filtrais. Priešingai, virinant, sumažėjus vandens kiekiui, nitrato koncentracija dar labiau padidėja.

 

Nėščiosioms – nemokami tyrimai

Jei šachtinio šulinio vandenyje nustatyta cheminė tarša, gėrimui ir maisto gamybai rekomenduojame naudoti centralizuotai tiekiamą vandenį, kuriam atliekama nuolatinė kokybės kontrolė, arba prekybos tinkluose parduodamą fasuotą vandenį.

Taip pat primename, kad šachtinių šulinių vandens mėginių, kurių vandenį maistui vartoja nėščiosios ir kūdikiai iki 6 mėn. amžiaus, tyrimai atliekami nemokamai. Visi kiti gyventojai, norintys nustatyti savo šulinio vandens kokybę, gali kreiptis į bet kurią akredituotą laboratoriją ir vandens cheminius tyrimus atlikti savo lėšomis.

Susiję įrašai (pagal žymę)

Palikite komentarą

Portalo draugai

 

    Radijogama  muziejus     logo-sc    logobanga150  

Reklamos

Dabar svetainėje 213 svečiai (-ių) ir narių nėra

Visos teisės saugomos 2020 m. VŠĮ "Mano Gargždai", Žemaitės g. 6, 96121 Gargždai, ĮK 302987419,