Mano GargždaiVMVT: tiriant gyvūnų gerovės pažeidimus pasitvirtina iki 50 proc. pranešimų

Įvertinkite šį įrašą
(0 balsai)
Asociatyvi Pixabay nuotr. Asociatyvi Pixabay nuotr.

Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) registro duomenimis, per pastaruosius 2018–2020 metus buvo sulaukta daugiau kaip 2,9 tūkst. asmenų pranešimų apie galimus gyvūnų gerovės ir sveikatingumo pažeidimus įvairiose šalies vietose, apie 50 proc. jų pasitvirtino.

 

Anot VMVT, inspektoriai reaguoja į visus gaunamus pranešimus, tiriami ir vertinami tiek elektroniniu paštu, per VMVT interneto svetainę ar telefonu gaunami pranešimai apie pastebėtus įvykius, galimai neigiamai veikiančius gyvūnų sveikatą ar gerovę.

Tiesa, pasitaiko atvejų, kai pranešėjo pateikta informacija yra pernelyg abstrakti (t. y. nenurodomas konkretus padarytas pažeidimas, neįvardijama tiksli galimo pažeidimo vieta ir pan.) ar neįmanoma išsiaiškinti informacijos, reikalingos pranešimui ištirti, – nėra galimybių identifikuoti asmens, dėl kurio veiksmų skundžiamasi, nenurodyti pranešėjo kontaktiniai duomenys ir kt.

Todėl labai svarbu, kad apie galimus žiauraus elgesio su gyvūnais atvejus ar netinkamas jų laikymo, priežiūros sąlygas pranešantys asmenys nurodytų visą tyrimui pradėti būtiną informaciją – t. y. gyvūno laikymo ar suradimo vietą, trumpai apibūdintų aplinkybes, nurodytų laikytojo vardą ir pavardę (jei žino), paliktų savo kontaktinius duomenis, kuriais VMVT inspektorius galėtų susisiekti dėl papildomų duomenų ir greičiau galėtų identifikuoti pažeidimus darančius asmenis.

Pastarųjų trejų metų VMVT ištirtų pranešimų duomenys rodo, kad dažniausiai (apie 56 proc.) nustatytų pažeidimų yra susiję su gyvūnų augintinių (šunų) netinkamomis laikymo sąlygomis, nepakankama judėjimo laisve, šėrimu, girdymu ir pan.

Pasak VMVT, nustačius pažeidimus darančius asmenis, jie sulaukia tiek įspėjimų, tie ir baudų pagal šiuo metu galiojantį teisinį reglamentavimą. Tačiau, VMVT nuomone, skiriami įspėjimai ar baudos nėra adekvačios padarytiems pažeidimams ir atsakomybę už gyvūnų laikymo sąlygų pažeidimus, būtina griežtinti – tai yra vienas siūlymų, pakartotinai pateiktų svarstyti Žemės ūkio ministerijai.

Šalia planinių ir neplaninių veisėjų patikrų, vykdant gyvūnų gerovės valstybinę kontrolę, VMVT jau įgyvendino ir yra numačiusi papildomų priemonių bei veiksmų, skirtų kovai su nelegaliu gyvūnų veisimu ir neteisėta prekyba stiprinti. Vienas iš svarbiausių numatyto veiksmų plano žingsnių – VMVT direktoriaus ir Lietuvos policijos generalinio komisaro bendras pasirašytas įsakymas, kuriuo numatoma, kad VMVT inspektoriai kartu su Policijos pareigūnais gavus informacijos apie galimai nelegalius veisėjus rengs operatyvinius patikrinimus 24 valandas per parą 7 dienas per savaitę ir apie tai nebebus įspėjama. VMVT yra įvesta ir į patikrinimus vykstančių inspektorių rotacija.

Be to, siūloma, kad gyvūnų gerovės apsaugos užtikrinimo klausimas dėl nelegalių gyvūnų veisėjų kontrolės būtų įtraukiamas į Vyriausybės šešėlinės ekonomikos mažinimo programą, o visų atsakingų institucijų (VMVT, Policijos, Valstybinės mokesčių inspekcijos ir Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos) specialistų pajėgos sutelkiamos, siekiant išaiškinti ir užkardyti nedeklaruotos veiklos ir mokesčių vengimo atvejus. Tam šiandien susitikime pritarė visi Rizikos analizės centro nariai.

Lygiagrečiai vykdomi ir privačių veterinarijos gydytojų patikrinimai, siekiant nustatyti nelegalius veisėjus pagal registracijos žurnalų duomenis – tokių patikrinimų metu užfiksuota informacija bus pateikiama Valstybinei mokesčių inspekcijai.

Primename, kad VMVT taip pat inicijavo privalomą duomenų apie veisėjo statusą nurodymą didžiųjų skelbimų portalų „skelbiu.lt“ ir „alio.lt skelbimuose, kreipėsi į Ekonomikos ir inovacijų ministeriją dėl Mažmeninės prekybos taisyklių pakeitimo, nustatant pardavėjo pareigą nurodyti savo, kaip registruoto patvirtinto subjekto, identifikacinį numerį.

Kartu su Žemės ūkio ministerija sudaryta tarpinstitucinė darbo grupė, įgaliota spręsti aktualias gyvūnų gerovės ir apsaugos srityje kylančias problemas ir inicijuoti reikalingus pokyčius, būtinus teisės aktų pakeitimus. Paruošti ir derinimui pateikti projektai dėl gyvūnų augintinių gerovės įvertinimo kriterijų, parengti siūlymai spręsti gyvūnų konfiskavimo problemas, nes laikas būna ypač svarbus, kai kyla pavojus gyvūno gyvybei, taip pat numatyti privalomą visų gyvūnų augintinių ženklinimą ir registravimą.

Identifikuoti įvairiose Lietuvos vietose esančius galimai nelegalius gyvūnų augintinių veislynus pastarosiomis savaitėmis labai padeda aktyvi visuomenė. Pilietiškų žmonių prašoma toliau informuoti apie pastebėtus gyvūnų sveikatos ir gerovės pažeidimus, įtariamas panašias nelegalias veisimo veiklas šalyje, pranešant bet kuriam regioniniam VMVT padaliniui arba telefonu 8 800 40 403, taip pat užpildžius elektroninę pranešimo formą https://vmvt.lt/skundu-formos.

Palikite komentarą

Portalo draugai

 

    Radijogama  muziejus     logo-sc    logobanga150  

Reklamos

Dabar svetainėje 573 svečiai (-ių) ir narių nėra

Visos teisės saugomos 2020 m. VŠĮ "Mano Gargždai", Žemaitės g. 6, 96121 Gargždai, ĮK 302987419,