Mano GargždaiAntras karantinas: Vyriausybė apsisprendė, kokie draudimai įsigalioja nuo šeštadienio

Įvertinkite šį įrašą
(0 balsai)
Asociatyvi Pixabay nuotr. Asociatyvi Pixabay nuotr.

Trečiadienį Vyriausybė posėdyje apsisprendė nuo lapkričio 7 dienos Lietuvoje trims savaitėms įvesti visuotinį karantiną, atsižvelgdama į nepalankią epidemiologinę situaciją. Karantino metu, kuris šalyje galios iki lapkričio 29 dienos 24 valandos, galios eilė reikalavimų ir rekomendacijų.

 

Sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga, pristatydamas šį klausimą teigė, kad nepalanki epidemiologinė situacija šalyje jau nurodo skelbti visuotinį karantiną.

Medikas Vytautas Kasiulevičius Vyriausybės pasitarime sakė palaikantis visuotinio karantino idėją.

„Noriu palaikyti medikų grupės vardu teikiamą sprendimą dėl karantino įvedimo šalyje. Turime suprasti, kad tai yra turbūt veiksmingiausias būdas mūsų turimas apsaugoti visuomenę – sumažinti spaudimą sveikatos priežiūros įstaigoms, sumažinti sunkių pacientų skaičių ligoninėse ir leisti atsekti susirgusių pacientų kontaktus“, – sakė medikas ir prašė nedaryti papildomų išimčių.

 

Kada dėvėti kaukes?

Asmenys bus įpareigoti viešose vietose būti ne didesnėmis nei 5 asmenų grupėmis, išskyrus šeimos narius, laikytis ne mažesnio kaip 2 metrų atstumo tarp asmenų ar asmenų grupių, vengti tiesioginio fizinio kontakto, laikytis asmens higienos reikalavimų.

Laidotuvėse gali dalyvauti ne daugiau nei 10 asmenų, išskyrus šeimos narius ir ritualines paslaugas teikiančius asmenis.

Apsaugines veido kaukes visose viešose vietose turi dėvėti vyresni nei 6 metų amžiaus asmenys. Kaukių dėvėti nereikės sportuojant atviroje erdvėje, aukštojo meistriškumo sporto pratybose ar varžybose dalyvaujantiems aukšto meistriškumo sporto ir fizinio aktyvumo specialistams, paslaugos teikimo metu, kai paslaugos negalima suteikti paslaugos gavėjui būnant su kauke.

Taip pat neįgalumą turintiems asmenims, kurie dėl savo sveikatos būklės kaukių dėvėti negali ar jų dėvėjimas gali pakenkti asmens sveikatos būklei, jiems rekomenduojama nešioti veido skydelį. Ir už gyvenamosios vietovės (miestų, miestelių, kaimų, viensėdžių, sodininkų bendrijų) ribų ir kai šalia nėra kitų asmenų 20 metrų spinduliu, išskyrus šeimos narius.

 

Rekomendacijos riboti judėjimą

Taip pat siūloma riboti keliavimą miesto, tarpmiestinio ir priemiestinio reguliaraus susisiekimo keleivinio transporto maršrutais – leidžiama užimti tik sėdimas vietas ne mažesniu kaip 1 metro atstumu.

Vyriausybė taip pat apsispręs dėl rekomendacijos riboti judėjimą dėl nebūtinų priežasčių – palikti gyvenamąją vietą tik vykstant į darbą, prekybos vietą, dėl sveikatos priežiūros ir kitų paslaugų.

Taip pat rekomenduojama nerengti asmeninių švenčių privačiose erdvėse arba jas organizuoti dalyvaujant ne daugiau nei 10 asmenų dėvint kaukes. Ir riboti artimą kontaktą su kitų šeimų ir (ar) namų ūkių nariais arba susitikti ne daugiau nei dviejų šeimų ir (ar) namų ūkių nariams dėvint kaukes.

Nutarimo projekte rašoma, kad karantino metu būtų draudžiami visi atvirose ir uždarose erdvėse viešose vietose organizuojami komerciniai ir nekomerciniai kultūros, pramogų, sporto renginiai, šventės, mugės, festivaliai ar kiti tam tikrą laiką trunkantys organizuoti žmonių susibūrimai viešojoje vietoje iš anksto nustatytu laiku, išskyrus: aukšto meistriškumo sporto varžybas, kai jos vyksta be žiūrovų ir laidotuves, kai jose dalyvauja ne daugiau nei 10 asmenų.

 

Įvedamas nuotolinis darbas

Valstybės ir savivaldybių institucijose, įstaigose, valstybės ir savivaldybių valdomose įmonėse darbas organizuojamas ir klientai aptarnaujami nuotoliniu būdu arba daliniu nuotoliniu būdu, išskyrus atvejus, kai atitinkamas funkcijas būtina atlikti darbo vietoje. Privačiam sektoriui rekomenduojama dirbti tokia pat darbo organizavimo forma kaip ir viešajame sektoriuje.

 

Ribojami srautai parduotuvėse, grožio salonuose

Grožio salonai, ne maisto prekių parduotuvės galės ir toliau veikti, tačiau reikės riboti lankytojų srautą.

„Parduotuvėse, prekybos centruose, turgavietėse ir kitose viešose prekybos vietose ir teritorijose šalia jų turi būti užtikrinamas 10 kv. m prekybos plotas vienam lankytojui arba vienu metu aptarnaujamas ne daugiau kaip vienas asmuo bei užtikrinamos kitos valstybės lygio ekstremaliosios situacijos operacijų vadovo nustatytos asmenų srautų valdymo, saugaus atstumo laikymosi, būtinos visuomenės sveikatos saugos, higienos, asmenų aprūpinimo būtinosiomis asmeninėmis apsaugos priemonėmis sąlygos“, – rašoma nutarimo projekte.

Taip pat įvardijama, kad ir paslaugų teikimo vietose (išskyrus apgyvendinimo paslaugų teikimo vietas) turi būti užtikrinamas 10 kv. m paslaugos teikimo plotas vienam lankytojui arba vienu metu aptarnaujamas ne daugiau kaip vienas asmuo bei užtikrinamos kitos apsaugos priemonės.

 

Ribojimai teikiant apgyvendinimo paslaugas

Nutarimo projekte nurodoma, kad apgyvendinimo paslaugos teikiamos apgyvendinant viename kambaryje ne daugiau nei po 2 asmenis, išskyrus šeimos narius (sutuoktinį arba asmenį, su kuriuo sudaryta registruotos partnerystės sutartis, vaikus (įvaikius), įskaitant asmens ir jo sutuoktinio arba asmens, su kuriuo sudaryta registruotos partnerystės sutartis, nepilnamečius vaikus, tėvus (įtėvius), globėjus).

Bendro naudojimo patalpose turi būti užtikrinta, kad visų asmenys dėvi kaukes ir laikosi ne mažesnio kaip 2 metrų atstumo tarp asmenų ar asmenų grupių (iki 5 asmenų ar šeimos narių).

 

Draudžiama SPA, sporto klubų veikla

Nutarimo projekte numatoma drausti sveikatinimo paslaugų centrų, teikiančių poilsio paslaugas, veiklą. Taip pat kultūros, laisvalaikio ir pramogų įstaigų lankymas.

„Draudžiamas kultūros, laisvalaikio, pramogų, sporto įstaigų lankymas ir fizinis lankytojų aptarnavimas, išskyrus aukšto meistriškumo sporto pratybas, individualius (vienam lankytojui) fizinio aktyvumo užsiėmimus, teikiamus fizinio aktyvumo ar sporto specialisto, instruktoriaus ar fizinio aktyvumo ar sporto specialisto paslaugų teikėjo, fizinį aptarnavimą bibliotekose, užtikrinant valstybės lygio ekstremaliosios situacijos operacijų vadovo nustatytas asmenų srautų valdymo, saugaus atstumo laikymosi, būtinas visuomenės sveikatos saugos, higienos, asmenų aprūpinimo būtinosiomis asmeninėmis apsaugos priemonėmis sąlygas“, – rašoma nutarime.

 

Maistas tiekiamas tik išsinešti

„Draudžiama viešojo maitinimo įstaigų, restoranų, kavinių, barų, naktinių klubų ir kitų pasilinksminimo vietų, lošimo namų (kazino) ir lošimo automatų, bingo salonų, lažybų ir totalizatorių punktų veikla, išskyrus: maistas tiekiamas išsinešti arba pristatomas fiziniams ir juridiniams asmenims kitais būdais; viešojo maitinimo paslaugos teikiamos įmonių, įstaigų ar organizacijų, kuriose vykdomas pamaininis darbas, darbuotojams šių įmonių, įstaigų ar organizacijų teritorijose ir (ar) patalpose“, – nurodoma projekte.

 

Pokyčiai švietime

Ikimokyklinukų, priešmokyklinukų ir pradinukų ugdymas ir toliau vyks ugdymo įstaigose. Tam bus nustatytos atskiros sąlygos saugumui užtikrinti, kurios dar turi paaiškėti.

Vyresniųjų klasių mokiniams pamokos bus vykdomos nuotoliniu būdu arba derinant nuotolinį su kasdieniu būdu.

Išimtys numatomos besimokantiems specialiosiose mokyklose ir bendrojo ugdymo mokyklų specialiosiose klasėse. Šiems moksleiviams ir toliau ugdymas bus užtikrintas ugdymo įstaigose, kur bus nustatytos atskiros sąlygos saugumui užtikrinti. Jos dar irgi neaiškios.

 

Būreliai ir korepetitoriai

Nutarimo dalyje, kurioje apibrėžiama neformalaus vaikų švietimo veikla nurodoma, kad tokia veikla turės vykti per nuotolį arba būti stabdoma.

Tačiau yra numatomos išimtys, kai veikla vis dėlto galės vykti ir ne per nuotolį, kai vienas mokytojas dirba su ne didesne kaip 5 mokinių grupe ir tik vienoje įstaigoje, patalpose, užtikrinant 10 kvadratinių metrų plotą vienam besimokančiajam. Tam bus nustatytos atskiros taisyklės.

Tokios pačios taisyklės galios ir neformaliajam suaugusiųjų švietimui. Profesinis ir aukštasis mokslas bent iš dalies vyks per nuotolį. Profesinis mokymas (ar jo dalis), išskyrus pirminį profesinį mokymą vykdomą kartu su socialinių įgūdžių programa, ir aukštojo mokslo studijos (ar jų dalis) vyks nuotoliniu būdu, užtikrinant atskirai nustatytas sąlygas.

Švietimo pagalba bus teikiama, užtikrinant valstybės lygio ekstremaliosios situacijos operacijų vadovo nustatytas asmenų srautų valdymo, saugaus atstumo laikymosi ir kitas būtinas visuomenės sveikatos saugos, higienos, asmenų aprūpinimo būtinosiomis asmeninėmis apsaugos priemonėmis sąlygas, tokiu pat būdu, kokiu yra vykdoma veikla švietimo įstaigoje ir kitų švietimo teikėjų; arba teikiama nuotoliniu būdu.

 

Pokyčiai gydymo įstaigose

Karantino metu gydymo įstaigose privalės būti užtikrintas pacientų bei lankytojų srautų valdymas ir bus uždraustas pacientų lankymas, išskyrus tam tikras išimtis. Taip pat dalis paslaugų bus tiekiama nuotoliniu būdu.

Tad kaip bus tiekiamos gydymo paslaugos karantino metu? Štai kas nurodyta Vyriausybės nutarimo „Dėl karantino Lietuvos Respublikos teritorijoje paskelbimo“ projekte.

Sveikatos priežiūros įstaigose karantino metu turės būti užtikrinamas pacientų bei lankytojų srautų valdymas, infrastruktūros ir materialiųjų bei žmogiškųjų išteklių pasitelkimas ir valdymas. Per karantiną bus draudžiamas asmens sveikatos priežiūros įstaigų pacientų lankymas, išskyrus įstaigos vadovo ar kito jo įgalioto asmens leidimu terminalinės būklės pacientų, pacientų iki 14 metų ir gimdyvių lankymą.

Kokiu būdu pacientas gaus ambulatorines gydymo paslaugas, sprendimą priims jas tiekiantis specialistas, įvertinęs paciento sveikatos būklę ir, kas labiausiai atitiktų ligonio interesus.

Kontaktiniu būdu teikiamos odontologijos, nėščiųjų, gimdyvių ir naujagimių sveikatos priežiūros, taip pat vaikų ir suaugusiųjų skiepijimo pagal Nacionalinę imunoprofilaktikos programą paslaugos.

Kontaktiniu būdu bus vykdomos ir ligų prevencijos programos, atliekamas įsidarbinančių asmenų, siekiančių dirbti tokioje veiklos srityje, kurioje dirbant patiriamas atitinkamas kenksmingų rizikos veiksnių poveikis, profilaktinių sveikatos patikrinimų paslaugos.

Sveikatos priežiūros įstaigos vadovai turės užtikrinti, kad asmens sveikatos priežiūros paslaugos būtų teikiamos pagal patvirtiną planinių stacionarinių ir (ar) planinių ambulatorinių asmens sveikatos priežiūros paslaugų planą, parengtą pagal sveikatos apsaugos ministro nustatytus reikalavimus ir atitinkantį paciento interesus.

Įstaigos, kurios priklauso Lietuvos nacionalinei sveikatos sistemai, visus paciento duomenis, susijusius su teikiamomis asmens sveikatos priežiūros paslaugomis, įskaitant epikrizes, siuntimus, atsakymus į siuntimus, medicininius vaizdus ir jų aprašymus, privalės tvarkyti tik per Elektroninę sveikatos paslaugų ir bendradarbiavimo infrastruktūros informacinę sistemą.

Kitos įstaigos šių duomenų tvarkymą ir jų atsekamumą turės užtikrinti per įstaigos informacinę sistemą.

 

Pamaldos – nuotoliniu būdu

Rekomenduojama veikiančioms religinėms bendruomenėms organizuoti religines apeigas nuotoliniu būdu (išskyrus laidotuvių apeigas, kai dalyvaujama ne daugiau nei 10 asmenų) arba tokiu būdu, kad būtų išvengta susibūrimų (užtikrinamas 10 m2 plotas vienam asmeniui ir laikomasi ne mažesnio kaip 2 metrų atstumo tarp asmenų ar asmenų grupių (iki 5 asmenų ar šeimos narių), arba susilaikyti nuo religinių apeigų atlikimo.

Bus apribojamas ilgalaikių ir trumpalaikių pasimatymų pataisos įstaigose ir tardymo izoliatoriuose organizavimas ir vykdymas.

 

Palikite komentarą

Portalo draugai

 

    Radijogama  muziejus     logo-sc    logobanga150  

Reklamos

Dabar svetainėje 151 svečiai (-ių) ir narių nėra

Visos teisės saugomos 2020 m. VŠĮ "Mano Gargždai", Žemaitės g. 6, 96121 Gargždai, ĮK 302987419,