Mano GargždaiKviečia į ekskursiją-žygį „Viena diena prie rubežiaus“

Įvertinkite šį įrašą
(0 balsai)
Gidė M. Vasylienė kvies patyrinėti Klaipėdos rajoną. Asm. archyvo nuotr. Gidė M. Vasylienė kvies patyrinėti Klaipėdos rajoną. Asm. archyvo nuotr.

Šį sekmadienį, liepos 18 d. – ekskursija-žygis „Viena diena prie rubežiaus“. Joje praeities puslapius sklaidys gidė Monika Vasylienė, Dovilų istorijos kvėpavimą stipriai jaučiančios Laima Sungailienė ir Eligija Žukauskienė.

 

Gargždai–Kuliai–Dovilai–Laugaliai–Gargždai – siena, kuri skyrė ir tuo pačiu jungė Lietuvą ir Prūsiją bei Vokietiją, egzistavo net penkis amžius. Nors II pasaulinio karo pasekoje siena buvo faktiškai panaikinta, bet iki šių dienų yra išlaikiusi itin stiprų identitetą.

Senoji siena iki šiol skiria administracinių rajonų ribas, o Klaipėdos rajono centras – Gargždai, šiandien yra dviejų etninių regionų (Mažosios Lietuvos ir Žemaitijos) sudėtyje. Valstybių pasieniuose gyvenusios etniškai įvairios bendruomenės pasižymėjo puikiu tarpusavio sugyvenimu, tolerancija religiniais ir kultūriniais klausimais bei visiems bendru amatu – „šmugeliu“. Pirmiausia čia gyvenusius pasiekdavo valstybinių ir ekonominių permainų vėjai. Todėl II pasaulinio karo kirvis pirmiau smogė būtent Gargždams, o ne atokesniems rajono kampeliams.

Ekskursijos-žygio metu pažinsite savotišką ir išskirtinį pasienio bendruomenių gyvenimą; aptarsime jų amatus ir verslus; sužinosite apie pasieniečių darbo peripetijas ir kuo skyrėsi Prūsijoje (vėliau Vokietijos imperijoje) ir carinės Rusijos teritorijoje; kodėl, caro nuomone, sienos apsaugos tarnyboje netiko žydai ir kazokai; kokios iškilios asmenybės gyveno; kas įkūrė pirmuosius dabartinės Lietuvos teritorijoje senelių namus ir daug kitų įdomių istorijų. Juk sakoma, kad norint suprasti kraštą reikia pasitelkti visas jusles: klausą, gomurį, akis. Joms visoms užteks peno.

Turtinga programa Jums padės prisiliesti prie kultūros „razinų“, kurios ir dabar praturtina buvusio pasienio gyvenimą. Jūsų laukia edukacija su šiaudais, kurios metu išmoksite gaminti „Sodus“, kartu pagiedosime liuteroniškas giesmes, galėsite paganyti akis fotografijų parodoje „Senieji Dovilai“, o kad nuo žinių ir emocijų nesusisuktų skrandis – Jūsų lauks patys tikriausi Mažosios Lietuvos pietūs.

Į ekskursiją, kuri truks visą dieną, esate kviečiami pėstute ir atvykti dviračiais. Būtinai pasirūpinkite patogia avalyne, užkandžiais, geriamu vandeniu.

Joje praeities puslapius sklaidys gidė Monika Vasylienė, Dovilų istorijos kvėpavimą stipriai jaučiančios Laima Sungailienė ir Eligija Žukauskienė.

Į žygį-ekskursiją privaloma registruotis el.paštu arba tel. 860117297

Ekskursijos pradžia – 10 val. Gargžduose prie savivaldybės esančio fontano. Pabaiga – vakare arba pagal nuotaiką.

Kaina 1 asm. – 27 eurai. (į kainą įeina: gidų Gargžduose, Doviluose, Kuliuose, Laugaliuose paslaugos, edukacija Dovilų etnocentre, tradiciniai Mažosios Lietuvos pietūs, organizavimas.

Vaikams iki 7 m. – 5 eurai (be pietų).

Palikite komentarą

Portalo draugai

 

    Radijogama  muziejus     logo-sc    logobanga150  

Dabar svetainėje 420 svečiai (-ių) ir narių nėra

Visos teisės saugomos 2020 m. VŠĮ "Mano Gargždai", Žemaitės g. 6, 96121 Gargždai, ĮK 302987419,