Mano GargždaiUžsikrėčiau COVID-19 arba turėjau sąlytį su sergančiuoju – kokie veiksmai manęs laukia

Įvertinkite šį įrašą
(0 balsai)
NVSC nuotr. NVSC nuotr.

Daugėjant COVID-19 ligos atvejų visoje Lietuvoje, Nacionalinis visuomenės sveikatos centras atsako į dažniausiai šiuo metu visuomenei kylančius klausimus apie izoliaciją ir primena, ko laukti gavus teigiamą COVID-19 tyrimo rezultatą, kokia yra epidemiologinio tyrimo svarba ir eiga bei kokios yra sergančiojo bei sąlytį su juo turėjusių asmenų pareigos.

 

Kiekvienas COVID-19 užsikrėtęs asmuo, gavęs teigiamą tyrimo rezultatą netrukus sulaukia NVSC specialisto, atliekančio epidemiologinį tyrimą, skambučio. Šio telefoninio pokalbio tikslas – išsiaiškinti užsikrėtimo aplinkybes bei nustatyti sąlytį turėjusius asmenis ir juos izoliuoti, kad virusas toliau nebūtų platinamas visuomenėje.

 

Ką privalo daryti užsikrėtęs asmuo, sulaukęs NVSC specialisto skambučio?

Užsikrėtęs asmuo, jeigu leidžia jo sveikatos būklė, turi bendradarbiauti atsakydamas į NVSC specialisto klausimus ir pateikti visą prašomą informaciją apie užsikrėtimo aplinkybes bei žmones, su kuriais jis bendravo užkrečiamuoju laikotarpiu.

Aiškinantis užsikrėtimo aplinkybes reikia atsukti laiką atgal ir pabandyti prisiminti, kur lankėtės, ką veikėte 14 dienų iki simptomų atsiradimo arba tyrimo atlikimo, jeigu simptomai Jums nepasireiškė. Čia svarbu prisiminti vietas, kur lankėtės ir bendravote su žmonėmis – darbovietės, susibūrimai, susitikimai, šeimos šventės, vieši renginiai ir kt. Užsikrėtimo aplinkybes svarbu įvardyti tam, kad epidemiologai galėtų nustatyti protrūkius ir juos lokalizuoti, t. y. užkirsti kelią, kad virusas neišplistų plačiau visuomenėje.

Svarbiausias epidemiologinio tyrimo tikslas – nustatyti sąlytį su sergančiuoju turėjusius asmenis ir juos izoliuoti. Tai dar vienas būdas užkirsti kelią viruso plitimui. Todėl pokalbio metu būtina prisiminti visus žmones, su kuriais bendravote 3 dienas iki simptomų atsiradimo (arba tyrimo atlikimo) ir 10 dienų po simptomų atsiradimo. Telefoninio pokalbio metu reikės įvardinti žmonių, kurie bendravo su jumis užkrečiamuoju laikotarpiu ilgiau nei 15 minučių mažesniu nei 2 metrų atstumu, vardus ir pavardes bei pasakyti Jų telefono numerius. Vėliau šie asmenys gaus SMS žinutes iš NVSC, kuriose bus nurodytas būtinos izoliacijos terminas.

Visą informaciją apie ligos eigą bei izoliacijos trukmę užsikrėtęs asmuo turi gauti iš savo gydytojo, kuris paskiria gydymą.

 

Ar reikia nurodyti asmenis, kurie yra pasiskiepiję arba persirgę?

Taip, reikia. Pagal šiuo metu galiojančius teisės aktus, dėl COVID-19 vakcina pasiskiepijusių ar šia liga persirgusių sąlytį su sergančiuoju turėjusių asmenų izoliacijos sprendžiama individuliai, todėl juos nurodyti būtina. Be to, nei jūs pats, nei kas nors kitas negali tiksliai žinoti kito asmens informacijos, susijusios su skiepijimu ar persirgimu, todėl priimant sprendimus dėl izoliacijos būtina remtis šiuos faktus įrodančiais dokumentais.

 

Sąlytį turėjusio asmens pareigos

Sąlytį su sergančiuoju turėję asmenys, gavę SMS žinutę iš NVSC, privalo užpildyti anketą, į kurią nuoroda yra pateikta žinutėje, bei izoliuotis 14 dienų, kurios skaičiuojamos nuo paskutinės sąlyčio dienos.

Jeigu susirgęs asmuo gyvena kartu su kitais šeimos nariais, visi turi gyventi atskiruose kambariuose, nesidalyti bendra erdve, vengti kontakto, trunkančio ilgiau nei 15 minučių būnant arčiau nei 2 metrų atstumu vienas nuo kito. Visą šį laikotarpį negalima priimti svečių, palikti izoliacijos vietos, išskyrus nustatytus atvejus, apie kuriuos informaciją galima rasti čia: https://nvsc.lrv.lt/vietos-palikimas. Taip pat būtina stebėti savo sveikatą, o atsiradus simptomų kreiptis karštąja linija 1808. Jei suaugęs asmuo slaugo COVID-19 sergantį vaiką, jam privaloma izoliuotis tiek laiko, kiek izoliacija taikoma vaikui ir 14 dienų nuo paskutinės vaiko izoliacijos dienos.

Ne anksčiau kaip 7-tą dieną atlikus PGR tyrimą (savo lėšomis arba mobiliajame punkte) ir gavus neigiamą atsakymą, izoliacijos terminas gali būti sutrumpintas iki 10 dienų. Kad būtumėte išbrauktas iš izoliuojamų asmenų sąrašo, turite pateikti informaciją apie tai užpildydamas šią elektroninę formą https://nvsc.lrv.lt/sutrumpinti.

 

Kada pasiskiepijusiems ir persirgusiems netaikoma izoliacija po sąlyčio su sergančiuoju?

Pagal šiuo metu galiojančią tvarką, jei žmogus yra persirgęs COVID-19, kai jam liga buvo patvirtinta atlikus PGR ar antigeno tyrimą, arba paskiepytas pagal visą vakcinacijos schemą, jis laikomas turinčiu imunitetą.

Jei nuo persirgimo ar skiepijimo praėjo mažiau nei 90 dienų – žmogui, net ir turėjus didelės rizikos sąlytį, izoliuotis nereikia, tačiau rekomenduojama stebėti savo sveikatos būklę ir, jei, vis dėlto, atsirastų naujų COVID-19 ligos simptomų, izoliuotis.

Jei nuo vakcinacijos ar persirgimo praėjo daugiau nei 90 dienų, vertinama, ar žmogui per pastarąsias 60 dienų buvo atliktas antikūnų testas. Jei jis teigiamas – tuomet žmogui izoliacija netaikoma. Jei antikūnų testas neatliktas, rekomenduojama jį atlikti. Kol gaunamas antikūnų testo atsakymas, žmogus privalo būti izoliacijoje.

Tokia tvarka galioja tiems asmenims, kurie nedirba gydymo, taip pat nedirba ir negyvena socialines paslaugas teikiančiose įstaigose, nedirba ir nėra kalinami laisvės atėmimo vietose – tokiems asmenims po didelės rizikos sąlyčio nevertinama, kiek praėjo laiko nuo skiepijimo ar persirgimo – jie nesiizoliuoti gali, jei turi teigiamą antikūnų testą, atliktą per pastarąsias 60 dienų.

 

Esu pasiskiepijęs arba persirgęs, gavau SMS žinutę, kad turiu izoliuotis po sąlyčio su sergančiuoju. Ką daryti, kad izoliacija nebūtų taikoma?

Jei esate persirgęs ar paskiepytas ir gavote SMS iš NVSC su nurodymais dėl izoliacijos ir sąlytį turėjusiųjų anketos užpildymo, kreipkitės į NVSC el. paštu . SMS žinute gautos anketos pildyti nereikia.

Jei COVID-19 liga Jums buvo patvirtinta Lietuvoje, kreipusis į NVSC el. paštu , specialistai šį faktą galės patikrinti sistemoje ir papildomų dokumentų pateikti nereikės.

Jei esate paskiepytas pagal visą skiepijimo schemą, el. paštu reikėtų pateikti tai patvirtinančią pažymą, kurią galima atsisiųsti iš e.sveikatos informacinės sistemos.

Jei po persirgimo ar pasiskiepijimo yra praėję daugiau nei 90 dienų, bet atliktas antikūnų testas teigiamas, taip pat reikia kreiptis į NVSC el. paštu ir pateikti informaciją.

Daugiau informacijos apie reikalavimus sąlytį su sergančiuoju turėjusiems asmenims pateikta NVSC interneto svetainėje adresu https://nvsc.lrv.lt/sutrumpinti.

Palikite komentarą

Portalo draugai

 

    Radijogama  muziejus     logo-sc    logobanga150  

Reklamos

Dabar svetainėje 384 svečiai (-ių) ir narių nėra

Visos teisės saugomos 2020 m. VŠĮ "Mano Gargždai", Žemaitės g. 6, 96121 Gargždai, ĮK 302987419,