Mano GargždaiKlaipėdos universitetinės ligoninės medikai nemokamai tikrins dėl melanomos

Įvertinkite šį įrašą
(0 balsai)
Asociatyvi Pexels.com nuotr. Asociatyvi Pexels.com nuotr.

Prieš prasidedant saulėtajam sezonui Klaipėdos universitetinės ligoninės medikai tradiciškai gegužės 5–6 dienomis, minint Melanomos dieną, kviečia nemokamai patikrai. Melanoma vadinama piktybiškiausia odos vėžio forma. Kasmet šia liga Lietuvoje suserga daugiau nei 300 žmonių, daugiau nei trečdalis jų miršta. Tačiau gydytojai pabrėžia: būtent ankstyva diagnozė suteikia didesnę tikimybę pasveikti.

 

Sergamumas kasmet didėja

Melanoma – agresyviausias odos vėžys, užklumpantis vis jaunesnius žmones. Todėl labai svarbu aptikti ligą laiku.

„Gerėjant epidemiologinei situacijai šalyje, šiemet šiltąjį sezoną sutinkame lauke be kaukių, o ir laiko saulėje žmonės praleis, tikėtina, daugiau. Vis daugiau žmonės keliauja į saulėtus kraštus.

Tad ypač raginame ateiti pasitikrinti dėl nerimą keliančių apgamų ar kitų odos darinių. Patikroje gali dalyvauti bet kokio amžiaus žmonės – ir apdraustieji sveikatos draudimu, ir ne“, – sakė Klaipėdos universitetinės ligoninės Infekcinių ligų departamento vadovė gydytoja dermatologė Jolanta Česienė.

Statistika taip pat atskleidžia nerimą keliantį faktą: nors tikimybė susirgti melanoma auga su amžiumi, tačiau ši liga paplitusi tarp visų amžiaus grupių asmenų.

Tarp 25–30 metų amžiaus moterų melanoma yra dažniausia mirtį sukelianti vėžinė liga.

Tikimybę susirgti melanoma turi kone visi Lietuvos gyventojai nepriklausomai nuo lyties, ypač jei anksčiau yra stipriai nudegę saulėje.

„Sergamumas melanoma kasmet padidėja apie 5 proc. Ypač skaudu, kad daugėja pažengusios melanomos atvejų“, – kalbėjo J. Česienė.

Gydytojai ypač nerimą kelia tai, kad pacientų amžius kasmet jaunėja.

 

Odą reikia stebėti nuolat

Pasak Klaipėdos universitetinės ligoninės Infekcinių ligų departamento vadovės gydytojos dermatologės, ypatingą dėmesį reikėtų atkreipti į šiuos rizikos veiksnius: šviesi, saulėje daugiau raustanti, lengviau nudeganti oda, daug įgimtų apgamų.

Taip pat jei asmuo ar jo šeimos nariai jau yra sirgę melanoma.

Melanomos išsivystymą lemia ir genetika, ir žmogaus elgesys, pirmiausia – buvimas saulėje.

Gydytoja primena: saulės spindulių poveikis kaupiasi – oda nieko „nepamiršta“.

Dažniausiai melanoma atrodo kaip rudas ar juodas apgamas, tačiau gali būti ir raudonas mazgas ar rusva dėmė, kartais – į randą panašus pažeidimas.

Nėra visiškai patikimų požymių, iš kurių būtų galima pačiam atpažinti piktybinį apgamą.

Todėl odoje atsiradus naujam dariniui arba pastebėjus, jog keičiasi apgamo forma, dydis, paviršius, kraštai ar spalva, darinys kraujuoja, peršti ar niežti, reikia nedelsiant kreiptis į dermatologą.

„Budrūs turime būti ne tik akcijų dienomis – odą reikia stebėti nuolat, o atsiradus pokyčiams kreiptis į gydytojus. Uždelsus melanomos gydymą pasekmės būna skaudžios“, – akcentuoja Klaipėdos universitetinės ligoninės medikai.

 

Visos gydymo galimybės

Nustačius melanomą ar kitą odos vėžio ligą, paciento ligos atvejis pristatomas multidisciplininiame konsiliume, kur kartu su dermatologais, chirurgais, onkologais chemoterapeutais, radiologais, onkologais radioterapeutais, plastikos chirurgais aptariamas gydymo planas.

Pasak J. Česienės, naujausios diagnostinės priemonės, taikomos Klaipėdos universitetinėje ligoninėje, leidžia anksti užkirsti kelią melanomai ar kitos rūšies odos vėžiui.

„Klaipėdos universitetinė ligoninė yra lyderė Lietuvoje, kai melanomos operacijos metu, po detalaus patologų, onkologų, chirurgų aptarimo, didelės rizikos melanoma sergantiems pacientams atliekama sarginio limfinio mazgo biopsija, panaudojant radioizotopus ir branduolinės medicinos technologiją. Pastaroji Vakarų Lietuvoje yra tik Klaipėdos universitetinėje ligoninėje“, – patikino J. Česienė.

Jauname amžiuje nustačius melanomą, pacientai siunčiami gydytojo genetiko konsultacijai.

Odos darinių apžiūrai Klaipėdos universitetinės ligoninės medikai naudoja siaskopą ir dermatoskopą.

Siaskopija yra vadinama spektrofotometrinė odos analizė. Tai – pažangiausias išsamus neinvazinis apgamų ir kitų odos pigmentinių darinių tyrimo būdas.

Siaskopu nustatomas dermatoskopinis darinio vaizdas – tikrasis odos paveikslas, spalvos, išorinė struktūra. Apžiūrimas hemoglobino, melanino, dermalinio melanino ir kolageno išsidėstymas.

Aparatu trimatis darinio vaizdas matomas net iki 2 mm gylio.

Registracija nemokamai patikrai dėl melanomos prasidės balandžio 29 d. tel. (8 46) 410 000. Neužsiregistravę žmonės nebus priimami.

Palikite komentarą

Portalo draugai

 

    Radijogama  muziejus     logo-sc    logobanga150  

Reklamos

Dabar svetainėje 126 svečiai (-ių) ir narių nėra

Visos teisės saugomos 2020 m. VŠĮ "Mano Gargždai", Žemaitės g. 6, 96121 Gargždai, ĮK 302987419,