Mano GargždaiLietuvos abiturientai šiandien laikė pirmąjį brandos egzaminą

Įvertinkite šį įrašą
(0 balsai)
Juliaus Kalinsko, Delfi nuotr. Juliaus Kalinsko, Delfi nuotr.

Šiandien, birželio 1 d., 9 val., Lietuvos abiturientai pradėjo laikyti privalomą lietuvių kalbos ir literatūros brandos egzaminą. Kitaip nei pastaraisiais metais, šiemet abiturientai gali laikyti egzaminus nedėvėdami kaukių. Net 4 valandas truksiančiame egzamine pagrindinė abiturientų užduotis – parašyti literatūrinį arba samprotavimo rašinį, kuriame būtina pasiremti bent vienu privalomu autoriumi iš visų bendroje programoje pateikiamų autorių.

 

Pirmieji įspūdžiai: šių metų temos atrodo sudėtingesnės

Ką tik lietuvių kalbos ir literatūros egzaminą baigęs rašyti abiturientas Šarūnas Delfi teigė, jog egzaminas buvo nei sunkus, nei lengvas. „Nežinau, neturiu komentarų“, – sakė jis.

Kitas abiturientas teigė, jog nebuvo itin sunku. „Aš manau, kad man visai neblogai viskas buvo. Tos temos pasirodė visos gana aiškios. Ir visai buvo pasirinkimas tarp temų. Nebuvo, kad tik viena tema gera buvo“, – „Delfi“ sakė abiturientas Aidas.

Jis teigė, kad rašė samprotavimo rašinį tema „Ar lengva ištrūkti iš stereotipų“. Paklaustas, ar tikėjosi, jog egzamino temos bus susietos su šių dienų aktualijomis, abiturientas Aidas teigė, jog ir pats savo rašinyje rėmėsi šiuolaikinės visuomenės pavyzdžiais.

Jis teigė, jog savo rašinyje taip pat rėmėsi Albero Kamiu knyga „Svetimas“ ir Vinco Mykolaičio–Putino knyga „Altorių šešėly“.

Abiturientė Gustė teigė, jog jai egzaminas nebuvo lengvas. „Vis tiek per paskutinę savaitę, kaip ir didžioji abiturientų dalis, ruošiausi, žiūrėjau ir praėjusių, užpraeitų metų temas. Tai man atrodo, kad šiemet temos tikrai sunkesnės“, – sakė mergina.

 

Rinkosi iš keturių temų, turėjo spėti per 4 valandas

Kaip nurodo Nacionalinė švietimo agentūra, laikiusieji valstybinį brandos egzaminą iš samprotavimo rašinio užduočių galėjo rinktis temą „Kas turi vertę, bet neturi kainos?“ ir kaip rekomenduotinus pasirinkti autorius Joną Radvaną, Marcelijų Martinaitį arba temą „Ar sunku išsilaisvinti iš stereotipų“, kuriai rekomenduota pasirinkti šiuos autorius: Šatrijos Raganą, Vincą Mykolaitį-Putiną.

Nusprendusieji rinktis literatūrinį rašinį galėjo imtis temos „Užsienio vaizdavimas lietuvių literatūroje“ arba „Metų laikai literatūroje“. Rekomenduoti pasirinkti pirmosios temos autoriai: Jurgis Savickis, Antanas Škėma ir Kristijonas Donelaitis, Bronius Krivickas – antrajai temai.

Abiturientams, laikiusiems mokyklinį brandos egzaminą buvo pasiūlytos šios samprotavimo rašinio temos: „Ar lengva mylėti?“ (rekomenduojami autoriai: Maironis, Juozas Tumas-Vaižgantas) ir „Kada žmonės susivienija?“ (rekomenduojami pasirinkti autoriai: Jonas Radvanas, Vincas Kudirka).

Iš literatūrinio rašinio užduočių kandidatai galėjo rinktis iš šių dviejų temų: „Jauno žmogaus vaizdavimas literatūroje“ ir „Miestas literatūroje“ bei remtis Adomu Mickevičiumi, Mariumi Katiliškiu (pirmoji tema), Vincu Mykolaičiu-Putinu, Antanu Škėma (antroji tema) kaip rekomenduojamais autoriais.

 

Egzaminą laikė daugiau nei 18 tūkst. kandidatų

Šiemet egzaminų sesija ypatinga tuo, kad pirmąkart nuo pandemijos pradžios nebeliko prievolės abiturientams dėvėti apsaugines veido kaukes. Vis dėlto, keletas ribojimų kandidatų saugumui užtikrinti išliko – 2 metrų atstumo išlaikymas, dezinfekcinių priemonių naudojimas, patalpų vėdinimas.

Kaip ir įprastai, šiemet lietuvių kalbos ir literatūros egzaminą laikantys mokiniai turėjo parašyti rašinį viena iš keturių pateiktų temų. Dvi temos skiriamos samprotavimo rašiniui, kitos dvi – literatūriniam rašiniui. Temas abiturientai sužinojo tik prasidėjus egzaminui.

Kiekvienoje iš keturių pateiktų temų abiturientams buvo pateikiama po du autorius, kuriais jiems rekomenduojama remtis. Mokiniai privalėjo rašinyje pasiremti bent vienu privalomu autoriumi. Savo nuožiūra, abiturientai galėjo pasirinkti, ar remtis rekomenduojamu autoriumi, ar bet kuriuo kitu bendroje programoje nurodytu privalomu autoriumi.

Privalomų autorių sąrašas abiturientams pateikiamas egzamino užduočių sąsiuvinyje. Bendruoju kursu besimokantiems abiturientams pateikiamas 26 privalomų autorių sąrašas, o besimokantiems išplėstiniu kursu – 36.

Egzamino metu abiturientams buvo leidžiama 20 minučių naudotis nuo interneto tinklo atjungtu kompiuteriu, kuriame galima „perversti“ skaitmeninius privalomų autorių kūrinius.

Nacionalinės švietimo agentūros duomenimis, valstybinį lietuvių kalbos ir literatūros brandos egzaminą šiemet laikė 17504 kandidatai, mokyklinį – 9208 kandidatai.

Brandos atestatas Lietuvoje abiturientams išduodamas tik išlaikius du brandos egzaminus: privalomą lietuvių kalbos ir literatūros ir dar vieno pasirinkto dalyko brandos egzaminą.

Be privalomo lietuvių kalbos ir literatūros brandos egzamino, Lietuvoje populiariausias anglų kalbos valstybinis brandos egzaminas, kurį šiemet pasirinko 18212 kandidatų. Matematikos valstybinį brandos egzaminą rinkosi 15834, istorijos – 7769, biologijos – 6443, geografijos – 3989, informacinių technologijų – 2618 kandidatų.

Palikite komentarą

Portalo draugai

 

    Radijogama  muziejus     logo-sc    logobanga150  

Reklamos

Dabar svetainėje 114 svečiai (-ių) ir narių nėra

Visos teisės saugomos 2020 m. VŠĮ "Mano Gargždai", Žemaitės g. 6, 96121 Gargždai, ĮK 302987419,