Mano GargždaiVaiko globa: įteisintos palankesnės sąlygos steigti šeimynas

Įvertinkite šį įrašą
(1 balsas)
Asociatyvi Freepic.com nuotr. Asociatyvi Freepic.com nuotr.

Lengvinamos šeimynų steigimo ir veiklos vykdymo sąlygos, tobulinamas veiklos reguliavimas, palaipsniui bus didinamas šeimynos dalyvio išlaikymas, išplėstas asmenų, kurie galės tapti šeimynos dalyviais, ratas – Seimas pritarė tai numatantiems Šeimynų įstatymo pakeitimams. Tikimasi, kad nauja tvarka paskatins žmones aktyviau steigti šeimynas ir suteikti tėvų globos netekusiems vaikams saugius namus.

 

„Vykdydami institucinės vaikų globos pertvarką, turime tikslą, kad visi vaikai augtų saugioje, kuo artimesnėje šeimai aplinkoje. Skiriame daug dėmesio alternatyvioms globos formoms. Viena iš šių formų – globa šeimynoje. Siekiame skatinti kurtis kuo daugiau šeimynų, kurios užtikrintų globojamiems vaikams gyvenimo sąlygas, artimas šeimos aplinkai“, – sako socialinės apsaugos ir darbo ministrė Monika Navickienė.

Šeimyna yra be tėvų globos likusių vaikų globėja (rūpintoja) užtikrinanti globojamų (rūpinamų)  vaikų teisių ir  interesų įgyvendinimą bei apsaugą, teikiant vaikams socialinę globą, reikiamą pagalbą pagal individualius vaikų poreikius šeimos aplinkoje. Lietuvoje šiuo metu yra 54 šeimynos 28-iose savivaldybėse. Jose globojami 273 vaikai.

 

Tobulinamas šeimynų veiklos reguliavimas

Plečiamas ratas asmenų, kurie galėtų tapti šeimynos dalyviais. Šeimynos dalyviu galės būti ne tik šeimynos steigėjo sutuoktinis ar vaikas, bet ir kitas ne jaunesnis nei 21 metų kartu gyvenantis asmuo, pavyzdžiui, kartu gyvenantis 21 metų ir vyresnis buvęs rūpintinis ar šeimynos steigėjo brolis, sesuo ar kitas kartu gyvenantis asmuo. Taip tikimasi išspręsti problemą, kai vienintelis šeimynos dalyvis suserga ar išvyksta neatidėliotinais, nenumatytais reikalais, o kitas kartu gyvenantis vyresnis nei 21 metų asmuo negali atstovauti globojamo (rūpinamo) vaiko interesams ugdymo ar sveikatos priežiūros įstaigose.

Taip pat iki 3 dalyvių didinamas šeimynos dalyvių skaičius, jei šeimynoje globojami (rūpinami) daugiau kaip 6 vaikai.

Šiuo metu šeimynos dalyvis yra šeimynos steigėjas. Šeimynos dalyviu taip pat gali būti šeimynos steigėjo sutuoktinis, jei toks yra, o jei jo nėra, – kartu su šeimynos steigėju gyvenantis pilnametis vaikas. Šiuo metu šeimyna gali turėti iki 2 dalyvių nepriklausomai nuo globojamų (rūpinamų) vaikų skaičiaus.

54-iose šiuo metu Lietuvoje esančiose šeimynose yra 78 dalyviai.

Taip pat aiškiau nustatomi šeimynos steigėjo veiksmai, kuriuos jis turi atlikti iki šeimynos įregistravimo Juridinių asmenų registre, reglamentuojami tapimo šeimynos dalyviu ir atsisakymo juo būti pagrindai ir tvarka.

 

Palaipsniui bus didinamas šeimynos dalyvio išlaikymas

Šiuo metu šeimynų dalyviams garantuojamos ne mažesnės negu 849 eurų, t. y. 1,16 minimaliosios mėnesinės algos (MMA) dydžio pajamos, nepriklausomai nuo šeimynoje globojamų (rūpinamų) vaikų skaičiaus.

Palaipsniui bus didinamas šeimynos dalyvio išlaikymo pajamų dydis. Nuo 2023 m. sausio 1 d. jeigu šeimynoje yra 1 šeimynos dalyvis, šis dydis negalės būti mažesnis negu 1680 eurų, t. y. 2 MMA, jeigu šeimynoje yra 2 šeimynos dalyviai – ne mažesnis negu 1260 eurų, t. y. 1,5 MMA, o jeigu šeimynoje yra 3 šeimynos dalyviai – ne mažesnis negu 840 eurų, t. y. 1 MMA dydžio.

Taip pat nustatoma, kad nuo 2023 m. liepos 1 d. šeimynos dalyvio išlaikymo pajamų dydis, jeigu šeimynoje yra 1 šeimynos dalyvis, negali būti mažesnis negu 2940 eurų, t. y. 3,5 MMA, jeigu šeimynoje yra 2 šeimynos dalyviai – negali būti mažesnis negu 2016 eurų, t. y. 2,4 MMA, o jeigu šeimynoje yra 3 šeimynos dalyviai – negali būti mažesnis negu 1512 eurų, t. y. 1,8 MMA dydžio.

 

Taupomos valstybės lėšos

Šeimynų kūrimasis svarbus ne tik be tėvų globos likusiems vaikams. Kadangi vaiko globa (rūpyba) šeimynoje valstybei kainuoja pigiau nei vaiko globa vaikų globos namuose ar bendruomeniniuose vaikų globos namuose, steigiantis šeimynoms, būtų sutaupytos valstybės lėšos.

Bendruomeniniuose vaikų globos namuose be tėvų globos likusiems vaikams, kuriems nustatyta nuolatinė globa, minimali socialinės globos kaina vienam vaikui yra – 886 eurai per mėnesį., vidutinė kaina – 1655 eurai, o maksimali – 2693 eurai, o šeimynoje vidutinė socialinės globos kaina vienam vaikui yra – 701 eurai per mėnesį.

Valstybės kontrolė valstybinio audito metu nustatė, kad savivaldybių duomenimis, vieno vaiko globa (rūpyba) šeimoje 2021 m. kainavo 6 kartus mažiau nei įstaigose (vaikų globos ir bendruomeniniuose vaikų globos namuose – 18,6 tūkst. eurų, šeimoje ar šeimynose – apie 3 tūkst. eurų). Pagal savivaldybių duomenis, 2021 m. globai šeimose ir šeimynose panaudota beveik 3 kartus mažiau lėšų, nei vaikų globos įstaigoms (atitinkamai 11,9 ir 34,5 mln. eurų).

Šeimynų įstatymo pataisos įsigalioja nuo 2023 m. sausio 1 d.

Palikite komentarą

Portalo draugai

 

    Radijogama  muziejus     logo-sc    logobanga150  

Reklamos

Dabar svetainėje 163 svečiai (-ių) ir narių nėra

Visos teisės saugomos 2020 m. VŠĮ "Mano Gargždai", Žemaitės g. 6, 96121 Gargždai, ĮK 302987419,