Mano GargždaiTik trečdalis patikrintų vaikų vasaros stovyklų organizatorių įgyvendino keliamus reikalavimus ir užtikrino vaikams saugumą

Įvertinkite šį įrašą
(0 balsai)
Asociatyvi Freepik.com nuotr. Asociatyvi Freepik.com nuotr.

Vaiko teisių gynėjai kartu su Valstybinės darbo inspekcijos inspektoriais liepos mėnesį lankėsi vaikų vasaros stovyklose ir domėjosi, ar visi žmonės, dirbantys su vaikais, turi teisę dirbti su jais. Apsilankymai stovyklose atskleidė, kad trečdalis organizatorių pilnai įvykdė įstatymų numatytas prievoles, tačiau daliai stovyklų organizatorių dar reikėtų pasitempti.

 

Liepą aplankyta dešimt stovyklų, veikiančių Trakų, Vilniaus, Panevėžio, Šiaulių, Mažeikių, Prienų, Šilalės rajonuose, Druskininkuose, Zarasuose ir Šventojoje. Iš dešimties stovyklų trys įvykdė visus būtinus veiksmus, kad užtikrintų vaikų saugumą. Likusiose stovyklose nustatyti trūkumai – organizatoriai, darbuotojai arba savanoriai neturėjo visų būtinų dokumentų, įrodančių, kad darbuotojai nėra teisti už seksualinius nusikaltimus. Kai kurios stovyklos trūkumus ištaisė nedelsiant, operatyviai išsiėmė trūkstamus dokumentus.

 

Kasmet vaikų vasaros poilsio organizatoriai pritraukia per 50 tūkst. stovyklautojų

Pasak Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos Pagalbos vaikams ir šeimoms vyr. patarėjos Agnės Marčiukaitienės, džiugu, kad yra stovyklų, kurių vadovai į darbą su vaikais žiūri itin atsakingai ir pasirūpino visais reikalingais dokumentais. Bet lankytasi ir tokiose vaikų poilsio bei užimtumo vietose, kurių darbuotojams dar reikėtų pasitempti. Tad tikimasi, kad palaipsniui situacija keisis: visų stovyklų organizatoriai supras ypatingą atsakomybę už jiems patikėtų vaikų saugumą, o tėvai, prieš išleisdami savo vaikus į stovyklą, drąsiai domėsis visais su vaiko nauja aplinka susijusiais klausimais.

„Klausdami, ar stovykloje su vaikais dirbantys žmonės nėra teisti, tėvai neturėtų jaustis nejaukiai. Deja, bet seksualinio smurto atvejų pasitaiko, todėl turime nuolat būti budrūs, o domėjimasis ir prašymas patvirtinti, kad darbuotojai nėra teisti, turėtų tapti savaime suprantama tiek tėvams, tiek ir vaikų stovyklų personalui“, – sako A. Marčiukaitienė.

Kasmet vaikų vasaros poilsio organizatoriai pritraukia per 50 tūkst. stovyklautojų, t. y. apie 10 proc. Lietuvos vaikų. Tad siekiant užtikrinti šių vaikų saugumą, stovyklų organizatoriai privalo įsitikinti, kad visi su vaikais dirbantys žmonės turi teisę tai daryti. Visi darbdaviai turi išsiimti pažymas, patvirtinančias, kad būsimas darbuotojas ar savanoris nėra teistas už seksualinius prieš vaikus ar suaugusius, sunkius ar labai sunkius nusikaltimus. Darbdaviai ar paslaugų teikėjai šią pažymą gali gauti iš Įtariamųjų, kaltinamųjų ir nuteistųjų registro.

 

Nustatytas vienas galimas nelegalaus darbo atvejis

Vaiko teisių gynėjai primena tėvams, kad jie gali paprašyti darbdavio ar paslaugų teikėjo pažymos, kuri patvirtina, kad žmogus nėra teistas už seksualinius nusikaltimus prieš vaikus ar suaugusius, sunkius ar labai sunkius nusikaltimus.

Tėvams prieš parenkant vasaros stovyklą vaikui, svarbu pasidomėti, kur ji organizuojama, kaip bus maitinami vaikai, kokios apgyvendinimo sąlygos, ar ten dirbantys žmonės – tiek veiklų organizatoriai ar vadovai, tiek savanoriai – turi teisę dirbti su vaikais ir rūpintis jų užimtumu. Vertėtų atsakingai įsigilinti į stovyklos turinį, kad jis tikrai atitiktų šeimos įsitikinimus, poreikius, lūkesčius.

Darbo inspekcijos Neteisėtos veiklos priežiūros skyriaus vedėja Birutė Macijauskienė sako, kad patikrinus stovyklas skirtingose Lietuvos vietose, nustatytas vienas galimas nelegalaus darbo be darbo sutarties atvejis, dėl kurio šiuo metu vis dar vyksta tyrimas. Taip pat nustatytas atvejis, kuomet stovykloje dirbo asmuo, kuris nebuvo deklaravęs savarankiškos veiklos, dėl šio pažeidimo atsakingam asmeniui surašytas administracinio nusižengimo protokolas.

 

Talkino savanoriai

Minėtose stovyklose dirbo pagal darbo sutartis ir savarankiškai dirbantys asmenys, taip pat talkino nemažai savanorių – jie veikė savanorystės sutarčių pagrindu. Taip pat atkreiptinas dėmesys į tai, kad ne visais atvejais stovyklų organizatoriai laikėsi Darbo kodekso reikalavimų, dėl šios priežasties nustatyti kiti darbo įstatymų pažeidimai, tokie kaip netinkamas darbo organizavimas, kai nesilaikoma darbo ir poilsio laiko režimo reikalavimų, nenustatyta darbuotojų darbo laiko pradžia ir pabaiga, nesilaikoma reikalavimo pranešti darbuotojams apie jų darbo (pamainos) grafikus ir kt.

Darbo inspekcija taip pat primena, kad vaikų stovyklų organizatoriai turi laikytis darbo įstatymų reikalavimų: atlygintinas paslaugas gali teikti tik įdarbinti darbuotojai (pasirašius darbo sutartis bei pateikus pranešimus VSDF teritoriniam skyriui); sudaryti darbuotojų darbo grafikus, kad nebūtų pažeidžiamas minimalus paros poilsio laikas, neviršijami maksimaliojo darbo laiko reikalavimai; viršvalandžiai turi būti fiksuojami darbo laiko apskaitos žiniaraščiuose ir už juos atitinkamai apmokama.

Palikite komentarą

Portalo draugai

 

    Radijogama  muziejus     logo-sc    logobanga150  

Reklamos

Dabar svetainėje 101 svečiai (-ių) ir narių nėra

Visos teisės saugomos 2020 m. VŠĮ "Mano Gargždai", Žemaitės g. 6, 96121 Gargždai, ĮK 302987419,