Mano GargždaiAukos šešiolikmetei Ernai - ypač reikalingos

Įvertinkite šį įrašą
(3 balsai)

Rytoj Gargždų senajame parke vyks svarbiausias festivalio „Skambant gitaroms“ renginys. Viso festivalio metu jo žiūrovai kviečiami aukoti sunkia liga sergančiai, Klaipėdos rajone gyvenančiai mergaitei Ernai. Po šiuo lakonišku festivalio rengėjų kvietimu slypi noras padėti dramą išgyvenančiai šeimai.

Šešiolikmetės Ernos tėtis Rolandas Girta nuoširdus kalbėdamas apie savo dukros ligą. Netoli Plikių, Žiobrių kaime gyvenanti šeima dukros bėdas kasdien išgyvena jau trylika metų. Todėl R.Girtos pasakojime – ir jautriausios, skaudžiausios intonacijos, ir susitaikymas su liga bei suvokimas, kad kitaip jau nebus. Reikia tik padaryti, ką įmanoma, kas jų jėgoms, kad palengvintų Ernos kasdienybę.

Skaudi žinia apie dukters ligą Girtų šeimą pasiekė ne iškart.

 

Ligą nujautė

„Nujaučiau, kad dukrai kažkas negerai, bet gydytojai nesuprato, ko iš jų noriu - esą nereikia problemų ieškoti ten, kur jų nėra, - prisimena R.Girta. – Kai Ernai sukako treji metai, pagaliau prisibeldėme pas gerą gydytoją, neurologę, ji į mūsų nuogąstavimus pažvelgė labai rimtai, paskyrė įvairiapusius tyrimus ir patvirtino tai, ką nujaučiau. Tiesa, tikrai negalėjau įsivaizduoti, kad Ernos liga tokia sudėtinga – jos atvejis pirmasis medicinos istorijoje. Vėliau paaiškėjo, kad tokia pat liga serga dar vienas vaikas pasaulyje. Tai berniukas Argentinoje.“

„Prisikasti“ iki tikrosios dukros negalavimų diagnozės padėjo inovatyviausia medicinos tyrimų įranga. Kai Kipre buvo išbandomas naujas tyrimų instrumentas, kurį Ernos tėtis apibūdina kaip didžiulio skaitmeninio mikroskopo ir galingiausio kompiuterio sugretinimą, buvo atrinkti žmonės iš viso pasaulio, kurių diagnozės medikams kėlė abejonių ar diagnozuoti ligos apskritai nepavykdavo.

„Mums tikrai pasisekė, kad patekome į šią Europos Sąjungos finansuojamą tyrimų programą. Tyrimas nustatė, kad Erna turi septintos chromosomos dešiniojo peties duplikaciją, - sudėtingą diagnozę bando paaiškinti R.Girta. – Tai genetinis susirgimas, chromosomos anomalija, gydymas neaiškus. Gydoma pagal simptomatiką – skauda, gydom“.

 

Operuoti nenorėjo

Tiksli diagnozė buvo svarbi ir dėl to, kad Ernai būtina operacija, kurios iki šiol Sveikatos apsaugos ministerijos valdininkai nenorėjo finansuoti. R.Girtos dukrai būtina operuoti žandikaulį, sutvarkyti dantis.

„Įsivaizduokit, prieš tai niekas su mumis net į kalbas nėjo. Tarp vaiko dantų – tarpas per du pirštus, vaikas sumuštinio atsikasti negali, o jie aiškina, kad reikalinga plastinė operaciją, kurios finansavimas jų aktuose nenumatytas, - neslepia nuoskaudos R.Girta. – Kai Ernai buvo nustatyta diagnozė, pagaliau pasiekėme, kad būtų sudarytas jos gydymo planas, numatyta operacija“.

Tam, kad būtų atlikta sudėtinga žandikaulio operacija, Erna turi būti gydoma ir specialistų prižiūrima ištisus dvejus metus. Dabar ant jos dantukų yra briketai, įstatyti implantai ir specialus žandikaulio plėtiklis, kurį būtina sukti kasdien.

„Įsivaizduojate, per nepilnus metus, mums pavyko pasiekti 7 milimetrų žandikaulio išplėtimą, - džiaugėsi R.Girta. – O laukianti operacija – labai sudėtinga. Kai gydytojas Simonas Grybauskas man parodė šios operacijos vizualizaciją kompiuterio ekrane – net šiurpas nukratė. Ernos žandikaulį teks skaldyti ir tarsi dėlionę po gabaliuką surinkti iš naujo. Vien faktas, kad operacija užtruks aštuonias valandas, daug ką sako.“

Tačiau ši operacija yra laukiamiausias Girtų šeimos įvykis.

 

Pagalba – dėl dukters

„Ernai šešiolika, ji lanko įprastą Plikių Ievos Labutytės pagrindinę mokyklą, norisi, kad vizualiai mergaitė atrodytų kitaip. Jos ligos nepakeisime, yra kaip yra, bet galime jai padėti atrodyti taip, kad ji sulauktų mažiau aplinkinių dėmesio, o galiausiai ir patyčių, kurių yra pasitaikę mokykloje. Juk žinote, kad vaikai vieni kitiems yra žiaurūs, prie kiekvieno nepastovėsi,“ - sakė R.Girta.

Sudėtingiausia R.Girtų šeimai yra tai, kad šeimos maitintojas – R.Girta, dėl jį patį užklupusių ligų nebegali ūkininkauti taip, kaip anksčiau. Du vienas po kito jį ištikę insultai, plaučių ligos, kiti rūpesčiai apribojo vyro galimybes užsidirbti. Girtos augina ir jaunėlį sūnų, vyresnioji dukra – jau suaugusi.

„Sutarėme, kad žmona eis į darbą. Jau turėjo ir pasiūlymą, bet galiausiai suvokėme, kad Erna pati neišsiruoš į mokyklą, kad namams ir dukrai reikalinga nuolatinė priežiūra,“ – atsiduso R.Girta.

Visų Ernos, šeimos bėdų R.Girta nevardija. Ir visko nenori viešinti. Tik prasitaria, kad visą gyvenimą šeimos vežimą tempus ant savo pečių, prašyti pagalbos nėra taip paprasta.

„Tačiau priimti pagalbą privalau. Ne dėl savęs, dėl dukros“, - nutęsia R.Girta.

Paaukoti šiai šeimai bus galima rytoj, pagrindiniame festivalio „Skambant gitaroms“ renginyje, startuosiančiame 16 val.  Gargždų senajame parke ir užsitęsiančio iki po vidurnakčio. Ernai jau aukojo Vėžaičiuose, Lapiuose ir Priekulėje vykusių festivalio renginių žiūrovai. Prisijunkite.

Palikite komentarą

Portalo draugai

 

    Radijogama  muziejus     logo-sc    logobanga150  

Dabar svetainėje 453 svečiai (-ių) ir narių nėra

Visos teisės saugomos 2020 m. VŠĮ "Mano Gargždai", Žemaitės g. 6, 96121 Gargždai, ĮK 302987419,