Mano GargždaiJavapjūtė šiemet džiugina ne visus ūkininkus

Įvertinkite šį įrašą
(3 balsai)

Ūkininkai šiomis dienomis iki vėlumos pjauna laukus. Burzgiantį kombainą Klaipėdos rajono laukuose pamatysi ir sutemus – visi skuba pasinaudoti šiltais orais ir nuimti šiųmetį derlių.

„Ūkininkai turi tokį prietarą – kad tik metai nebūtų prastesni už praėjusius, geresnių nereikia. Mano ūkyje šie metai nėra prastesni“, - optimizmo nestokojo Dituvos kaimo ūkininkas, Klaipėdos rajono ūkininkų sąjungos primininkas Artūras Česnauskas.

Tačiau Klaipėdos rajono savivaldybės Žemės ūkio skyriaus vedėjo pavaduotojos Genovaitės Valauskienės teigimu, didžioji dalis ūkininkų šiemet yra ypač nepatenkinti grūdų supirkimo kainomis. O ir derlius, daugelio nuomone, šiek tiek prastesnis, prastesnės kokybės nei pernai.

„Taip jau su tuo ūkininkavimu ir yra. Jei vienais metais duoda, tai kitais metais viską, ką davė, gali ir atimti. Pernai ūkininkams už toną grūdų mokėjo po 700 litų, o šiemet siūlo vos po 400 litų – skirtumas yra, - naujienų portalui  sakė G.Valauskienė. – Gerai, kad sunkesniais metais ūkininkus ypač gelbsti Europos Sąjungos ir valstybės išmokos, mažesnės išlaidos degalams – dyzelinis kuras be akcizo.“

 

Kainos krito 40 procentų

Lietuvoje superkamų grūdų kainos rugpjūtį smuko. Pirmos klasės kviečių vidutinė supirkimo kaina pirmąją rugpjūčio savaitę, palyginti su pirmąja liepos savaite, sumažėjo 21,6 proc. iki 635,1 lito už toną, rašo žemės ūkio informacijos ir kaimo verslo centro leidinys „Agrorinka“. Antros klasės kviečių supirkimo kaina sumažėjo 19,9 proc. iki 518,4 lito už toną, antros klasės miežių - 11,1 proc. iki 514,6 lito už toną. Kvietrugiai buvo superkami po 468,6 lito - 11,7 proc. pigiau.

G.Valauskienės tikinimu, šią savaitę supirkimo kainos dar sumažėjo. Grūdų supirkimo kainoms kritus apie 40 proc., išlošia žemdirbiai turintys kur sandėliuoti grūdus. Tačiau tokių Klaipėdos rajone yra nedaug.

Specialistai prognozuoja, kad grūdų derlius bus iki 15 proc. mažesnis nei pernykštis, tačiau bendras grūdų derlius dėl padidėjusių pasėlių ploto sumažės tik 5 proc.  Žemės ūkio ministerijos duomenimis, šių metų grūdų derlius sudarys beveik 4 mln. tonų. Prognozuojama, kad jis bus maždaug 8 procentais mažesnis nei pernai.

 

Išlošė susitarę iš anksto

Kaip naujienų portalui „Mano Gargždai“ sakė ūkininkas A.Česnauskas, kiekvienas ūkininkas javapjūtę vertina iš savo taško, todėl daryti apibendrinimus vertinant visų Klaipėdos rajono žemdirbių javapjūtės sėkmę, būtų netikslu.

„Man asmeniškai ši javapjūtė visai neprasta, tačiau tai labiausiai sąlygoja faktas, kad turiu nuosavą grūdų saugyklą ir nesu priklausomas nei nuo šios dienos grūdų supirkimo kainos, nei nuo eilių prie supirkimo punktų, - sakė ūkininkas „Mano Gargždams“. – Šiemet išlošė tie ūkininkai, kurie iš anksto pasirašė sutartis, kad parduos grūdus už iš anksto sutartą kainą. Mano žiniomis, iš anksto dažniausiai buvo siūloma po 600 litų už toną, tad esant tokioms mažoms kainoms šiandien, pasirašiusieji sutartis, trina rankas ir yra patenkinti“, - tikino žemdirbys.

 

Grūdais užsėtų plotų – daugiau

Kaip „Mano Gargždams“ pasakojo G.Valauskienė, Klaipėdos rajone pastebima tendencija, kad grūdines kultūras auginančių ūkininkų mažėja, bet jų ūkiai stambėja, todėl šiemet rajone grūdais buvo apsėta daugiau hektarų žemės.

Žemės ūkio skyriaus duomenimis, šiemet ūkininkai Klaipėdos rajone 4 420,5 hektaro žemės apsėjo vasariniais kviečiais, 1 939,4 ha - žieminiais kviečiais, 1452,8 ha – vasariniais kvietrugiais, 2 707,86 ha – žieminiais kvietrugiais, 2 958,94 ha – vasariniais miežiais, 672,87 ha – rugiais, 1 228,52 ha – avižomis, 1 654,84 ha – vasariniais rapsais, 368,42 ha - žieminiais rapsais.

Palyginti, pavyzdžiui, pernai Klaipėdos rajone avižomis buvo užsėta 1308 ha žemės, vasariniais kvietrugiais – 1359 ha, vasariniais kviečiais – 4412,42 ha žemės, žieminiais kviečiais – 1424,75 ha žemdirbių laukų.

 

Reginos Kernagienės fotografijos iš javapjūtės Dauparuose:

Palikite komentarą

Portalo draugai

 

    Radijogama  muziejus     logo-sc    logobanga150  

Reklamos

Dabar svetainėje 90 svečiai (-ių) ir narių nėra

Visos teisės saugomos 2020 m. VŠĮ "Mano Gargždai", Žemaitės g. 6, 96121 Gargždai, ĮK 302987419,