Mano GargždaiTakus klos turistams, darbininkams ir mokiniams

Įvertinkite šį įrašą
(4 balsai)

Pirmadienį vykusiame susitikime su Klaipėdos rajono meru Vaclovu Dačkausku dviratininkai išklausė mero viziją dėl dviračių takų plėtros, o rajono vadovas savo ruožtu atsakė į dviratininkų klausimus, žymėjosi problemas ir užsirašė idėjas.

Susitikimas buvo suorganizuotas naujienų portalo „Mano Gargždai“ iniciatyva, vykdant Lietuvos respublikos Sveikatos apsaugos ministerijos iš dalies finansuojamą projektą „Minu ore“, skirtą važiavimo dviračiu populiarinimui Gargžduose.

 

Nuo Dovilų iki Svencelės

Pasak V.Dačkausko, rengiant specialųjį dviračių takų plėtros planą, ketinama numatyti dar vieną vaizdingą, kol kas mažai išnaudojamą, patrauklų maršrutą. Naujasis dviračių takas galėtų tęstis nuo Dovilų link Baičių, palei Miniją link Šernų, o tuomet – iki pat Priekulės.

Mero įsitikinimu, tai puikus ir vaizdingas maršrutas, kuris būtų įdomus ir Klaipėdos rajono žmonėms, ir turistams.

Nuo Priekulės dviratininkai dviračių taku galėtų pasiekti Dreverną, o tuomet  ir Svencelę. Bendradarbiaujant su Šilutės rajono savivaldybe, galbūt galima būtų pasiekti, kad nuo Svencelės būtų nutiestas takas iki Kintų ir toliau.

Pasak rajono vadovo, su kelininkais jau ne kartą kalbėta, kad būtina įrengti normalų dviračių taką palei krašto kelią nuo Drevernos iki  Svencelės. Kelininkai esą tikina, kad jau yra parengtas šio tako techninis projektas, laukiama finansavimo. Mero manymu, per artimiausius metus projektas bus įgyvendintas.

 

Idėjas įgyvendins su ES parama

Paklaustas, kada bus sprendžiamas klausimas dėl susisiekimo dviračiais su pramoniniu miesto rajonu, meras pažėrė idėjų.

„Reikėtų svarstyti galimybę nutiesti dviračių taką link Gamyklos gatvės, kad į darbą pramoniniame Gargždų rajone dviračiu galėtų nuvykti daugiau čia dirbančių gargždiškių, ieškosime įvairių galimybių. Galbūt galima pažymėti atskirą juostą dviratininkams Vingio gatvėje, tvarkyti senąjį dviračių taką link Gamyklos gatvės, šalia planuojami tiesti takai taip pat padės susisiekimui“, - svarstė V.Dačkauskas.

Kitas planas, kurį ketinama įgyvendinti per artimiausius metus – 3 kilometrų ilgio dviračių takas Karklėje iki Kukuliškių kaimo. Šį projektą, tvarkydami krašto kelią, taip pat įsipareigojo įgyvendinti kelininkai.

V.Dačkausko teigimu, „Vakarų kranto“ studijos rengėjai taip pat siūlo ilgainiui įrengti dviračių taką nuo Dovilų pro Kiškėnus, iki Jakų žiedo, kuris šiandien jau yra pritaikytas dviratininkams.

Savivaldybė yra sulaukusi ir prašymo dviračių taką nutiesti Sendvario seniūnijoje, nuo Klaipėdos iki Radailių, kur įrengus pirmąjį šalyje dinozaurų parką, turistų srautas nuolat auga.

Meras neslėpė, kad planų ir idėjų daug, tačiau projektų įgyvendinimo tempas priklausys nuo galimų finansavimo šaltinių. Didžioji dalis sumanymų bus įgyvendinta iš ES paramos lėšų, savivaldybė iš skolintų lėšų tik pridės reikalaujamą savąją dalį.

Pasak V.Dačkausko, savo jėgomis, iš biudžeto, savivaldybė gali vykdyti tik nedidelius, iki  100 tūkstančių litų vertės projektus. Vis dėlto rajono vadovas yra įsitikinęs, kad per septynerius metus šiuos ambicingus užmojus dėl dviračių takų plėtros bus įmanoma įgyvendinti.

 

Išklausė pasiūlymus

Į klausimą, ką reikėtų atsakyti į daugelio projekto „Minu ore“ dalyvių priekaištus, kad kai kuriuose  veikiančiuose dviračių takuose Gargžduose yra įrengti akivaizdžiai per aukšti borteliai, meras atsakė dvejodamas.

Pirmiausiai ji priminė, kad Kelių eismo taisyklės įpareigoja dviratininkus per perėją ar sankryžą dviračius persivaryti. Esą sankryžose aukštesni borteliai tam ir įrengti, kad dviratininkai prieš sankryžą nuo dviračių nuliptų.

Tačiau išgirdęs, kad per aukšti slenksčiai yra įrengti ir tarp dviračių takų, kuriais, teoriškai, dviratininkai galėtų lėkti nesustodami, Klaipėdos rajono vadovas pažadėjo pavesti išsiaiškinti šį klausimą atsakingiems specialistams.

Meras sutiko ir su dviratininkų pasiūlymu, kad ypač daug dėmesio vertėtų skirti tam, kad Gargžduose gyvenantys vaikai saugiais dviračių takais galėtų pasiekti mokyklas ir papildomo ugdymo įstaigas.

V.Dačkauskas patikino, kad šalia „Vaivorykštės“ gimnazijos ir renovuojamos „Minijos“ progimnazijos planuojama įrengti dviračių stovus su pastogėmis.

Rajono vadovas sutiko, kad vertėtų suplanuoti patogesnį ir saugesnį dviračių takų tinklą, vedantį link visų trijų mokyklų, kitų ugdymo įstaigų. Juolab, kad šiam tikslui pasiekti reikėtų sutvarkyti palyginti nedideles dviračių takų atkarpas. Pavyzdžiui, įrengti dviračių takus J.Janonio ir Pušų gatvėse, pakeliui į „Vaivorykštės“ gimnaziją.

Meras patikino, kad rengiant specialųjį dviračių plėtros planą, šių idėjų įgyvendinimas bus planuojamas ir projektuojamas.

 

Siūlė burtis

Pasiūlius savivaldybės vadovui prisidėti ir prie judėjimo dviračiais idėjos populiarinimo, V.Dačkauskas pasiūlė dviratininkams susivienyti į asociaciją ar kitą nevyriausybinę organizaciją ir teikti paraiškas savivaldybės Sporto rėmimo programai.

Meras priminė, kad pagal programą „Move together“ Gargžduose buvo įrengti 35 dviračių stovai prie visuomeninių pastatų, o Gargždų bendruomenės iniciatyva pastatyti dviračių stovai su stogine prie „Kranto“ pagrindinės mokyklos.

„Visos šios iniciatyvos, taip pat ir jūsų projektas – puikūs, reikia tęsti įgyvendinti įvairiausius sumanymus, - kvietė V.Dačkauskas. – Kelios dešimtys metų tokiu tempu ir Olandijos dviračių naudojimo lygį pasieksime“, - pusiau juokais prognozavo meras, tuoj pat sulaukęs dviratininkų replikos, kad būtų neblogai ir per artimiausius septynerius metus tą tikslą pasiekti.

V. Dačkausko įsitikinimu, mažame miestelyje, kai iki darbo ar mokyklos vos 2-3 kilometrai, dviračių takų plėtra išties aktuali, o investicijos bus efektyvios, todėl jis siūlė į ateitį žvelgti optimistiškai.

 

Takus prižiūrės ir žiemą

Kalbant apie prisiekusių dviratininkų norą į darbą ar svečius minti ir žiemą, gargždiškiai rajono vadovo klausė apie dviračių takų valymą žiemą.

“Esu įsitikinęs, kad įrengti takai žiemą bus valomi, o gera yra žinia yra ta, kad politikai vėl svarsto ir siūlys Tarybai priimti taisyklės, įpareigosiančias visų namų, daugiabučių ir įmonių savininkus tvarkyti teritoriją aplink savo nuosavybę 20 metrų spinduliu. Taip savivalda pagaliau įgis instrumentą pareikalauti atsakomybės ir iš piliečių“, - teigė jis.

Anot mero, nors net Konstituciniame teisme buvo aiškinamasi, ar savivaldybė gali reikalauti atsakomybės, o prireikus net bausti netvarkingus šeimininkus, galiausiai išaiškinta, kad tokią teisę savivalda turi.

„Investavome berods 6 milijonus litų į Vytauto, Treniotos gatves, Vytauto skersgatvį link Gargždės gatvės, o šiandien pravažiavus šiomis gatvėmis – baisu žiūrėti. Balandos, piktžolės auga ir iš asfalto pakraščių, ir iš trinkelių tarpų. Nesuprantu, kodėl nuosavų namų savininkai nejaučia atsakomybės susitvarkyti – išrauti piktžoles, nupjauti veją, nusivalyti sniegą“, - priekaištavo meras, išreikšdamas viltį, kad naujoji tvarka galėtų keisti situaciją.

 

Takai parke – negreit?

Dviratininkai rajono vadovo teiravosi, kada bus sutvarkyti dviračių takai parke. Daugeliui pasivažinėjimas senojo parko takeliais – mielas, tačiau senų takelių danga gerokai palaužo dviračius.

„Kada galėtume  gauti sutvarkytą parką  „į rankas?“ - primygtinai klausė mero vienas iš susitikime dalyvavusių dviratininkų.

Meras pirmiausiai pažadėjo, kad įgyvendinant apie 9 milijonų litų vertės parko sutvarkymo projektą, darbai bus pradėti nuo dviračių takų tiesimo. Jis priminė, kad paskutinį sykį šie takai buvo asfaltuojami 1985-1986 metais, todėl yra nusidėvėję, kai kurių vietų palopymas nebepadeda.

Kalbant apie terminus paaiškėjo, kad šiuo metu dar teberuošiami dokumentai parko techninio projekto rengimo pirkimui.

Į susitikimą su dviratininkais pakvietęs ir Klaipėdos rajono savivaldybės Architektūros ir urbanistikos skyriaus vedėją Gytį Kasperavičių, išsiaiškinęs detales, meras galiausiai pripažino, kad nauji takai parke dviratininkus pradžiugins dar negreitai.

Jei šiemet techninio projekto viešas pirkimas įvyks, projektas bus rengiamas mažiausiai metus ir tik tuomet planams įgyvendinti bus ieškoma finansavimo.

Daugiau apie dviračių takų plėtrą Klaipėdos rajone naujienų portalas „Mano Gargždai“ vakar jau rašė čia.

 

Gerdos Muldarytės fotoreportaže – dviračių takai Gargžduose ir apylinkėse:

Palikite komentarą

Portalo draugai

 

    Radijogama  muziejus     logo-sc    logobanga150  

Reklamos

Dabar svetainėje 153 svečiai (-ių) ir narių nėra

Visos teisės saugomos 2020 m. VŠĮ "Mano Gargždai", Žemaitės g. 6, 96121 Gargždai, ĮK 302987419,