Mano GargždaiGargždų dviratininkų istorijos – fotografijose

Įvertinkite šį įrašą
(4 balsai)

Daugelis gargždiškių atsimena savo senelių ir tėvų dviračius, pirmąsias asmenines važiavimo dviračiu pamokas. Ne vienas puikiai prisimena ir miesto šventes, kurių metu dešimtmečius tęsėsi tradicija rengti triratukų ir dviračių varžybas.

Šiemet per Gargždų jubiliejaus iškilmes tradicijos bus tęsiamos. Naujienų portalas „Mano Gargždai“ žvilgtelėjo į dviračių istoriją, surinko Gargždų ir gargždiškių dviračių istorijos fragmentus, užfiksuotus fotografijose.

Siekdami istoriją papildyti naujais kadrais ir Jūsų istorijomis apie dviračius, skelbiame konkursą. Atsiuntę su dviračiais susijusią asmeninio albumo fotografiją ir papasakoję apie ją, galite laimėti vienus iš trijų konkursui skirtų „Aš myliu Gargždus“ marškinėlių.

 

Kurkime dovaną kartu

Naujienų portalas „Mano Gargždai“ , kartu su Gargždų bendruomene ir bendrove „Print-IT“  šį penktadienį visus dviratininkus kviečia sukurti originalią dovaną savo miestui. Į aikštę prie banko tikimasi sukviesti 760 dviratininkų ir taip pasveikinti  760 metų jubiliejų švenčiančius Gargždus. Dviratininkai 18 valandą pajudės Klaipėdos gatve, stabtels bendrai fotografijai Savivaldybės aikštėje ir kartu kurį laiką važinėsis Gargždų gatvėmis.

Tęsiant vaikų dviračių varžybų tradiciją, penktadienį 12 valandą rengiamos originaliausių dviratininkų ir dviračių varžybos vaikams ir jaunimui „Minu ore“.

Vaikai ir jaunimas kviečiami pasipuošti kuo originaliau, dar originaliau papuošti savo dviratį ar dviratuką ir atminti dalyvauti smagiose, įkvepiančiose ir juokingose rungtynėse. Originaliausi, gyvenimu besidžiaugiantys linksmieji dviratininkai bus apdovanoti simboliškais prizais.

 

Vadino „kaulakračiu“

Nuo 1839 metų, kai buvo išrastas pirmasis dviratis, kuris svėrė 34 kg, turėjo medinį rėmą, prie kurio buvo pritvirtinta išskaptuota arklio galva ir du guma padengti geležiniai ratai, daug kas pasikeitė. Seniausieji dviračiai neturėjo padangų, dėl to pirmiausia buvo praminti „kaulakračiais".

Šiauliuose veikiančiame Dviračių muziejuje  galima sužinoti dviračių istoriją nuo pat jo ištakų iki šių laikų. Čia eksponuojamas medinis dviračio prototipas – „seleriferis“ – „bėgiojanti mašina“, kuria 1792 m., pasispirdamas kojomis, po Paryžių važinėjo grafas de Sivrakas. Ši medinė „mašina“ buvo gremėzdiška, sunki, neturėjo vairo – tik atramą rankoms. Mašinos kopiją 1977 m. sukūrė Šiaulių dviračių ir variklių gamyklos „Vairas“ stalius modeliuotojas V. Stakeliūnas.

Skelbiama, kad unikaliausias muziejaus ekspozicijoje yra XIX a. pab. Žagarėje sukonstruotas namų darbo dviratis. Visos jo dalys – namų darbo, nukaldintos iš geležies arba pagamintos iš medžio. Kitas vertingas namų darbo dviratis vadinamas „Seneliu“. Jį  1914 m. nusikaldino nagingas Pakruojo valsčiaus Lygumų apylinkės kalvis Kazys Šuopis. Vienas seniausių eksponatų – 1905 m. iš geležies nukaldintas vaikiškas triratukas su raudonu aksomu aptrauktu mediniu balneliu.

Tarpukario Lietuvoje populiariausi buvo Anglijoje ir Vokietijoje pagaminti dviračiai.

 

Daugiau su dviračiais susijusių fotografijų iš gargždiškių archyvų galite pamatyti fotogalerijoje:

Palikite komentarą

Portalo draugai

 

    Radijogama  muziejus     logo-sc    logobanga150  

Reklamos

Dabar svetainėje 233 svečiai (-ių) ir narių nėra

Visos teisės saugomos 2020 m. VŠĮ "Mano Gargždai", Žemaitės g. 6, 96121 Gargždai, ĮK 302987419,