Mano GargždaiKaip pasirūpinti maisto likučiais?

Įvertinkite šį įrašą
(0 balsai)
Asociatyvi Pixabay nuotr. Asociatyvi Pixabay nuotr.

Nenumaldomai artėja Naujųjų metų šventė. O kokia gi šventė be vaišių stalo? Turbūt kiekvienas sutiktų, kad po švenčių dažniausiai lieka daug nesuvalgyto maisto. Netinkamai tvarkomas ir laikomas maistas yra viena iš labiausiai paplitusių apsinuodijimo maistu namuose priežasčių.

 

Svarbiausia žinoti, kad maistą per porą valandų reikėtų sudėti į šaldytuvą, nesvarbu, ar jis prieš tai buvo patiektas ant stalo, ar parneštas iš parduotuvės. Bakterijoms daugintis palankiausia +37° C temperatūra, todėl jei maistas laikomas kambario temperatūroje daugiau nei dvi valandas, bakterijų skaičius gali pasiekti tokį lygį, dėl kurio maistas taps nesaugus vartoti. Jeigu abejojate, ar maistas vis dar saugus vartoti, nerizikuokite savo sveikata ir geriau jį išmeskite.

Nacionalinio maisto ir veterinarijos rizikos vertinimo specialistai pataria, kaip iš anksto paruošti maistą šventėms ir sumažinti išmetamų maisto likučių kiekį. Šie patarimai padės Jums planuoti, kaip ir kada ruošti maistą, kaip jį užšaldyti ir atšildyti, kad švenčių laikotarpiu būtų kuo mažiau streso ir išlaidų.

 

Užšaldykite maistą iki „Tinka vartoti iki… “ datos.

Maistą saugu užšaldyti iki „Tinka vartoti iki… “ datos. Galima užšaldyti bemaž visą maistą – netgi mėsos produktus ar jau pagamintus patiekalus. Maisto likučius reikėtų atvėsinti, uždengti ir sudėti į šaldytuvą ar šaldiklį per 1–2 valandas. Jeigu turite daug vienos rūšies maisto, suskirstykite jį į mažesnes porcijas – maistas taip greičiau atvės ir galėsite užšaldyti, o vėliau atšildyti tik reikiamą kiekį.

Maistą atšildžius, privaloma jį suvartoti per 24 valandas. Yra trys būdai kaip atšildyti užšaldytus produktus: šaldytuve, šaltame vandenyje ar mikrobangų krosnelėje. Saugiausias yra pirmasis būdas. Norint greitai atšildyti maistą, jį reikėtų įdėti į sandarų plastikinį maišelį ir panardinti į šaltą vandenį. Vandenį keisti kas 30 minučių.

 

Planuokite porcijų dydžius.

Prieš planuodami gaminti maistą šventiniam stalui, pagalvokite, kiek žmonių tai valgys ir kokio dydžio turėtų būti porcijos.

 

Apsipirkimo metu termiškai neapdorotus produktus (žalią mėsą, kiaušinius ir pan.) atskirkite nuo vartoti paruoštų produktų.

Prisiminkite, kad perkant produktus su savimi reikėtų turėti bent du maišelius (paketus), kad galėtumėte atskirti paruoštus vartoti produktus nuo žalių. Taip išvengsite kryžminės taršos.

 

Gaminkite iš anksto ir užšaldykite.

Maistą šventėms galite pasiruošti ir prieš savaitę, tačiau jį reikėtų laikyti užšaldytą. Geriausia laikyti maistą hermetiškoje pakuotėje arba prieš šaldymą gerai suvynioti į šaldymo maišelius ar plėvelę, kad neišdžiūtų šaltas oras. Iš šaldymo maišelių reikėtų pašalinti kuo daugiau oro.

Daržoves taip pat galima paruošti iš anksto. Pvz.: bulves galite iš anksto apvirti penkias minutes, nusausinti, atvėsinti ir užšaldyti. Tą patį galima daryti su morkų, pastarnokų ar net Briuselio kopūstų riekelėmis – jiems gaminti prireiks mažiau laiko nei įprastai. Šviežias prieskonines žoleles galite sutrinti ir sušaldyti ledo kubelių formelėse – galėsite bet kada panaudoti ruošiant patiekalus.

 

Užšaldomus produktus suženklinkite.

Į šaldiklį sudėti suženklinti produktai ir ant jų nurodyta data vėliau leis jums greičiau juos surasti ir žinoti, kiek laiko produktai buvo užšaldyti.

Įsidėmėkite, kad maisto likučius reikėtų suvalgyti ar užšaldyti per 2 dienas (ryžių patiekalus – per 1 dieną). Nešildykite maisto likučių daugiau nei vieną kartą bei nemaišykite su šviežiais produktais.

Kai kurie produktai gali būti saugūs vartoti 3–5 dienas, tačiau kuo ilgiau maistas laikomas nesuvartotas, tuo didesnė tikimybė juo apsinuodyti.

Maistą ruošti reikėtų švariomis rankomis, naudoti švarius įrankius, neleisti maistui susiliesti su nešvariais paviršiais.

Pakartotinai šildant sriubas ir padažus rekomenduojama juos užvirinti, kiti produktai turėtų pasiekti bent +75° C temperatūrą. Maistą nuolat maišykite, kad vienodai pasiskirstytų temperatūra ir jį patiekite karštą.

Niekada neragaukite nesuvalgyto maisto, jeigu abejojate dėl jo tinkamumo termino ar saugos.

Palikite komentarą

Portalo draugai

 

    Radijogama  muziejus     logo-sc    logobanga150  

Dabar svetainėje 148 svečiai (-ių) ir narių nėra

Visos teisės saugomos 2020 m. VŠĮ "Mano Gargždai", Žemaitės g. 6, 96121 Gargždai, ĮK 302987419,