Mano GargždaiGargžduose – Vlado Žiliaus iliustracijų paroda ir kūrybinės dirbtuvės

Įvertinkite šį įrašą
(0 balsai)
J. Lankučio viešosios bibliotekos nuotr. J. Lankučio viešosios bibliotekos nuotr.

Liepos 16 d. Klaipėdos rajono savivaldybės Jono Lankučio viešosios bibliotekos galerijoje atidaryta iš Žemaitijos kilusio unikalaus dailininko Vlado Žiliaus (1939–2012) iliustracijų paroda ir vestos kūrybinės dirbtuvės „Kaip gimsta iliustracijos?“ moksleiviams.

 

V. Žilius – ryški netolimos epochos figūra. Dailininkas gimė 1939 m. gegužės 13 d. Šilalės apskrityje. 1964 m. Lietuvos dailės institute baigė grafikos studijas. Jo meninė karjera klostėsi tuo laiku, kai dailininkai, nepataikavę autoritarinio režimo primetamoms normoms, buvo persekiojami, o jų kūriniai atmetami „meno tarybų“.

Kadangi užsispyręs talentingas modernistas nieku gyvu nesitaikė prie sovietinės sistemos, V. Žilius buvo apkaltintas formalizmu ir išmestas iš Lietuvos dailininkų sąjungos, neteko darbo leidykloje, buvo persekiojamas, patyrė moralinę ir materialinę diskriminaciją. Galiausiai menininkas buvo priverstas emigruoti. Iki pat savo mirties dailininkas kūrė Niujorke.

Dramatiško likimo dailininko gyvenimo ir kūrybos kelias driekėsi nuo numylėto Žemaitijos vienkiemio iki Niujorko dangoraižių ir atgal. Priverstas išvykti iš gimtosios šalies V. Žilius daugeliui įsiminė ne tik kaip itin talentingas, bet ir drąsus menininkas. Jis vienas iš nedaugelio sovietiniais laikais išdrįso nusiųsti laišką aukščiausiajai to meto valdžiai – Lietuvos komunistų partijos Centro Komiteto pirmajam sekretoriui Petrui Griškevičiui ir atvirai išdėstyti savo neigiamas pažiūras apie sovietinę ideologiją. Stebėtina, kad V. Žilius neatsidūrė lageryje, jam buvo liepta per 72 valandas palikti Lietuvos Tarybų Socialistinę Respubliką.

Lietuvai atgavus nepriklausomybę, V. Žilius dažnai lankėsi tėvynėje. 1993–1994 m. surengė individualias tapybos parodas Lietuvoje: Šiuolaikinio meno centre, „Vartų“ galerijoje. Dailininkas sulaukė milžiniško žiūrovų ir spaudos dėmesio – laikraščiai, žurnalai mirgėjo straipsniais apie autorių, laidas rengė Lietuvos televizija.

Minint dailininko 80-ąsias gimimo metines, Lietuvos dailės muziejus surengė dailininko tapybos darbų parodą „Vladas Žilius. Atminties spalvos“, kuri veiks iki šių metų rugpjūčio 30 d. Vytauto Kasiulio dailės muziejuje Vilniuje. O Gargždų miesto ir Klaipėdos rajono gyventojams malonu pristatyti dailininko iliustracijų parodą.

Prieš išvykdamas svetur, menininkas iliustravo daugybę knygų, tiek poezijos, tiek prozos, tiek knygų vaikams. Tarp dailininko iliustruotų autorių: Maironio, J. Marcinkevičiaus, M. Martinaičio, E. Mieželaičio, J. Degutytės, M. Sluckio ir kt. kūriniai.

Menotyrininkė Ingrida Korsaitė taip apibūdino Žiliaus iliustracinę kūrybą: „Vlado Žiliaus medžio raižinių ir oforto technika sukurtoms iliustracijoms, taip pat estampams ir piešinių ciklams būdinga filosofinė refleksija, žmogaus būties problematika, simboliniai motyvai. Nuo nedidelio, net miniatiūrinio formato iliustracijų, jautraus juvelyriško grafikos štricho dailininkas netruko pereiti prie didelių dekoratyvių tapybos kompozicijų, paženklintų modernizmo žyme.“

Tą pačią dieną bibliotekoje vyko kūrybinės dirbtuvės „Kaip gimsta iliustracijos?“, kuriose dalyvavo margas būrys įvairaus amžiaus moksleivių. Vaikai išgirdo pasakojimą apie dailininko V. Žiliaus iliustracijų kūrybos ypatumus ir subtilybes. Jie ne tik sužinojo, kaip kuriamos iliustracijos, kokie yra kūrybos būdai ir metodai, bet ir patys pabandė sukurti savo iliustraciją. Stebino vaikų išmonė ir sugebėjimas per trumpą laiką sukurti piešinius, galinčius tapti tikrai puikiomis iliustracijomis. Dirbtuvių pabaigoje vaikai patys išrinko gražiausių piešinių autorius, jiems įteikti prizai, o visi dalyviai dovanų gavo atvirukus.

Projektą finansuoja Lietuvos kultūros taryba.

V. Žiliaus iliustracija A. Baltakio poezijos rinktinei „Keliaujantis kalnas“

 

 

Renginio akimirkos – J. Lankučio viešosios bibliotekos nuotraukose:

Palikite komentarą

Portalo draugai

 

 VEdid WWW   Radijogama  muziejus     logo-sc    logobanga150  

Reklamos

Dabar svetainėje 496 svečiai (-ių) ir narių nėra

Visos teisės saugomos 2020 m. VŠĮ "Mano Gargždai", Žemaitės g. 6, 96121 Gargždai, ĮK 302987419,