Mano GargždaiArtėjant naujai viruso bangai, „Žiemio“ buriuotojai skuba namo (fotogalerija)

Įvertinkite šį įrašą
(0 balsai)
„Žiemys“ treneris Marius Nagdasovas su vaikais. „Žiemys“ treneris Marius Nagdasovas su vaikais.

Kairėje stūkso ramus ir žalias Talinas, dešinėje – į Suomijos įlanką įteka Piritos upė, o prieš akis, kas keletą minučių į Helsinkį kursuojančių keltų fone, boluoja dešimtys baltų burių. Jos tokios mažutės, kad nuo kranto vos įžiūrimos. Tolumoje ant vandens girdimi kasmetinės regatos „Spinnaker“ startai. Oras palankus, pučia nepastovus, tačiau nedidelis vėjas, ant vandens – septyniasdešimt šešios „Optimist“ klasės jachtos ir trisdešimt keturi „Zoom“ tipo buriniai laivai.

 

Seniausia ir didžiausia Estijoje vaikų jūrinė regata rengiama jau keturiasdešimt ketvirtąjį kartą šiemet akivaizdžiai kitokia – jokių grūsčių, įprasto kelių šimtų vaikų klegesio.

„Taline vykstanti „Spinnaker“ vaikų regata buvo sugalvota ėmus ruoštis Maskvos olimpiadai, kai buvo nuspręsta, jog būtent Taline vyks olimpinė buriavimo regata. Tada, prieš keturiasdešimt ketverius metus netoli esančiame Harku ežere surengtos pirmosios vaikų buriavimo varžybos“, – pasakojo estų buriavimo treneris ir šių varžybų organizatorius Mart Meiel.

Pasak pašnekovo, kasmet tarptautinė vaikų buriavimo regata suburdavo tris kartus daugiau dalyvių nei šiemet, tačiau koronaviruso grėsmė pakoregavo dalyvių sąrašus, daugeliui teko atsisakyti šių varžybų, kurios iš birželio buvo nukeltos į liepos pabaigą ir rugpjūčio pradžią.

„Džiaugiuosi atvykusiomis komandomis iš septynių valstybių ir labai tikiuosi, kad sienų neuždarys, vaikai saugiai ir sveiki grįš namo. Dabar jau girdime apie naujus karantino reikalavimus ir sąlygos bus dar sudėtingesnės. O juk prieš metus Talino regatoje dalyvavo dvigubai daugiau šalių, sportininkų buvo daugiau nei pustrečio šimto. Tačiau šie metai ypatingi, per pasaulį keliaujantis pavojingas virusas neleido šią vasarą surengti Europos jaunimo buriavimo čempionato Taline, sujaukė kitas suplanuotas varžybas, buriavimo sportas ypač smarkiai nukentėjo“, – pastebi Mart Mejel.

Talinas kaip visada gyvas ir švarus, tačiau turistų senamiestyje daug mažiau nei paprastai būtų galima sutikti tokiu metų laiku, visgi kaukių mieste beveik nematyti, kol kas Estijoje nėra reikalavimo net uždarose patalpose dėvėti kaukes, nedraudžiama rengti varžybas, bet ilgėja sąrašas šalių, iš kurių atvykus tenka dvi savaites sėdėti karantine.

 

Estijos varžybose lietuviams teko kovoti su gerokai vyresniais varžovais

„Spinnaker“ regata Talino „Kalevo“ jachtklube rengiama kasmet. Tai vienos svarbiausių „Optimist“ klasės jachtų varžybų Baltijos jūroje, į kurias sulekia šimtai pajėgių jaunųjų sportininkų iš viso pasaulio. Šiemet, dėl Covid-19 pandemijos apribojimų, į varžybas susirinko perpus mažiau dalyvių nei ankstesniais metais, nebuvo pajėgių sportininkų iš Australijos, Turkijos, Baltarusijos, Rusijos. Tačiau nepabūgo atvykti latvių, suomių, danų klubai, po vieną sportininką atvyko iš Prancūzijos ir Didžiosios Britanijos, Lietuvai atstovavo mokyklos „Žiemys“ buriuotojai.

Antradienį, paskutiniąją varžybų dieną, kaip ir žadėjo visos prognozės, tarsi spustelėjus mygtuką išjungia vėją, tad pasitarę regatos teisėjai nusprendžia, jog buriavimo varžybos „Spinnakeri regatt 2020“ baigiasi diena anksčiau. Daugiau jokių galimybių pagerinti ar pakeisti rezultatus, jie skaičiuojami po devynių plaukimų.

Buriavimo mokyklos „Žiemys“ sportininkai iš Estijos grįžta be apdovanojimų, tačiau tarp bendraamžių pasirodę neblogai.

„Šiandien nėra vėjo, nėra ir varžybų, bet primos trys dienos buvo, sakyčiau, visai sėkmingos, – sakė varžybų vyriausiasis teisėjas Andres Sober. – Pirmąją dieną surengėme du plaukimus, pūtė apystipris vėjas, antrą dieną vėjas sukinėjosi, todėl teko vaikams palaukti vėjo jūroje, tačiau davėme tris startus, o trečioji diena prasidėjo rūku, per pirmąjį plaukimą vėjas sukinėjosi, mums teko keisti distanciją, o vaikams susigaudyti, kas vyksta. Tačiau išlindus saulei, pakilo vėjas, kuris įsiūbavo bangą ir mums pavyko surengti dar tris puikius, tikrai jūrinius plaukimus. Iš viso įvyko devyni plaukimai, tad regata, manau, buvo sėkminga.“

Į pirmąjį dešimtuką pateko suomių, britų, latvių ir danų sportininkai, nepaisant to, kad už estus plaukė 50 prieš metus regatoje geriausiai pasirodžiusių Estijos atstovų, jiems aplenkti dešimties labiau patyrusių buriuotojų nepavyko. Taip pat į akis krenta vaikų amžius, mat iki dvidešimtosios vietos rikiuojasi 12-os metų ir vyresni sportininkai. Varžybose iš lietuvių geriausiai pasirodė dešimtmetis „Žiemio“ buriuotojas Benas Bestauskas, kuriam pavyko įveikti nemažai gerokai vyresnių varžovų ir pasiekti 36-ąją vietą. Jauniausia buvo ne tik visa klaipėdiečių komanda, bet ir septynerių metų sportininkė Urtė Kupliauskaitė.

„Tikslas buvo paprastas – atvažiuoti į įlanką ir paburiuoti sūriame vandenyje, kur visai kitokios sąlygos, kitoks vėjas, srovės, banga. Man kitų valstybių treneriai sako, kad mūsų vaikai labai išsiskiria savo technika, jie nėra įpratę prie tokios bangos, nedrįsta pasiekti maksimalių greičių, ypač atsargūs startuose. Čia prasideda profesionalumas, o jų amžius dar nedidelis, jūrinio buriavimo patirties – ypač mažai, todėl sunku susigaudyti, ką daryti su laivu prie tokios bangos ir vėjo“, – įspūdžiais paskutiniąją dieną dalinosi mokyklos „Žiemys“ treneris Marius Nagdasovas.

Pasak trenerio, vaikų buriavimo varžybose Lietuvoje prie starto linijos beveik niekada nestovi tiek daug laivų, kaip varžybose Italijoje, Lenkijoje ar Estijoje, todėl tarptautinių varžybų Taline buriavimo mokyklos „Žiemys“ sportininkai stengiasi nepraleisti.

Jau penkerius metus Klaipėdos buriuotojai atstovauja miestui prestižinėje „Spinaker“ regatoje, kur įprastai susirenka keli šimtai pajėgiausių sportininkų iš kaimyninių šalių, Turkijos, Didžiosios Britanijos, Izraelio, Prancūzijos ar net Australijos. Tai geriausia proga patikrinti vaikus, o šiems suprasti, ką reiškia varžytis su šimtu ar dar daugiau laivų.

„Jei Baltijos jūroje buriuotume bent šešis kartus per metus, rezultatas būtų kitoks, tačiau žvelgiant iš kitos pusės, tas rezultatas nėra labai blogas. Mūsų komanda – pati jauniausia, jei estų, latvių, suomių vaikai „Optimist“ klasėje buriuoja iki penkiolikos metų, tai mūsiškiai tokio amžiaus jau sėdi „Olimpinėje Laser“ klasėje. Trys, du, net ir vieneri metai yra labai svarbūs buriuojančiam vaikui – kuo vyresnis, tuo lengviau jam suprasti techniką, buriavimo taktiką, tuo daugiau patirties, fizinės jėgos ir drąsos, sakyčiau, net ir būtino įžūlumo, ypač startuose. Visas pirmas regatos dešimtukas – vaikai 14–15 metų, o toks sportininkas gali daug geriau dirbti su šotais, turi jėgos petyje, gali lengviau „atkrienuoti“ laivą per didesnį vėją“, – sako treneris.

Buriavimo mokyklos trenerio manymu, visiems lietuviams akivaizdžiai trūksta patirties jūroje, o Klaipėdos sportininkai, net ir turėdami pašonėje Baltijos pakrantę, neturi jokių galimybių net retkarčiais pasitreniruoti sūriame vandenyje.

Vienintelis šansas išplaukti į jūrą yra varžybos arba nepigios stovyklos užsienyje, kurias surengti darosi vis sunkiau. Šiemet „Žiemio“ sportininkams tai greičiausiai pirmos ir paskutinės varžybos jūroje, nes stovyklos Ispanijoje, atrankinės varžybos į Europos čempionatą Lenkijoje buvo atšauktos dėl koronaviruso grėsmės. Todėl, pasak trenerio, nereikėtų stebėtis rezultatais, nes vaikams trūksta treniruočių jūroje ir masinių startų, buriavimo, kuomet tenka susiorientuoti ir techniškai plaukti tarp šimto ar daugiau laivų.  

Grįžę po keturių dienų regatos Suomijos įlankoje buriavimo mokyklos „Žiemys” sportininkai kelias dienas pailsės ir jau kitą savaitę pradės ruoštis „Toyota“ buriavimo taurės varžyboms Kuršių mariose, kurios vyks Drevernoje rugpjūčio 14–16 dienomis.

 

Aleksandr Abrosimov, Mariaus Nagdasovaso ir Agnės Bukartaitės nuotraukos:

Palikite komentarą

Portalo draugai

 

    Radijogama  muziejus     logo-sc    logobanga150  

Dabar svetainėje 335 svečiai (-ių) ir narių nėra

Visos teisės saugomos 2020 m. VŠĮ "Mano Gargždai", Žemaitės g. 6, 96121 Gargždai, ĮK 302987419,