Mano GargždaiPasikeitė atliekų priėmimo kainos Dumpių sąvartyne

Įvertinkite šį įrašą
(0 balsai)
KRATC nuotr. KRATC nuotr.

Nemalonus 2022-ųjų palikimas – 20 proc. ribą peržengusi metinė infliacija, smarkus elektros ir kuro kainų šuolis, Seimo sprendimu daugiau nei 3 kartus padidintas taršos mokestis – turės įtakos ir 2023-aisiais: šiemet visoje šalyje neišvengiamai didės atliekų tvarkymo įkainiai. Klaipėdos regiono atliekų tvarkymo centras (KRATC), administruojantis vienintelį Klaipėdos apskrityje Dumpių regioninį sąvartyną, nuo Naujų metų jau pakeitė į sąvartyną priimamų atliekų įkainius.

 

Mokestis – į valstybės kišenę

Seimo sprendimu vadinamasis valstybinis „sąvartyno“ arba taršos mokestis 2023 m. padidintas nuo 15 iki 50 eurų už toną. Be to, šis mokestis pagal įstatymą turi būti indeksuojamas vartotojų kainų indeksu, lyginant su 2018 m. gruodžio mėnesio kainomis. Tad sudėjus padidintą mokestį ir indeksacijos koeficientą – 36,9 proc. – mokestis valstybei Klaipėdos regione šiemet kyla nuo 15 iki daugiau nei 68 eurų už toną.

„Šis mokestis skaičiuojamas už kiekvieną į sąvartyną padėtą atliekų toną. Jo esmė, kad kuo daugiau atliekų būtų išrūšiuota, perdirbta, ir kuo mažiau patektų į sąvartyno kaupą“, – aiškino Roma Budrienė, KRATC direktorė.

Paskaičiuota, jog šiemet KRATC iš Dumpių sąvartyno klientų turės surinkti ir valstybei sumokėti virš 2 mln. eurų daugiau nei pernai taršos mokesčio. Nors pagal sąvartyne šalinamų atliekų kiekius KRATC yra lyderis šalyje, į kaupą padedantis mažiausiai komunalinių atliekų.   

„Į Dumpius atgabentos mišrios komunalinės atliekos dar kartą perrūšiuojamos mechaniniais įrenginiais atskiriant antrines žaliavas: stiklą, popierių, plastiką, metalą, inertines medžiagas. Taip pat atskirai apdorojamos didžiosios atliekos – baldai sumalami, magnetais ištraukiami metalai, o degioji dalis paruošiama kurui. Tik tai, kas netinka perdirbimui ar energijos gamybai, yra deponuojama sąvartyne“, – pabrėžė R. Budrienė.

Nors Dumpių sąvartyne laidojamas komunalinių atliekų kiekis nedidelis, ir valstybinis taršos mokestis Klaipėdos apskrityje nebus toks reikšmingas, kaip kituose šalies regionuose, visgi pabrangimo ir Vakarų Lietuvoje išvengti nepavyks. Visi rūšiavimo, atliekų transportavimo procesai imlūs energijai, kurui, tad neišvengiamai komunalinių atliekų apdorojimas kitąmet daugiau kainuos visoms regiono savivaldybėms bei verslo subjektams.

 

Statybininkams ir pramonės įmonėms apsimoka rūšiuoti

Šiemet Dumpių sąvartyno įkainių pabrangimą ypač pajus statybininkai, atvežantys netinkamas perdirbti  atliekas. Jų priėmimas Klaipėdos regiono įmonėms brangs dvigubai, nuo 60 iki 120 eurų už toną, o atvežantys nerūšiuotą statybinį laužą iš kitų regionų mokės net 150 eurų už toną. Tuo tarpu išrūšiuotos statybinės atliekos (betonas, plytos, čerpės, keramika) be netinkamų perdirbti atliekų, kaip ir šiemet bus priimamos už 10 eurų mokestį tonai.

„Teisės aktai numato, kad ne tik gyventojai, bet ir pramonės įmonės, statybininkai ir visi, kas „gamina“ atliekas, turi jas išrūšiuoti susidarymo vietoje. Komunalinių atliekų rūšiavimu rūpinasi savivaldybės ir gyventojams rūšiavimo sąlygos vis gerinamos, išrūšiuojamų antrinių žaliavų kiekiai kasmet didėja. Tuo tarpu pramonės, statybos sektoriuose matome panašią situacija, kaip ir prieš 20 metų“, – teigia Ramunė Šličienė, KRATC direktorės pavaduotoja.

Pasak specialistės, dabar Dumpių regioninis sąvartynas yra tapęs ne komunalinių, o komercinių ir statybinių atliekų deponavimo vieta. Ir, deja, jos dažniausiai atvežamos nerūšiuotos. Tad verslo sektoriaus atstovai, norintys mažinti savo atliekų tvarkymo kaštus, turėtų permąstyti, ar šiemet beverta viską mesti į vieną konteinerį. 

Naujieji Dumpių sąvartyno atliekų tvarkymo tarifai skelbiami https://kratc.lt/lt/tarifai/

Palikite komentarą

Portalo draugai

 

    Radijogama  muziejus     logo-sc    logobanga150  

Reklamos

Dabar svetainėje 266 svečiai (-ių) ir narių nėra

Visos teisės saugomos 2020 m. VŠĮ "Mano Gargždai", Žemaitės g. 6, 96121 Gargždai, ĮK 302987419,