Mano Gargždai



Muziejuje mokėsi siūti tinklą ir daryti vėtrungę

Įvertinkite šį įrašą
(1 balsas)

Drevernoje tęsiamas laivadirbystės tradicijų populiarinimas.

Gargždų krašto muziejaus filialas Jono Gižo etnografinė sodyba toliau tęsia edukacinį projektą – senųjų amatų ir istorijos mokykla „Darau laivelį, mezgu tinklelį“. Šįsyk mokytasi siūti tinklą ir pasigaminti vėtrungę.

Susipažinti su šiais dviem amatais panoro ir gausiu būriu į Dreverną atvyko Gargždų socialinių paslaugų centro dienos užimtumo paslaugą gaunantys žmonės, drauge su savo artimaisiais bei socialiniais darbuotojais. Mokymuose dalyvavo net  šešiasdešimt penki asmenys, nuo jaunimo iki brandaus amžiaus. Pasidalinę į grupes, vėliau pasikeisdami vietomis, jie visi galėjo dalyvauti abiejuose užsiėmimuose.

 

Mezgė tinklus

Siūti žvejybinį tinklą mokė dreverniškė meistrė Irma Krauleidytė. Ji pasakojo, jog dabar tinklų nebemezga, kaip tai darė ankstesniais laikais. Iš specialiaus gamyklinio puošto jie siuvami. Tačiau reikia taip vadinamas tinklo akis surinkti, sutvirtinti, tiksliai apskaičiuoti atstumus, pritvirtinti svarelius. Tinklų akių skaičius ir dydis skiriasi priklausomai nuo to, kokio didumo žuvis bus gaudoma.

Anot I. Krauleidytės, tinklų siuvimo amato jokioje mokykloje nemoko. Ji mokėsi iš seno meistro, dabar jau šviesaus atminimo žmogaus. Sukauptas žinias ir įgūdžiaus Irma perduoda savo vaikams ir sako, kad tokių meistrų, kaip ji,  Pamario krašte vos keli, pakaktų ir vienos rankos pirštų suskaičiuoti.

Tinklų siuvimo užsiėmimą papildė ir mįslės bei žvejybos prietarai. Vienas tokių – jei pirmu metimu ištraukdavo tinkle varlę arbą vėžį, žūklė būsianti visai nesėkminga. Gal ir tinklą reikės persiūti.

 

Gamino vėtrunges

Kitas edukacinis užsiėmimas buvo skirtas pažinčiai su vėtrungėmis. Čia iš atskirų medinių detalių dėliotos vėtrungės. Detales pagamino Priekulėje gyvenantis technologijų mokytojas Vaidotas Bliūdžius. Muziejus labai džiaugiasi mokytojo pasiūlyta idėja būtent iš detalių, lyg iš Lego kaladėlių, sudėlioti vėtrungę. Šitaip vienu metu vyksta ir pažintinis, ir kūrybinis procesas. 

Prieš pradėdami tokį procesą edukacinio užsiėmimo dalyviai pirmiausia apžiūrėjo muziejuje eksponuojamą originalią laivadirbio Jono Gižo vėtrungę, sužinojo jos paskirtį, reikšmę, o tada noriai ėmėsi darbo.  Tik vėtrungių nuspalvinimui nebeliko laiko. Tai padaryti jaunuoliai pažadėjo jau Gargždų socialinių paslaugų centre.

 

Pamokų dar bus

Susipažinti su tinklų siuvimu ir vėtrungių gamyba J. Gižo etnografinės sodybos muziejus kviečia ir rugsėjo 21 d. 14 val. Tądien Drevernoje vyks Rudens lygiadienio sutiktuvės su ilgesne programa ir šiaudinio ožio aukojimu.

Projektą senųjų amatų ir istorijos mokykla „Darau laivelį, mezgu tinklelį“ Gargždų krašto muziejaus filialas Jono Gižo etnografinė sodyba vykdo antrus metus. Jo programoje – pažintis su gintaru, laivadirbystės amatu ir senaisiais Kuršių marių plokščiadugniais laivais, tinklų siuvimu ir vėtrungėmis.

Projektą remia LR Kultūros ministerija ir Klaipėdos rajono savivaldybė. 

Palikite komentarą

Portalo draugai

 

    Radijogama  muziejus     logo-sc    logobanga150  

Dabar svetainėje 430 svečiai (-ių) ir narių nėra

Visos teisės saugomos 2020 m. VŠĮ "Mano Gargždai", Žemaitės g. 6, 96121 Gargždai, ĮK 302987419,